+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pítka, pitný režim pro ptáky a hmyz

Jak připravit bezpečné napajedlo na balkoně i zahradě


Bez vody není život a platí to i pro ptáky. Stejně jako krmítko, můžete ptákům připravit pítko a koupátko na okenním parapetu, na balkoně nebo v zahradě. Ptáci a hmyz tu uhasí žízeň, bude-li prostorné a bezpečné, mnozí si dopřejí i očistnou koupel. Díky pítku se můžete těšit z blízké přítomnosti opeřených přátel a současně jim pomáháte přežít horké dny. Přístup k vodě je velmi důležitý zvláště v místech, kde není v blízkosti žádný vodní zdroj.

VODA NA BALKONĚ

Improvizujte, stačí jakákoliv mělká nádoba s vodou (mísa, pekáč, miska pod květináč). Lze využít i různá místa s prohlubní – vydlabaný pařez, větší kámen s důlkem. Do nádoby položte několik kamenů, ty zabrání utonutí hmyzu. Vodu vyměňujte nejlépe denně, jednou za týden nádobu vydrhněte kartáčkem. Pokud se v ní usazují řasy, použijte roztok octa a vody v poměru 1 : 9.

Pítko FINCH zaujme moderním designem, který se hodí do každé zahrady nebo ozdobí balkón. Vyberte si z několika možností instalace: upevnění na kůl; na zábradlí; volně na vybrané místo. Údržba je snadná, díky chytré konstrukci lze z pítka odebrat misku na vodu a vyčistit ji bez nutnosti deinstalace celého pítka. Je dostatečně prostorné i jako koupátko pro drobnější ptáky. Objem vody je max. 970 ml. V katalogu najdete tři barevné varianty, béžová, šedá, zelená.

VODA V ZAHRADĚ

Ideálním řešením je malé zahradní jezírko s mělkými břehy, kde se ptáci mohou koupat i napít. Přistup k vodě můžete vyřešit pítkem, stejně jako na balkoně. Ptáky a hmyz lákají také nejrůznější nádoby, např. sudy na dešťovou vodu, naplněné konve nebo kbelíky. Ty objemnější opatřete krytem, např. roštem nebo pletivem, aby nedocházelo ke zbytečnému utonutí nejen ptáků, ale i dalších živočichů. V případě sudu s dešťovkou můžete na hladině nechat plavat dřevěná polínka. 

POZOR NA SLUNCE, HLOUBKU A KOČKY

Pítko by mělo být ve stínu, protože na slunci se voda rychle kazí a odpařuje. Volte místo, kde ptáci budou mít dobrý přehled o případných predátorech. Pokud se na zahradě vyskytují kočky, je dobré pítko zavěsit na větev nebo umístit na kůl. Vzdálenost od keřů stačí 2-3 metry. Ptáci potřebují mít v dosahu nějaký úkryt, kam se mohou v případě útoku nebo vyrušení rychle schovat. Při volbě místa myslete také na sebe, aby se vám pítko dobře obsluhovalo a dolévalo. Pítko také neumisťujte v blízkosti prosklených ploch, do kterých by mohli ptáci narazit.

ŠTAMGASTI NA PÍTKU

Odměnou za péči nám bude každodenní podívaná na pijící a koupající se ptáky a hmyzáky. Dostaneme příležitost zahlédnout i plaché a skrytě žijící druhy, o jejichž přítomnosti na naší zahradě jsme neměli ani tušení.

Každý z nás už určitě viděl koňadru a modřinku, asi nejznámější sýkory. V hejnech mohou naši zahradu navštívit i vrabci - polní a domácí. Na zemi hledají potravu kosi a pěnkavy, v křoví se může schovat i červenka či střízlík. Na komíně možná houká hrdlička a nezapomeňte se dívat i na kmeny stromů, po kterých obratně šplhá třeba brhlík. A když vydržíte pozorovat delší dobu, určitě uvidíte druhů mnohem víc!Galerie