+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Třídění kuchyňského bioodpadu je výzvou pro každého


Už dávno jsme si zvykli, že užitečné věci mohou být také krásné a co víc, i šetrné k přírodě. Naše novinka je určena každému, kdo chce rozumně nakládat s bioodpadem, ale zároveň se rád obklopuje pěknými a funkčními předměty.

Je to tu. Představujeme vám už třetího pomocníka v řadě doplňků pro kompostování. Rodina se tentokrát rozrostla o na první pohled obyčejný šišatý kbelíček, na ten druhý zjistíte, že bez něj nemůžete být.

Kompostovací vychytávky z našeho sortimentu milujete: vermikompostér, ve kterém se o vaše rostlinné zbytky nadšeně postarají žížaly, nebo bokashi kompostér, v němž obsah fermentuje bez přístupu vzduchu. Jenže v téhle rodině cosi chybělo. Něco, v čem přechovávat zbytky z vaření, než je pošlete do další fáze kompostovacího procesu.

Také občas přemýšlíte, kde byste dali odřezky bioodpadu, které vám zbyly po vaření. Nabízíme vám designovou nádobu na bioodpad, kterou můžete mít postavenou na kuchyňské lince. Vybrat si můžete z několika barevných kombinací a ze dvou variant - s kompostovatelnými sáčky nebo bez sáčků.

Samozřejmě, předpokladem je, že třídíte odpad a kuchyňské zbytky vyhazujete na kompost nebo do biopopelnice. Kdo toto nedělá, jakákoliv nádoba na bioodpad je mu na nic.

Někdy je třídění bioodpadu výzvou

Třídění bioodpadu se může zdát jako naprostá samozřejmost, zvlášť, když žijete v domě se zahradou, ale ne vždy jsou pro něj ideální podmínky. Z interního průzkumu, který jsme realizovali mezi našimi zákazníky vyplynulo, že řada rodin vyprodukuje během týdne tak málo bioodpadu (protože málo vaří), že se jim vůbec nevyplatí ho někde doma schraňovat (obávané octomilky totiž útočí stejně, ať máte bioodpadu z tříchodového menu pro rodinu nebo ohryzek z jednoho jablka) nebo ve svém okolí vůbec nemají hnědou popelnici, případně  je od skladování bioodpadu v bytě odrazuje rychle nastupující zápach a všudypřítomné mušky.

Dobrou zprávou je, že ani překážky řadu lidí nedokážou odradit. Máme spoustu příběhů se šťastným koncem, kdy se jednotlivcům podařilo přesvědčit SVJ nebo vedení firem, aby si v rámci komunity pořídili biopopelnice, kontejnery nebo dokonce vlastní kompostéry. Teď už zbývá jen vymyslet, jak bioodpad skladovat, než ho přestěhujete na finální kompostovací stanoviště.

V průzkumu jsme dále zjistili zjistili, že než zbytky z vaření skončí v biopopelnici nebo kompostéru, 67 % lidí ho schraňuje v malé nádobě na kuchyňské lince, 19 % potřebuje větší nádobu podobnou klasickému odpadkovému koši a zbývajících 12 % je odnáší rovnou na venkovní kompostér nebo jeho domácí alternativu (vermikompostér nebo bokashi).

K uchovávání rostlinného odpadu pak všichni využívají, co je zrovna po ruce: plastové misky, staré krabičky od potravin nebo plechové dózy. Všechny do jedné ale mají jednu obrovskou nevýhodu: většinou do druhého dne je objeví mušky octomilky. Kromě poslední možnosti navíc moc parády nenadělají, plechová sice ano, ale jen do chvíle, než začne reznout… A všechny se navíc docela špatně udržují.

Praktická nádoba na bioodpad vám doma chyběla

Velmi rychle jsme pochopili, že tuhle díru v našem sortimentu musíme zaplnit. A jak jinak než minimalisticky. Vznikla proto praktická nádoba oválného tvaru a jednoduchých linií, aby zabírala na kuchyňské lince co nejméně místa a zároveň se pohodlně umývala i vevnitř. Víčko velmi těsně zapadne do nádoby, aby si k obsahu nenašly mušky snadno cestu, navíc  jsme ho vybavili užitečným háčkem, takže ho při otevření zavěsíte na nádobu a nikde nepřekáží. Až budete potřebovat při vaření cokoliv vyhodit do bioodpadu, oceníte, jak vám taková drobnost ulehčí manipulaci.

Na našem e-shopu ji najdete v několika minimalistických barevných provedeních (nechybí ani naše oblíbená verze v kombinaci s recyklovanou kávovou sedlinou) a vybrat si můžete, jestli chcete variantu pro použití s rozložitelným kompostovatelným sáčkem nebo bez něj.

Jaký je mezi nimi rozdíl? Verzi bez možnosti použití kompostovatelného sáčku prostě používáte jako uzavíratelnou misku na bioodpad a vždy po použití ji jen omyjete jarovou vodou. Dokážete v ní skladovat až 4 litry bioodpadu. Varianta pro použití s kompostovatelným sáčkem je prostorově úspornější (pojme  3,1 litru bioodpadu), protože je navíc vybavena rámečkem pro jeho snadné upevnění a startovací sadou sáčků, které po naplnění vyndáte a odnesete tam, kam patří. Ale pozor, tyhle sáčky se na rozdíl od těch, které už možná znáte odjinud, opravdu v kompostu rozloží. Velmi rychle i v tom zahradním.

Kompostovatelné sáčky do nádoby na bioodpad

Nejspíš už jste se s tím také setkali: kompostovatelné sáčky jste hodili do kompostu, abyste je o rok později nepoškozené vyndali, v lepším případě jen lehce potrhané. Problematika kompostovatelných materiálů (nejen sáčků, ale i kompostovatelného nádobí)  je docela široká, tou vás nebudeme teď zatěžovat, ale byl to pro nás popud k tomu najít takové sáčky, které se bez problémů rozpadnou i v domácích kompostérech. 

A našli jsme. S radostí tak balíme k nádobám na bioodpad sáčky s certifikátem OK Compost HOME (a až vám dojdou, můžete si je u nás dokoupit), který garantuje, že se materiál rozloží do 90 dnů i v domácím kompostéru. Jeho základem je totiž bramborový škrob, a protože rozklad je opravdu rychlý (z naší zkušenosti rychlejší než garantuje výrobce), doporučujeme sáčky v nádobě nenechávat naplněné obsahem déle než 3 dny a využívat je, jen když máte popelnici nebo kontejner na bioodpad dál od domu.

Další články o kompostování

  1. Kam s bioodpadem, když nekompostuji? 
  2. Srovnání vermikompostéru a bokashi 
  3. Kávová sedlina a její využití
  4. Jak nastartovat vermikompostér
  5. Poklad ze dna vermikompostéru
  6. Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem
 

Produkty zmíněné v článku


Bytový vermikompostér překvapí svým kompaktním tvarem, zabydlí se i v té nejmenší kuchyni a dokáže velké věci. V šedé barvě je ze 100% recyklátu. Jednoduše, ekologicky a lokálně - kompostování v té nejzelenější formě.





Bokashi kompostér se hodí na zpracování běžných organických zbytků při vaření, jako jsou  odřezky od ovoce a zeleniny, kávová sedlina nebo čajové lístky.






Také občas přemýšlíte, kde byste dali odřezky bioodpadu, které vám zbyly po vaření. Nabízíme vám designovou nádobu na bioodpad, kterou můžete mít postavenou na kuchyňské lince. Vybrat si můžete z několika barevných kombinací a ze dvou variant - s kompostovatelnými sáčky nebo bez sáčků.                                                       
                                                      


Galerie