+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Krmítko jako dárek, pro přírodu i pro člověka


Krmítko jako dárek. Dárek pro přírodu i pro člověka. Takový, který může získat hluboký smysl a začít velký příběh. Pro vás možná tip pro blížící se Vánoce, během roku drobnost na narozeniny, ale také skvělá volba k příležitosti jako je kolaudace.

V čem se skrývá obohacení

Jedním z kroků, jak podpořit zpěvné ptáky, kteří to s námi lidmi občas nemají jednoduché, je zimní přikrmování a podávání vody v pítkach.

Péče o krmítka a pozorování ptáků přitom přináší radost a benefity stejně dobře i člověku.
  • Umožňuje nám být ve spolupracujícím kontaktu s přírodou.
  • Pozorovatelské příležitosti jsou pro někoho cestou ke zklidnění a meditaci.
  • Akrobatické divadlo štěbetálků je plné života a umožní často celé rodině poznávat blíž ptačí chování nebo rozeznávat jednotlivé druhy.
  • Ptačí program, který za oknem bytu běží téměř nepřetržitě, rády sledují z bezpečí i naše kočky.

Jsme různí, ale…

Stejně jako se různí benefity, různí se i ti, kterým bude krmítko jako dárek dělat radost. Jak tedy vybírat?

V každém případě by krmítka měla potravu chránit před deštěm či sněhem. Ptáci také ocení snadný přístup k zobání a vhodné umístění krmítek a my lidé uvítáme, když je možné krmítko snadno doplňovat a čistit. Pak už záleží zejména na tom, kolik času bude obdarovaný péči o krmítko věnovat a kam a jak ho umístí. 

…krmítko je fajn dárek (téměř) pro každého

Plastia nabízí celou paletu možností, mezi kterými najdete varianty vhodné pro děti či začátečníky, varianty pro chataře a zahrádkáře, nebo pro seniory. Všechny vyhovují ptačím potřebám. Vznikají totiž ve spolupráci s Českou společností ornitologickou.

Společné atributy Plastia krmítek:

  • certifikace, 
  • navržené pro snadnou manipulaci, čištění a doplňování.
  • zvýšené okraje zabraňují vypadávání semínek z krmítek.

Co je klíčové

Jednotlivá krmítka se různí způsobem umístění (závěsná, na tyči, s upevněním např. na zábradlí), objemem zásobníku na krmivo a způsobem čištění a doplňování. Podle toho vyhovují různým druhům ptactva, ale i různým lidem a situacím.

Malokapacitní krmítko máte možnost doplňovat třeba denně a pomáhat tak dětem budovat návyky a směřovat pozornost k péči o přírodu. Nejnovější velkokapacitní krmítko naopak naplníte před odjezdem z chaty a můžete být klidní, že budou mít vaši ptačí kamarádi co zobat, než znovu přijedete.

1. Pro chataře a příležitostné pečovatele o ptáky

Donedávna byl největším krmítkem v Plastii FINCH. Robustní krmítko ideální k umístění na tyč nebo k upevnění na zábradlí na balkoně, které je možné v letních měsících přestavět na pítko.

Nejnovější krmítko BERRY má třikrát větší objem zásobníku než zmiňovaný FINCH a potěší tak hlavně chataře a chalupáře, kteří mohou kontrolovat stav zásob jen příležitostně. 

Toto krmítko si ale pravděpodobně zamilují i obdivovatelé minimalistického a neotřelého designu. BERRY totiž na první pohled nevypadá jako krmítko. Může připomínat spíš moderní plastiku nebo ozdobu. Je vyrobeno z recyklovaného materiálu v odstínech slonové kosti a zelené.

2. Pro začátečníky

Robin se hodí nejen jako startovací" krmítko pro začátečníky, ale také k osvětovým účelům. Ve variantě 2 v 1 nebo 3 v 1 totiž obsahuje i zásobník na lojové koule. To je příležitost k otevření společných debat nad možnými riziky plastových sítěk pro ptáky i ostatní zvířata.

Současně je vhodné drobné krmítko o objemu zásobníku 0,55 l často doplňovat. Každý akt doplnění zobání směřuje a upevňuje naši (nebo dětskou) pozornost a může těšit ty, kteří mají rádi pečující rutinu, nebo chtějí budovat pravidelné návyky.

Na bidýlka, kterými je krmítko opatřeno, často přistávají zejména sýkorky, červenky nebo vrabčáci. Jsou akorát tak veliká, aby uvítala tyto drobné zpěvné ptáky, ale neumožnila hostinu pro holuby, kteří pro zpěváčky nejsou vítanou společností.

3. Pro ty nejmenší

Přírodu je možné přilákat i blíže za okna chat i městských domů. Tam může dělat radost třeba dětem. Především pro ně je navržené krmítko DOMEK. Krmení do něj budou doplňovat komínem. A je uzpůsobené tak, aby se dalo upevnit na parapety či zábradlí balkonů.

Den, kdy se stává ornitologem každý majitel krmítka

Můžete být užiteční i pro vědu. Nabízíme vám příležitost zapojit se do každoročního sčítání ptáků na krmítkách, které se letos koná 5.–7. ledna 2024. Na webu Ptačí hodinky najdete podrobnosti ale také řadu tipů nápomocných k určování druhů nebo praktických informací o složení krmení a výběru krmítek.

 


Začněte poznávat a sčítat

Na sčítání se můžete připravovat již teď. Na ostro se vám bude lépe sčítat, když už si teď vyzkoušíte identifikaci ptáků a zjistíte více o tom, kdy ptáci k vašim krmítkům obvykle přilétají. Na webu Ptačí hodinky najdete celou sekci věnovanou právě určování druhů ptáků na krmítkách.  

U nás za oknem proběhne první návštěva hned z rána, kdy přiletí hejno sýkorek, po obědě se objeví velká banda stehlíků a později odpoledne si sýkorky přiletí pro nášup. Jak to chodí u českých krmítek obecně a jestli moje a vaše krmítko navštěvují obvyklé či raritní druhy, prozradí právě výsledky sčítání.

Další články na téma péče o ptáky a hmyz

Produkty zmíněné v článku


Krmítko Berry s velkokapacitní zásobou 4,1 litru umožňuje méně časté doplňování ptačí potravy. Ocení ho především chataři, chalupáři či zahrádkáři, kteří nemají možnost den, co den kontrolovat stav krmení v krmítku. Je vyrobeno z recyklovaného materiálu v odstínech slonové kosti a zelené.
Krmítko DOMEK v hravém provedení připomíná pohádkovou chaloupku a zaujme především děti. K dostání je v zelené, hnědé a antracitové barvě. Krmítka mají variabilní systém upevnění: lze je zavěsit, umístit na tyč nebo připevnit na zábradlí. Objem násypky 0,8 litru.

Krmítko FINCH v designu studia WRKS, je jednoduché a funkční. Krmítka mají variabilní systém upevnění: lze je zavěsit, umístit na tyč nebo připevnit na zábradlí.  Na výběr jsou tři barevná provedení – zelená, vínová a antracitová. Objem násypky 1,3 l.

Závěsné ptačí krmítko ROBIN je navrženo přesně pro potřeby drobnějšího ptactva a pojme 0,55 l sypké směsi. Součástí balení krmítko ROBIN 2 v 1 je zásobník na sypkou směs a lojové koule. Krmítka jednoduše zavěsíte pomocí přiložené šňůrky na větev stromu nebo na háček.Chcete-li ptákům podávat i vodu, zvolte variantu ROBIN 3 v 1, obsahuje i zásobník na vodu.
 


Galerie