+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Letos ty rajčata vypiplám

Je nejvyšší čas na výsev rajských


Rajčata můžeme směle zařadit mezi nejpopulárnější zeleninu, která se na našich zahrádkách pěstuje. Výhodou je, že chutné plody vypěstujete i bez zahrady. V nádobách se těmto žíznivým rostlinám naopak velmi daří. S pravidelnou zálivkou a přísunem živin máte zajištěnou vlastní úrodu.

Vyberte správnou odrůdu, řiďte se podle vzrůstu nebo vhodnosti odrůdy do nádob. V truhlících se tradičně pěstují nejmenší balkonová rajčátka, nižší kompaktní odrůdy výborně rostou ve větších květináčích Bergamot, do velkých velkoobjemových truhlíků Berberis jsou naopak vhodná tyčková rajčata. 

SEJEME

Rajčata se dají vysévat do konce března. Mělčí misku s odtokovým otvorem vyplňte výsevným substrátem. Semínka vysejte do řádků, případně po celé ploše. Lehounce přesypte zeminou a přitlačte prkénkem. Více o výsevech se dočtete v našem článku Seješ, seju, sejeme.  Střičkou důkladně zavlažte, aby byl celý substrát vlhký, nejen povrch. 

Dejte na velmi teplé místo (20-25 °C) mimo průvan (podlahové topení, prohřátý parapet), tma nevadí. Překryjte sklem, víčkem, smršťovací fólií. Nadále pravidelně roste.

Nenechte zaschnout, stírejte přebytečnou vodu z poklopu a pozorujte. Když se začnou klubat rostlinky, přeneste misku na teplé a velmi světlé místo, nikoliv na slunce! Nehnojte!

Nejdřív mají rostlinky dva první lístky (děložní) a pak přirůstají další dva (pravé). 

PŘESAZUJEME MLADÉ ROSTLINY

Připravte si zakořeňovací plata nebo kelímky s dírkou ve dně a naplňte je substrátem pro mladé rostliny. Do každého udělejte prstem (tužkou) důlek. 

Silné rostlinky s pravými lístky opatrně podryjte pod kořeny rukojetí lžičky nebo tužkou a přesaďte do zakořeňovačů. Vložte do důlku, větší část stonku může být v půdě, lístky jsou nad půdou. Po stranách lehce přitlačte zeminu.

Hýčkejte sazenice na světlém teplém místě, zavlažujte, nehnojte, od konce dubna postupně otužujte.

VÝSADBA NA VENKOVNÍ STANOVIŠTĚ

V květnu po „zmrzlých“ vysaďte natrvalo ven. Postup výsadby do samozavlažovacích nádob popisujeme v článku Rajčata, z balkonu na váš stůl

TIPY NAVÍC

  • Chcete vyzkoušet jen pár semínek? Vložte po jednom semeni do bobtnavých tablet, které dáte na tácek nebo do mini skleníčku. Sazeničky nemusíte přepichovat.  Malé tablety po zesílení rostlin vložte do květináčku a obsypte zeminou. 
  • Máte semínka z loňska? Nezoufejte, mnohá vyklíčí. To platí i pro ostatní sadbu. Prostě sázejte, co máte, a něco z toho klapne.
  • Sazenic je vždy buď málo, nebo moc. O přebytečné se nezapomeňte podělit nebo je "vyswapovat" a snadno tak vyzkoušet i mix jiných odrůd. 
  • I pěstováním se dá konat dobro. Vzrostlými sazeničkami můžete obdarovat zdravotníky a další lidi, kteří v současné době nemají na pěstování ani čas ani myšlenky.


Galerie