+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Ptačí hodinka

Baví vás pozorovat cvrkot na krmítku? Chtěli byste mít větší přehled o ptačích druzích a počtech opeřených návštěvníků zahrad a balkonů? Připojte se k Ptačí hodince. Největší občansko-vědecký projekt je určený pro širokou veřejnost, je vhodný pro každého, i bez předchozích zkušeností s ornitologií a v ČR jej organizuje ČSO.

Krmítko Domek z Plastie upevněné na kůlu

V anglosaských zemích má sčítání ptáků na krmítkách již dlouholetou tradici, např. anglická verze Big garden birdwatch. Díky iniciativě ČSO se program pod názvem Ptačí hodinka rozšířil i v ČR, v lednu 2019 se prvního ročníku zúčastnilo 14 tisíc lidí, o rok později se počet sčitatelů téměř zdvojnásobil. Nejpočetnějším ptákem krmítech českých zahrad je sýkora koňadra. Výsledky sčítání jsou zpracovány na webu kampaně do přehledných statistik, ty odhalují zajímavé výsledky o chování zimujících ptáků.

„Osvěta kolem rapidního úbytku zpěvného ptactva je klíčová. Jen tak si veřejnost začne více uvědomovat, že ptáci potřebují naši pomoc a ochranu. A že je nutné podnikat na všech úrovních kroky k opětovnému návratu ptáků a hmyzu na původní počty. Proto má Ptačí hodinka v Plastii od prvního ročníku plnou podporu,“ vysvětlila Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka Plastia.

Jak se zapojit

Třetí ročník sčítání ptáků proběhne 8. - 10. ledna 2021. Veškeré informace najdete na webu Ptačí hodinka, ten bude o sčítacím víkendu sloužit i pro vkládání pozorování. Už nyní zde zájemci najdou rady a tipy k poznávání a přikrmování ptáků, sčítací archy, doprovodné materiály s aktivitami pro děti a  a užitečné videonávody.

Letošní novinkou je webinář Ptačí hodinky, kde s vámi zkušení ornitologové z ČSO proberou přikrmování, určování ptáků, výběr krmítek a další témata. Připojte se zdarma 9. prosince 2020.

Proč sčítat

Pomůžete České společnosti ornitologické zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. „To vyžaduje velké množství údajů z rozsáhlého území, jejichž získání je časově náročné. Právě dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak lze údaje získávat,“  říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. 

Krmítko Finch Plastia zelené zavěšené na větvi

Kromě toho je sčítání a pozorování ptáků poučné a zábavné. „Přikrmování může sehrát důležitou roli také v životě dětí, kterým pravidelná péče o krmítko pomáhá vytvořit kladný vztah k přírodě,“ dodává Hořáková.

Krmítko Finch Plastia antracitové zavěšené na větvi

„Spolupráce s ČSO je pro nás dlouhodobě vzájemně obohacující. Díky ní lépe vnímáme potřeby ptáků a jsme schopni je promítnout do vývoje našich produktů. Věříme, že i letošní ročník Ptačí hodinky přivede k ptactvu opět nejen odborníky, ale i všechny, kdo mají ptáky rádi. Přikrmování ptáků není jen otázkou vesnic a zahrad, ptáci vnášejí život i do našich měst. Projekt sčítání ptáků nás přináší o krok blíž přírodě a my jsme rádi, že můžeme být při tom,“ dodala Kateřina Kudrnová z marketingu Plastia.

Přikrmování prakticky a bezpečně

Z možností, jak ptákům poskytovat potravu na klidném a bezpečném místě, je tou nejjednodušší přikrmování na krmítku. Krmítka FINCH a DOMEK jsme vyvíjeli s mladými českými designéry a díky spolupráci na vývoji a testování s Českou společností ornitologickou, jsou obě certifikovaná.

Krmítka Domek a Finch z Plastie zavěšená na větvi

Hravý DOMEK navrhla Jana Černá, FINCH s přestavbou na pítko je v designu studia WRKS. Při vývoji je na prvním místě vždy funkčnost a tu se nám podařilo sladit s moderním designem. Krmítka jsou vyrobena z kvalitního plastu, chrání krmení proti dešti i sněhu a zvýšené okraje zajišťují, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly. Lze je zavěsit nebo připevnit na tyč či na zábradlí. Jejich výhodou je také snadná údržba a nízká hmotnost.

Zahrada pro lidi i pro ptáky

Vyvěsit krmítko a pravidelně přikrmovat ptáky je pouze jedna z možností, jak podpořit ptáky na zahradě. Aby ta vaše byla plná ptačího zpěvu, myslete na to, že ptáci potřebují k životu bezpečný úkryt, vodu, potravu a místa na hnízdění. Zahradu bychom měli upravit tak, aby ptákům poskytla od jara do zimy sama dostatek potravy. Podělte se s ptáky o ovoce, vysaďte keře s bobulemi. Semenožravé ptáky můžete pohostit, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu.

Určitě nezapomeňte na pitný režim ptáků a to i v zimních měsících. Ideálním řešením je malé zahradní jezírko. Postačí i pítko či miska s vodou, nejlépe mělkou a trošku širší, aby se v ní ptáci mohli i koupat.

Pítko Finch Plastia pro ptáky

Čím pestřejší skladba potravy je nabízena, tím je větší šance, že přiláká více strávníků. Držte se zásad správného přikrmování, jakmile ptáci začnou na krmítko pravidelně létat, spoléhají na něj. Všimněte si, že se většinou budou objevovat každý den v podobný čas. Někdy se však může stát, že krmítko i přes veškerou snahu nepřiláká váš oblíbený druh či někdy i zeje prázdnotou. Určitě to nevzdávejte! Zkuste ho například přemístit nebo změnit přikrmovací směs.

Aktuality a zajímavé tipy pro letošního ročník Sčítání jsme shrnuli na blogu v článku Shlukování ptáků povoleno

Sledujte také novinky kampaně na webu Ptačí hodinka , na instagramovém profilu a facebookové stránce České společnosti ornitologické.

 


Soubory ke stažení: