+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Bokashi: kouzlo, které mění zbytky na poklad


Že je léto oddychová část roku? Ale pfffff! Zahradníci, tedy spíš zahradnice, by se něčemu takovému od srdce zasmáli. Okopat, vyplít, zalít a jako bonus ještě sklidit a zavařit. I když… to sklízení a zavařování má spoustu benefitů nejen pro naše žaludky, ale i pro zahradu.

Třeba kompost, ve který se promění rostlinné zbytky. I kompostér, co je jen narychlo stlučený z pár starých prken, udělá obrovskou službu. Kompost je totiž to nejlepší hnojivo pro záhony a nestojí nic. Ušetří poplatky za biopopelnici i peníze za hnojiva a je dost uspokojující pozorovat, jak se odpad ze zahrady i kuchyně mění na černé zlato. Jenže trvá docela dlouho, než tohle zlato uzraje, a tak přichází na pořad dne speciální kuchyňský kompostér, který dokáže přeměnit organický obsah na výživný “čaj” a urychlovač kompostu během 2 - 4 týdnů. Ale pozor, tento způsob zpracovávání kuchyňského odpadu je návykový!

Ukázaná platí

Teď je akorát tak doba na zavařování okurek, výrobu džemů a marmelád i sušení bylinek. Ze všeho zůstává spousta odpadu, který v kuchyni nedokážeme využít, ať se budeme snažit sebevíc: stopky od okurek, slupky z cibule, kořínky a nať z mrkve, pecky z ovoce… A tohle všechno můžete mít během 2- 4 týdnů proměněné v superhnojivo. Stačí všechny zbytky postupně plnit do Bokashi kompostéru, prosypat je “hodnými bakteriemi” a nechat alespoň 2 týdny zrát bez zvědavého nakukování pod poklop.

Zhruba po 2 týdnech obsah zfermentuje, dostane trochu nevábný zápach (podobně jako třeba kvašené zelí) a vy můžete stočit první “čaj” pro pokojovky, zeleninu a zbytek zfermentované hmoty přidat na kompost.

Možností “co s ním” je v případě Bokashi celá řada

  1. Bokashi čaj. Tekutina nevábné barvy i zápachu, na které si s gustem smlsnou všechny rostliny. Hned použitelné tekuté hnojivo jen stačí naředit vodou v poměru 1:100 (takže na 1 dl čaje přidáte 1 litr vody) a použít jako zálivku jednou týdně. Přebytky klidně schovejte v lednici, nic se s nimi nestane. Jen doporučujeme sklenici uzavřít, aby vám neprovoněla vše kolem sebe.
  2. Rostlinný obsah, tedy v případě Bokashi možná spíš takové trochu “blátíčko” nevábné barvy i zápachu, můžete nadávkovat přímo do záhonů. Stačí lopatkou vyhrabat jamku vedle rostliny, přidat trochu zfermentovaného odpadu a zasypat zeminou. Nic neucítíte ani neuvidíte, ale pod zemí se začnou dít divy: půdní bakterie se na obsah nadšeně vrhnou a začnou ho okamžitě proměňovat v hnojivo. Žížaly celý proces hnojení záhonu završí tím, že zkvašené zbytky roznesou do svých chodbiček a živiny tak rozprostřou. Do konce zahradnické sezóny po něm nebude ani památky.
  3. Urychlovač kompostu. V klasickém kompostéru si minimálně rok, spíš ale dva nebo tři, počkáte, než vznikne cenný kompost. Zkuste do něj přisypávat zfermentovaný obsah Bokashi kompostéru, který v tomto případě zafunguje jako úžasný urychlovač. Fermentované zbytky sice našim nosům nevoní, ale všechny ostatní organismy v kompostéru si tuhle pochoutku nenechají utéct. A vy se díky jejich nadšení budete radovat z kompostu klidně o rok dřív.
 

Bokashi kompostér se hodí na zpracování běžných organických zbytků při vaření, jako jsou  odřezky od ovoce a zeleniny, kávová sedlina nebo čajové lístky.

 

Co jste možná o Bokashi nevěděli

Když v osmdesátých letech minulého století  přišel japonský profesor z okinawské univerzity Teruo Higa s kompostérem Bokashi, nejspíš netušil, jaký poprask ve světě způsobí. Smyslem jeho vynálezu bylo, aby se dal domácí bioodpad využívat v zemědělství a pole se nemusela hnojit drahými průmyslovými hnojivy. Vsadil na systém fermentace bez přístupu vzduchu a uspokojivý výsledek tak byl celkem nabíledni. Překvapivá byla rychlost, s jakou se jeho objev rozletěl do světa.

Naše první české Bokashi z recyklovaných materiálů spatřilo poprvé světlo světa na konci roku 2021 a designérsky se na něm podílelo duo autorů ze studia WRKS, které stojí také za designem Berberis truhlíků nebo krmítka Finch.

Další články o kompostování

  1. První české Bokashi

  2. Srovnání vermikompostéru a bokashi 

  3. Kávová sedlina a její využití

  4. Jak nastartovat vermikompostér

  5. Poklad ze dna vermikompostéru

  6. Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem



Galerie