+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Poklad ze dna vermikompostéru


Přirozený a skvěle funkční cyklus pěstování, jídla a kompostování není pro lidi žijící v městské džungli nedosažitelný. Jednotlivé mezistanice kruhu záhon, talíř, kompost nahrazují v bytě pěstební nádoby a vermikompostér. Fáze jídla zůstává stejná, pro zahradu stejně jako pro balkon platí, že z vlastní sklizně chutná nejlépe.

Vermikompostér Urbalive Je to pracovitý bytový doplněk, ve kterém žížaly promění všechny odřezky a slupky na výživnou pěstební hmotu. Rostlinné zbytky z kuchyně nemusíte házet do směsného odpadu, i když žijete v bytě a nemáte k dispozici zahradu.

VERMIKOMPOST NEJEN PRO TRUHLÍKY

Na jaře při osazování květináčů a truhlíků skvěle využijete vermikompost, který žížaly při zpracování biologického odpadu ve vermikompostéru vyrobí. Tuto výživnou směs stačí při sázení přimíchat k zemině. 

Výhody vermikompostu

  • podporuje tvorbu kořenového systému,
  • rostliny pěstované v zemině s příměsí vermikompostu jsou zdravější a větší a mají vyšší výnosy,
  • rostliny jsou odolnější vůči škůdcům,
  • přirozené přihnojování bez chemie, šetrné k rostlinám i půdě,
  • je po ruce doma, odpadá převážení a ušetříte plastové obaly,
  • je úplně zadarmo

Velkoobjemový truhlík Berberis Trio Svým objemem směle konkuruje vyvýšenému záhonu. Idelální parťak na pěstování rajčat a další plodové zeleniny. Vychytaná madla pro snadné vyjmutí samozavlažovací vložky, široká zalévací šachta, otvor pro oporu a pojízdná kolečka. 

JAK VYSTĚHOVAT ŽÍŽALY?

Jakmile naplníte první patro vermikompostéru, přidejte další a pokračujte v kompostování.

1. Odberte hromádku vermikopostu s žížalami 2. Přidejte bioodpad 3. Patro s vermikompostem je plné žížal. 3. Plné patro dejte dospod vermikompostéru a nechte žížaly přelézt vzhůru.

Žížaly se budou postupně stěhovat za čerstvou potravou skrz dírky. Nespěchají, trvá jim to zhruba 1 měsíc než zůstane spodní patro neobydlené. Odsud odeberte hotový vermikompost.

I tak se může stát, že po měsíci si část žížal dole vesele hoduje. Není nutné čekat, až si nájemnice sbalí raneček.
  1. Hmotu z vermikompostéru vyndejte i s žížalami.
  2. Používejte plastové nářadí s oblými hranami, ať žížalám neublížíte.
  3. Rozprostřete vermikompost na podložku v tenké, nekompaktní vrstvě, jen uprostřed vytvořte vyšší kopeček.
  4. Světloplaché žížaly budou hledat úkryt a samy se přesunou do místa, kde je vrstva zeminy vyšší.
  5. Kopeček, kam se žížaly stáhly, vraťte do kompostéru. 
  6. Zbylých pár jedinců prostě vyberte ručně. Malému počtu žížal asi světlo tolik nevadí nebo mají v genech něco ze pštrosa a stačí jim zavrtat do hlíny hlavu.

S ŽÍŽALAMI SI NETYKÁTE?

Bydlíte s nimi, krmíte je, ale sahat na ně fakt nechcete? I pro vás mám tip. Metoda je to sice pomalejší, ale zato bezdotyková. Sklizený vermikompost nechte i s žížalami prosychat v ploché otevřené nádobě, do středu umístěte kus banánu či slupku z melounu. Jak kompost vysychá, žížaly se stahují ke středu, kde na ně krom největšího vlhka čeká i potrava. Zhruba za týden najdete všechny žížaly právě tam. Občas průběh prosychání zkontrolujte, ať s kompostem nevysušíte i žížaly.

VÍCE VERMIKOMPOSTU NEŽ POTŘEBUJETE?

Dobře zavedený vermikompostér je schopen zpracovat téměř veškerý bioodpad, který běžná domácnost vyprodukuje. Ačkoli žížaly vhozené množství postupně zmenší zhruba na jednu pětinu původního objemu, dříve či později se zaplní a nová patra nelze přidávat donekonečna. Zpracovaný materiál můžete odebírat kdykoli v průběhu roku a tím uvolňovat místo pro další zbytky z kuchyně. Mimo sázení či přesazování ho můžete použít následovně:

  • umístit navrch do květináčů a truhlíků a tím přidat rostlinám výživu,
  • nasypat venku ke keřům a stromům,
  • nechat proschnout a uskladnit v uzavřené nádobě nebo pytli pro pozdější využití,
  • věnovat – nabídněte přebytečný humus dalším lidem v okolí na komunitní mapě Mapko.

KDY VERMIKOMPOST NEPOUŽÍT?

Pro výsadbu či přihnojení rostlin používejte jen zdravý vermikompost. Pokud se ve vermikompostéru namnožila plíseň či z něj vyletují mušky, jejich zárodky si s humusem přenesete do pěstebních nádob a na malér je zaděláno. Vermikompostér musíte nejprve vyléčit. Nepoužívejte ani nedostatečně zpracovaný kompost, ve kterém jsou rozeznatelné kousky původního materiálu. Dejte žížalám čas. Hotový humus je černý drobivý materiál, nejvíc připomíná zeminu.

Bytový vermikompostér překvapí svým kompaktním tvarem, zabydlí se i v té nejmenší kuchyni a dokáže velké věci. V šedé barvě je ze 100% recyklátu. Jednoduše, ekologicky a lokálně - kompostování v té nejzelenější formě.

Další články o kompostování a hnojení

  1. Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem
  2. První české Bokashi
  3. Pohnoj to - základy hnojení rostlin v nádobách
  4. Pohnoj to správně - průvodce jídelníčkem zelených společníků
  5. Vermikompostér jako součást školní výuky 
Zdroj fotografií: Michala Brabcová @z_terasy a archiv Plastie.


Galerie