+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Rajčata, z balkonu na váš stůl

Slunce, teplo a dostatek vláhy, to ze zaručený recept na šťavnatá a sladká rajčata


Balkonové pěstování slaví úspěchy a vedou především vlastní rajčata. V truhlících se tradičně pěstují nejmenší balkonová rajčátka, nižší kompaktní odrůdy výborně rostou ve větších květináčích Bergamot, do velkých velkoobjemových truhlíků Berberis jsou naopak vhodná tyčková rajčata. 

Opora, objem a zásobárna vody

Velkoobjemový samozavlažovací truhlík Berberis dokáže bezpečně zafixovat také oporu, ke které musíte rajčata vyvázat. Díky skutečně velkému objemu zeminy nebudou rostliny strádat ani na balkoně či terase, vyhnete se improvizacím a kromě užitku bude prostor i hezký. Truhlík má jednu (UNO 39 x 45 cm) , dvě (DUO 39 x 78 cm) nebo tři nádoby (TRIO 39 x 117 cm) a vybrat si můžete ze 4 barev. Díky kolečkům se snadno přesouvá. Dno nádoby tvoří zásobník vody (na 9, 18 nebo 27 l), který zajistí rostlinám pravidelnou dávku vody, i když nebudete na dosah.  Závlahu ke kořenům zprostředkují nasákavé knoty a podpoří ji kónické otvory ve dně, kam prorůstají jemné kořínky.  Spodní zálivka chrání rajčata před obávanými plísněmi, voda se nedostane na list.

Přípravu zvládne i začátečník 

  • Dnem vyjímatelného koše nejdříve protáhnete široký knot, který zajistí přísun vláhy ze zásobníku. 
  • Přes koš upevníte do klipsu na dně nádoby plastovou nebo bambusovou podpůrnou tyč, její délku zvolte podle vybraného rajčete. 
  • Pěstební koš naplníte 18 l zahradnického substrátu s kompostem anebo eko substrátem Natura pro pěstování zeleniny. 
  • Přimícháte hrst granulovaného hnoje na koš anebo granulované hnojivo pro zeleninu. Příznivci tekutých a krystalických hnojiv budou místo nich pravidelně hnojit v zálivce. 
  • Výška nádoby 35 cm nabízí rostlinám dostatek prostoru pro kořeny. Množství substrátu zvolíte podle počtu košů (pytle 20, 50 nebo 70 l). 
  • Nakonec osadíte do otvoru hladinoměr, který hlídá zásobu vody a podle spodní rysky poznáte, kdy musíte vodu dolít. Bude-li deštivé počasí přebytečnou vodu naopak odvedou přepadové otvory ve dně, aby rostliny nezačaly zahnívat.
  • Vysadíte silné sazenice a první dny je budete chránit před prudkým úpalem. 

Do jednoho koše se vejde 1 mohutné tyčkové, 1 keříčkové (nebo převislé) a 1 mini balkonové rajče. Také můžete vysadit 2 tyčková, každé po jedné straně podpůrné tyče. Samozřejmě se nabízí i jiné kombinace – třeba rajčata a bazalka, nebo tyčkové rajče a keříky papriky., směs paprik. Dobře zde prospívají i mini balkonové okurky, mezi dvě podpůrné tyče dokonce snadno upevníte i pěstební síť. Samozřejmě nezklamou ani tykve, lilky, saláty na česání,  hrášek... Snadno vymyslíte rozmanité vlastní kombinace. Vybírejte z malých kompaktních nebo balkonových odrůd. 

Truhlíky Berberis se dají spojovat i do řad a obrazců. Sestavíte z nich i náročnější balkonovou zahradu anebo proměníte v úrodný ráj vybetonovaný dvorek.Galerie