+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Vermikompostéry do škol

Vermikompostér jako učební pomůcka a badatelský projekt

Jak se učit o žížalách a kompostování, kde si opatřit žížalí násadu a čím je krmit. Kde zjišťovat informace, ale i jak vytrvat a nevzdat se při prvním neúspěchu. To je jen krátký výčet zkušeností, které získalo 15 škol zapojených do ročního projektu Žížaláci ve vermikompostéru, který jsme realizovali ve školním roce 2017/18 společně s programem Ekoškola vzdělávacího centra Tereza. Jedním z hlavních cílů projektu bylo ukázat, že kompostér se může stát přirozenou součástí života ve škole, kdy si žáci jednoduchou a hravou formou osvojí problematiku odpadů, přírodních cyklů a lze jej také jednoduše začlenit do výuky.


S projektem slavíme úspěch i na poli firemní propagace. Máme radost, že jsme se probojovali do užšího výběru nominací na České ceny PR ve třech kategoriích: Společenská odpovědnost a filantropie, Klasická firemní média a Online média. 

Proč Ekoškola

Program Ekoškola přináší jedinečnou možnost jak zapojit žáky do řešení skutečných problémů ve své škole a prožít radost z výsledků své práce. Životní prostředí se stává se něčím, co se jich týká a co mohou sami ovlivňovat. Plastia a Ekoškola sdílí velmi podobné hodnoty, proto jsme se pustili do společného projektu.

Ekoškoly snižují svůj dopad na životní prostředí a také zpříjemňují prostředí pro žáky i zaměstnance školy. Jedním z témat programu je aktivní snižování vyprodukovaného směsného odpadu. Právě vermikopostér Urbalive umožňuje účinně využít cenný bioodpad, který by jinak plnil odpadkové koše, popelnice a skládky. V přímém přenosu vám žížaly zprostředkují koloběh živin v přírodě a školy si tak zpestří výuku například v prvouce, přírodovědě, chemii a dalších předmětech.

O vermikompostéru Urbalive

Vermikompostér Urbalive je nádoba určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu pomocí kalifornských žížal. Lze ji použít v domácnostech, školních třídách, kavárnách nebo ve firmách.

Pracovité žížaly ve vermikompostéru přemění rostlinné zbytky z vaší domácnosti na vermikompost a žížalí čaj. Odměnou za pozornost a úsilí, které žížalám věnujete, je nejkvalitnější humus mezi humusy. Získáte tak vysoce kvalitní organické hnojivo pro pěstování pokojových i venkovních rostlin. Moderní podobu vermikompostéru navrhl český designér Jiří Pelcl. Výrobek získal ocenění RedDot Design Award v roce 2017. 

Chcete nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky

Týmy Ekoškol se do projektu nominovaly plakátem o vermikompostování. Z 25 přihlášených jsme vybrali 15 škol, ty jsme vybavili vermikompostérem a metodickými materiály (plakát, žížalí deník a badatelské aktivity).

Po celou dobu projektu také fungovala poradna na Facebooku, kde mohly školy sdílet a konzultovat své pokroky ve vermikompostování se zaměstnanci Plastia a odborníky z Ekoškoly.

Rostlinné zbytky třeste se

Vermikompostéry si žáci sami sestavili, sehnali násadu kalifornských žížal a založili si žížalí deníky. Začátky školního vermikompostování byly opravdu dobrodružné a provázely je zážitky a zkušenosti, o některé z nich se s námi týmy škol podělily v příbězích dobré praxe.

ČTYŘI KROKY K VERMIKOMPOSTOVÁNÍ 1. krok Vyhrát vermikompostér 2. krok Společně s čtenářským a modelářským kroužkem ho sestavit a obal využít v hodině výtvarky. 3. krok Opatřit si kalifornské žížaly z Vršovic. Najít tělesně zdatného učitele, který se neprohne pod kbelíkem s žížalí násadou a bude s ním hrdě cestovat veřejnou dopravou, čímž snížíme uhlíkovou stopu dopravy žížal do školy na nulu! 4. krok Zajistit žížalám dostatek jídla a pozornosti. Vyvěsit info nástěnku, rozdělit si služby mezi jednotlivé třídy a umístit koš na bioopad vedle kompostéru.

Pak už jen pravidelně pozorujeme, krmíme, zkoumáme, zapisujeme, ptáme se a radujeme se.

Autor: Markéta Pézlová, ZŠ Vranné nad Vltavou

SPRÁVNÁ CESTA K ŽÍŽALÁM Na začátku jsme bojovali s tím, že nám zakořenilo jídlo pro žížaly, protože jsme do vermikompostéru přidali dužinu dýně i se semínky. Také se nám rozmnožily mušky a po třídě se začal šířit zápach. Nevzdali jsme to, zjistili jsme, že vermikompostování bude vyžadovat více pozornosti, aby fungovalo tak jak má. V roli hlavních pečovatelů, kteří hlídají množství potravy a vlhkost kompostu, se postupně střídá celá třída. Žížaly nám dělají radost, rostou, zpracovávají vše, co jim dáme. Stále se učíme a získáváme nové poznatky a to nás baví.

Autor: Lenka Barborková, ZŠ Měcholupy

ŽÍŽALÁCI Z BOŽENKY Loni jsme při kontrole třídění zjistili, že ve směsném odpadu končí velké množství bioodpadu, proto jsme neváhali vyzkoušet kompostování přímo ve škole. O vermikompostér se stará část Ekotýmu. Jednou týdně se scházíme, provedeme kontrolu stavu, přidáme bioodpad a vše zapíšeme do žížalího deníku. Zpočátku jsem měli tzv. velké oči, dávali jsme mnoho odpadu, v domnění, že toho žížaly zvládnou více a rychleji. Následovalo přemnožení octomilek a plíseň. Odstranit jsme museli hlavně blumy, rajčata, mrkev. Nejvíce se nám osvědčila jablka, salát a kávový logr. V šestém ročníku mají ve vzdělávacím plánu kroužkovce, paní učitelky uvítaly, že mohou vermikompostér využít pro badatelsky zaměřené úkoly.

 Autor: Mgr. Hana Šlezingrová, ZŠ Opava Boženy Němcové

NAŠE ŽÍŽALY ŠKOLNÍ POVINNOSTI PLNÍ A vzkazují vám, že nemají zuby jako vepřík, takže jim více chutná potrava nasekaná na menší kousky. Přímo si rochní v čajových sáčcích. Než se pomnoží je nutné hlídat dávky potravy (aby se nezačala kazit, plesnivět a aby jim dobroty neujídaly octomilky a jiná havěť). Potravu je lepší lehce zahrabat do substrátu, substrát se provzdušní a holky se k dobrotám snáz dostanou. Je velmi důležité hlídat vlhkost substrátu (rosit nebo naopak dodávat např. roztrhané plata od vajec).

Autor: Radka Pokorná, ZŠ Mendíků

VERMIKOMPOSTÉR POD MIKROSKOPEM V rámci přírodovědných praktik žáci 9.ročníků provedli měření pH kompostové hmoty a zjistili, že je mírně zásadité. Žáci přírodovědného kroužku (4.-7. třída) zkoumali i za pomoci mikroskopu povrch, stavbu těla a chování žížal za určitých podmínek. Nejvíce žáky zaujala reakce žížal na světlo. Máme vypozorováno, že si žížaly rády zalézají do natržených sáčku s čajem.

Autor: Alena Janková, ZŠ Hradec Králové, Habrmanova

STAROST O NOVÉ SPOLUŽÁKY Žížaly krmíme zbytky různého bioodpadu a všichni do něj často a rádi přispíváme. Žížaly se staly běžnou součástí naší třídy a už nikoho nenapadne hodit ohryzek z jablka do koše. Do žížalího deníku zapisujeme, čím jsme žížaly nakrmili a také, jak se žížalám daří. Žížalky si fotíme a také slyšíme a vidíme, jak jsou činorodé a mají se k světu.

Autor: Matěj Jekl, ZŠ Jana Wericha, Praha 6

Další příběhy najdete na webu Ekoškoly.

Žížalí rok v učení skok

Díky celoroční intenzivní práci můžeme zodpovědně prohlásit, že projekt naplnil svůj cíl a v praxi ověřil, že kompostér se opravdu může stát přirozenou součástí života ve škole a lze jej jednoduše aplikovat ve výuce. Ze škol se postupně stali žížalí mentoři, kteří se rádi o své zkušenosti podělí i s vámi. Napište nám, s experty vás rádi propojíme.

A jak kompostujete vy?

Foto: Archiv Vzdělávacího centra Tereza


Soubory ke stažení: