+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Seju, seješ, sejeme

Chcete zažít proměnu semínka v sazeničku? Pusťte se do vlastních výsevů




Nejspíš již plánujete, co budete letos pěstovat, které druhy si vypiplat od semínka a kdy s výsevy a výsadbou začít. Při předpěstování v bytě nespěchejte. Dostatek světla na okenním parapetu mají rostlinky až koncem února a v březnu. Teď si raději prostudujte sortiment a uváženě nakupte semena. Výsevy začínají paprikami v polovině února, zkušení přidají i celer. S rajčaty klidně vyčkejte až do března. Z bylinek vyzkoušejte různé druhy bazalky. Velkou radost vám udělají vlastní výsevy cuket, tykví a lilků. Mnohé rostliny sejeme přímo do truhlíků nebo na záhon, bez nutnosti předpěstování

Co budeme potřebovat?

Pro předpěstování si obstarejte kvalitní výsevný substrát. Nejmenší rostlinky potřebují málo živin ve správném poměru, nepatří do zahradnických substrátů, rašeliny ani kompostu. Pro výsevy dále potřebujeme výsevné misky nebo celé sestavy s víkem, které mívají ještě větrací otvory (tzv.  okenní skleníčky). Můžeme také použít bobtnavé tablety či plastové nebo rašelino-celulózové sadbovače. Šetrní zahradníci používají pro výsadbu různé plastové kelímky a krabičky. Pozor, není-li ve dně nádoby odtokový otvor, uděláme jej. 

Nebojte se výsevů

Nádobu naplníme substrátem na výšku 5-8 cm.  Tablety stačí navlhčené vložit na podmisku. Do sadbovačů vložíme větší semínka jednotlivě, do misek sejeme v řádcích nebo po celé ploše.  Vrstva zeminy nad semínkem by měla být 2 - 3 násobkem jeho průměru. Výsevy označíme ihned jmenovkou, popisujeme permanentním fixem, tužkou na sklo anebo obyčejnou tužkou. Po výsevu substrát střičkou jemně, ale vydatně rosením zavlažíme. Nádobku bez víčka přikryjeme kouskem skla, čirého plastu, mikrotenem. Pravidelně ale větráme a stíráme sraženou vodu.  

Rozhoduje teplo o úspěchu?

Zpočátku dáme výsev na co nejteplejší místo, klidně do tmy, skvělé jsou vytápěné podlahy. Až když se začne klubat sazenička, přemístíme výsev na nejsvětlejší, ale současně teplé místo. Nenechte jej však sežehnout sluncem na jižním okně! Substrát udržujeme pořád mírně vlhký

Rostlinky se vyklubaly

Nejdřív se objeví dva děložní lístky.  Až následující dvojici tvoří pravé lístky, na které čekáme. Má-li rostlinka vlastní nádobku, nic neděláme. Ty, které rostou ve dvojicích nebo řadách nyní opatrně podebereme pod kořínky (přesazovacím kolíčkem, tužkou, držátkem lžičky)  a přesadíme do sadbovače (malého květináčku) se substrátem, do kterého nejdřív kolíčkem uděláme jamku. Rostlinku zapustíme kořeny dospod a substrát bude až těsně pod lístky. Opatrně přitlačíme. Podle potřeby na pár dnů mírně přistíníme. Stále zaléváme a pozorujeme, jak sílí. Nehnojíme! 

Jak dlouho budou sazenice uvnitř?

Opečováváme je až do poloviny května. V dubnu za hezkých dnů větráme a otužujeme. Sazenice mohou do studených skleníků a fóliovníků od poloviny dubna, ven až v květnu, po odeznění mrazíků. Tehdy je přesadíme na konečné místo - na záhon anebo do nádob s pěstebním substrátem pro zeleninu.

Podobně vypěstujete také cukety, lilek, okurky či tykve. Vyjma lilku, v nejteplejších oblastech, můžete ostatní vyset koncem dubna / počátkem května již přímo ven do půdy. 

Rady pro začátečníky

Salát sejeme po celé ploše misky nebo do řádků. Protože je otužilejší, přepícháme jej v dubnu rovnou do truhlíku, na záhon pod fólii nebo do skleníku. Také jej můžeme od dubna přímo vysévat do půdy a jednoduše protrhat, aby ponechané rostlinky měly místo

Bylinky jsou na předpěstování náročnější. Netrapte se a pořiďte si hotové sazeničky od zahradníka. Vyjímkou je bazalka, tu zvládnete vypěstovat bez větší námahy.

Koupili jste si již hotové sazenice? 

Otužilé mladičké rostlinky, nejčastěji saláty, vysazujeme v průběhu dubna, další po květnových mrazících. Do běžných okenních truhlíků dejte salát, bylinky a nejmenší truhlíková rajčata či mini papriky. Do velkých balkonových truhlíků můžete dát i mohutnější odrůdy nebo baby okurky, menší patisony cukety, tykve, celer, lilky.

Které rostliny sejeme přímo, bez předpěstování? 

Mrkev, petržel, pastinák, naťovou petržel, ředkvičky, červenou řepu, špenát, mangold, řeřichu, rukolu, kozlíček polníček, vodnici, cibuli (ale můžeme použít i droboučké cibulky tzv. sazečku), hrášek, koriandr, kopr, cukrovou kukuřici, zahradní fazol, zelené fazolky, měsíček, slunečnice a květinové směsi. 

Správnou dobu výsevu i další základní pěstitelské informace najdete vždy na obalu semínek. 



Galerie