+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Vermikompostér Urbalive, vítěz v soutěži Good design

Málokdy se stává, aby designér měl příležitost navrhnout produkt, který je prospěšný jak pro člověka, tak pro zvíře a zároveň pro přírodu


Vermikompostér Urbalive představuje nádobu určenou k domácímu kompostování kuchyňského odpadu za pomoci žížal. Zároveň je prvním svého druhu, který byl vytvořen s důrazem na estetiku. Navrhl jej přední český architekt a designér, profesor Jiří Pelcl. Po ceně Red Dot Award, kterou vermikompostér Urbalive získal v roce 2017, se nyní může pyšnit i titulem Winner v soutěži Good Design.

Ocenění Red Dot Award uděluje německé Design centrum a bývá nazýváno designérským Oskarem. „Good Design zase lépe reflektuje severoamerické prostředí, které se liší od Evropy. Chtěl jsem znát reakce v tomto prostředí,“ odpověděl Pelcl na otázku, proč vermikompostér Urbalive do soutěže přihlásil. V posledním ročníku se soutěže Good Design zúčastnil rekordní počet výrobků ze 47 zemí světa. Tento nejstarší a jeden z celosvětově nejuznávanějších titulů se uděluje od roku 1950. „Z ocenění máme obrovskou radost. Obstáli jsme ve velké konkurenci,“ dodala Lenka Novotná, jednatelka a design manažerka společnosti Plastia.

Nečekaný zvrat při vývoji produktu

„Málokdy se stává, aby designér měl příležitost navrhnout produkt, který je prospěšný jak pro člověka, tak pro zvíře a zároveň pro přírodu,“ vyjádřil se k práci na vermikompostéru Pelcl.

Samotný příběh vzniku je zajímavý. Plastia původně oslovila předního českého architekta a designéra Jiřího Pelcla za účelem spolupráce na nové nábytkové řadě. Tak vznikl návrh taburetu s úložným prostorem vyrobený v kombinaci plastu a dřeva. Jeho vzhled inspiroval Plastii k naplnění myšlenky o designovém kompostéru. Při řešení kompostéru bylo využito zkušeností společnosti Kokoza, která se zabývá propagací kompostování a pěstování ve městě. Pelcl s Kokozou konzultoval a na svět přišly hned dva výrobky Urbalive – vermikompostér a pěstební nádoba.

Design jako sociální fenomén

„Ochrana přírody a životního prostředí je stává klíčovým tématem naší doby. Urbalive je malinkým příspěvkem k aktivnímu řešení a lidé tomu rozumí,“ sdělil Pelcl na dotaz, čím si vysvětluje úspěch výrobku. Pelcl dlouhodobě propaguje design jako sociální fenomén a službu veřejnosti. Nevěnuje se tvorbě luxusních předmětů, ale naopak sériové výrobě a produktům, které si může dovolit téměř každý. „Chci navrhovat věci, které lidé potřebují a nestojí majlant, zároveň jsou nějakým způsobem udržitelné a mají dostatečnou životnost,“ vysvětlil Pelcl. Vermikompostér Urbalive je toho důkazem.

Městské kompostování se šíří světem

Největší prodejní úspěchy samozřejmě Urbalive sklízí na českém a slovenském trhu, vysoká čísla však hlásí i Německo, Velká Británie, USA nebo severské státy, které jsou tradičně zaměřeny na ochranu životního prostředí. V současnosti je vermikompostér k dostání ve čtyřech barevných variantách – k zelené a antracitové přibyly letos odstíny slonová kost a čokoládová. Produkt se vyváží do 16 zemí světa.

„Díky svému jedinečnému designu je Urbalive zajímavý i pro ty, které předtím odrazoval nevábný vzhled obdobných výrobků. Stal se symbolem vítané změny. Díky pozornosti médií je u nás pro mnohé lidi synonymem městského kompostování obecně,“ shrnula Novotná a dodala: „Jsme moc pyšní na to, že jsme části veřejnosti otevřeli otázku trvale udržitelného rozvoje a bezodpadového hospodářství.“ 

Prof. ak. arch. Jiří Pelcl (*1960)

Vystudoval architekturu na VŠUP v Praze a design nábytku na Royal College of Art v Londýně. V letech 2002 až 2005 působil jako rektor VŠUP v Praze. Z designové tvorby je proslulý svými návrhy pro velkosériovou výrobu, věnuje se také architektuře (navrhoval interiéry velvyslanectví v Římě a Pretorii nebo Českého domu v Malmö, interiéry pro prezidenta Václava Havla na Pražském hradě aj.). Je držitelem mnoha českých i zahraničních ocenění, například ELLE Deco International Design Awards, Design Plus a Form. V roce 2006 dostal Národní cenu za design, v roce 2007 titul Designér roku, v roce 2017 zmíněné prestižní ocenění Red Dot Award a nyní i cenu Good Design. Publikuje a přednáší na domácích a zahraničních vysokých školách a jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách designu řady muzeí a galerií v ČR, Německu, Švýcarsku, Švédsku či USA. Na příští rok chystá Moravská galerie v Brně velkou souhrnnou výstavu jeho tvorby.



Galerie