+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Ptačí hodinka

Baví vás pozorovat cvrkot na krmítku? Chtěli byste mít větší přehled o ptačích druzích a počtech opeřených návštěvníků zahrad a balkonů? Připojte se k Ptačí hodince. V ČR tento největší občansko-vědecký projekt organizuje ČSO. Zapojit se může každý i bez předchozích zkušeností s ornitologií. 

Závěsné krmítko Robin z Plastie

V anglosaských zemích má sčítání ptáků na krmítkách již dlouholetou tradici, např. anglická verze Big garden birdwatch. Díky iniciativě ČSO se program pod názvem Ptačí hodinka rozšířil i v ČR. V lednu 2022 proběhne už čtvrtý ročník.
Počet sčitatelů a pozorovaných ptáků se každým rokem zvyšuje

  • v roce 2021 se sčítání zúčastnilo přes 27 tisíc lidí
  • byla překonána hranice půl milionu pozorovaných ptáků,
  • nejpočetnějším ptákem krmítek českých zahrad zůstáva sýkora koňadra, dále vrabec polní a vrabec domácí.
  • výsledky v přehledných statistikách odhalují zajímavé informace o chování zimujících ptáků.

„Osvěta kolem rapidního úbytku zpěvného ptactva je klíčová. Jen tak si veřejnost začne více uvědomovat, že ptáci potřebují naši pomoc a ochranu. A že je nutné podnikat na všech úrovních kroky k opětovnému návratu ptáků a hmyzu na původní počty. Proto má Ptačí hodinka v Plastii od prvního ročníku plnou podporu,“ vysvětlila Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka Plastia.

Jak se zapojit

Čtvrtý ročník sčítání ptáků proběhne 7. - 9. ledna 2022. Veškeré informace najdete na webu Ptačí hodinka, ten bude o sčítacím víkendu sloužit i pro vkládání pozorování. Už nyní zde zájemci najdou

I letos doplní sčítání webinář Ptačí hodinky, kde s vámi zkušení ornitologové z ČSO proberou přikrmování, určování ptáků, výběr krmítek a další témata. Bližší informace o termínu budou zveřejněny na webu a sociálních sítích.

Proč sčítat

Pomůžete České společnosti ornitologické zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. „To vyžaduje velké množství údajů z rozsáhlého území, jejichž získání je časově náročné. Právě dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak lze údaje získávat,“  říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. 

Krmítko Domek Plastia šedé upevněné na kůlu

Kromě toho je sčítání a pozorování ptáků poučné a zábavné. „Přikrmování může sehrát důležitou roli také v životě dětí, kterým pravidelná péče o krmítko pomáhá vytvořit kladný vztah k přírodě,“ dodává Hořáková.

Závěsné krmítko Robin Plastia antracitové

„Spolupráce s ČSO je pro nás dlouhodobě vzájemně obohacující. Díky ní lépe vnímáme potřeby ptáků a jsme schopni je promítnout do vývoje našich produktů. Věříme, že i letošní ročník Ptačí hodinky přivede k ptactvu opět nejen odborníky, ale i všechny, kdo mají ptáky rádi. Přikrmování ptáků není jen otázkou vesnic a zahrad, ptáci vnášejí život i do našich měst. Projekt sčítání ptáků nás přináší o krok blíž přírodě a my jsme rádi, že můžeme být při tom,“ dodala Kateřina Kudrnová z marketingu Plastia.

Přikrmování prakticky a bezpečně

Z možností, jak ptákům poskytovat potravu na klidném a bezpečném místě, je tou nejjednodušší přikrmování na krmítku. Krmítka FINCHDOMEK a ROBIN jsme vyvíjeli s mladými českými designéry a díky spolupráci na vývoji a testování s Českou společností ornitologickou, jsou všechny tři certifikovaná.

Hravý DOMEK navrhla Jana Černá, FINCH s přestavbou na pítko je v designu studia WRKS. Při vývoji je na prvním místě vždy funkčnost a tu se nám podařilo sladit s moderním designem. Krmítka jsou vyrobena z kvalitního plastu, chrání krmení proti dešti i sněhu a zvýšené okraje zajišťují, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly. Lze je zavěsit nebo připevnit na tyč či na zábradlí. Jejich výhodou je také snadná údržba a nízká hmotnost.

Krmítka Domek a Finch z Plastie zavěšená na větvi

Závěsné ptačí krmítko ROBIN je navrženo přesně pro potřeby drobnějšího ptactva. Holubi, kteří nejsou na balkonech zrovna vítanými hosty, se nedokážou na bidýlkách udržet. Součástí balení krmítko ROBIN 2 v 1 je zásobník na sypkou směs a lojové koule.

krmítko na sypkou směs a lojové koule

Krmítka jednoduše zavěsíte pomocí přiložené šňůrky na větev stromu nebo na háček. Chcete-li ptákům podávat i vodu, zvolte variantu ROBIN 3 v 1 obsahuje kompletní vybavení: zásobník na vodu, sypkou směs a lojové koule.

krmítko na sypkou směs, lojové koule a pítko

Stejně jako u krmítek DOMEK a FINCH, jsme do vývoje zapojili mladého českého designéra, v tomto případě Maxmiliána Blšťáka. Jeho návrh získal ocenění v soutěži Národní cena za studentský design

Zahrada pro lidi i pro ptáky

Vyvěsit krmítko a pravidelně přikrmovat ptáky je pouze jedna z možností, jak podpořit ptáky na zahradě. Aby ta vaše byla plná ptačího zpěvu, myslete na to, že ptáci potřebují k životu bezpečný úkryt, vodu, potravu a místa na hnízdění. Zahradu bychom měli upravit tak, aby ptákům poskytla od jara do zimy sama dostatek potravy.


Určitě nezapomeňte na pitný režim ptáků a to i v zimních měsících. Ideálním řešením je malé zahradní jezírko. Postačí i pítko či miska s vodou, nejlépe mělkou a trošku širší, aby se v ní ptáci mohli i koupat.

Pítko Finch Plastia pro ptáky

Čím pestřejší skladba potravy je nabízena, tím je větší šance, že přiláká více strávníků. Držte se zásad správného přikrmování, jakmile ptáci začnou na krmítko pravidelně létat, spoléhají na něj. Všimněte si, že se většinou budou objevovat každý den v podobný čas. Někdy se však může stát, že krmítko i přes veškerou snahu nepřiláká váš oblíbený druh či někdy i zeje prázdnotou. Určitě to nevzdávejte! Zkuste ho například přemístit nebo změnit přikrmovací směs.

Sledujte také novinky kampaně na webu Ptačí hodinka , na instagramovém profilu a facebookové stránce České společnosti ornitologické.

 


Soubory ke stažení: