+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Jedlý balkón, průvodce odrůdami

Správný výběr semínek a sazeniček je prvním krokem k bohaté sklizni

Prakticky jakýkoliv druh zeleniny, který vyroste na záhoně, můžete pěstovat ve vhodné nádobě. Sklizeň bude o to radostnější, když se při výběru semínek a sazeniček zaměříte na ty, které byly vyšlechtěny speciálně pro pěstování v nádobách. Při výběru nádob je zas sázkou na jistotu kvalitní a funkční samozavlažovací systém a dostatek prostoru pro substrát.

Zelené listy a první jarní zelenina

Ředkvičky, špenát, rukola a saláty koření mělce a nevyžadují předpěstování. Pro výsev využijte klasické truhlíky. Můžou to být i ty květinové. Než je osadíte letničkami, stihnete z nich sklidit první jarní úrodu.

Salát
V truhlících lze velice úspěšně pěstovat všechny druhy salátů. Listové i hlávkové odrůdy postupně sklízíte olamováním po jednotlivých listech. U salátu je také důležité nechat substrát proschnout, aby nedocházelo k zahnívání kořenů a spodních listů. V zimním období přijdou vhod hustší výsevy pro sklizeň mladých listů (tzv. baby leaf). Mezi nejchutnější odrůdy pro baby leaf patří MINIKO a MEDIMO. Tyto ledové saláty poskytnou lahodně křupavé listy. Červený listový RODEN pak zpestří salát i temně červenými listy výraznější chuti.

Špenát
I mladé listy špenátu lze použít do salátů nebo jen lehce osmažit do pokrmů. Pro tyto účely je určena odrůda HARP F1 s lahůdkovými listy.

Kopr
Kopr je nenáročnou rostlinou – do nádob je nejvhodnější odrůda COMPACT, s kompaktním vzrůstem. Optimální jsou postupné výsevy po 14 dnech, díky kterým dosáhnete stálé dodávky čerstvé mladé natě.

Ředkvička
Ředkvičky právem patří mezi první jarní zeleniny. Jsou nenáročné na teplotu, podmínky i prostor. Lze je tedy velice úspěšně pěstovat v truhlících. Chuťově nejlahodnější jsou především březnové a dubnové výsevy. Pro šťavnaté a jemné bulvičky je třeba rovnoměrně zalévat a nenechávat je zbytečně přerůst. Červenou klasikou je tetraploidní odrůda KVARTA, která poskytuje velké, ale chuťově jemné bulvičky. Fialová LILANA pak jistě zaujme nejen neobvyklou barvou, ale i jemnou chutí. Pro celoroční pěstování jsou určeny výnosné KATRENA F1 a KVINTARA F1.

Pěstování ve velkém

Plodová zelenina potřebují pro svůj kořenový systém mnohem více substrátu. Vybírejte nádoby s objemem minimálně 10 - 15 litrů (Berberis Uno, Duo, Trio nebo Bergamot 50 cm). Vždy volte raději objemnější nádoby. Mějte na paměti, že u samozavlažování tvoří rezervoár na vodu podstatnou část nádoby. Pokud tomu tak není, pak samozavlažovací systém nebude tak efektivní. 

Okurka
Okurky patří svým původem mezi liány, které jsou opravdu náročné na dostatek živin (především dusíku a hořčíku). Pokud jim tyto prvky zajistíme v přiměřeném množství, lze je bez problémů pěstovat v nádobách. V posledních letech se těší velké oblibě okurky nakládačky k produkci přerostků. Nakládačky jsou nenáročné na péči a při vhodném přihnojování nabídnou velké množství chutných plodů. 

Pro balkóny vyšších pater je vhodné volit partenokarpické odrůdy. Ty k tvorbě plodu nepotřebují opylení.  Mezi novější, velmi výnosné partenokarpy patří hruboostná GRACIE F1, která je přímo určená k produkci chutných přerostků (nad 12 cm). Jako náhradu za salátové okurky lze také pěstovat hruboostný partenokarp DAFNE F1, který vyniká navíc i rezistencí k mnoha chorobám. 

Milovníkům šťavnatých hadovek pak lze doporučit partenokarpickou BABY F1. Velmi ranou OFELII F1 lze sklízet také na baby plody.

Rajče
Slunce, teplo a dostatek vláhy, to je zaručený recept na šťavnatá a sladká rajčata. Pro závěsné nádoby (např. Berberis 30 cm) jsou velice atraktivní převislé odrůdy řady TUMBLING TOM. Třešňová rajčátka jsou dostupná ve žluté (YELLOW) a červené (RED) barvě. Z tyčkových rajčat lze doporučit českou třešňovou odrůdu BIBI s dlouhými vijany. Celosvětově populární japonskou odrůdu GARDENBERRY F1 lze také pěstovat v nádobách. Dlouhé vijany se srdíčkovými plody jsou vynikající chuti. Keříčková odrůda RUBÍNEK je určená i pro sklizeň hroznů červených plodů, kterými lze zpestřit letní grilování. Beefsteaková odrůda KARLA s velmi kompaktním vzrůstem poskytne úrodu masitých, ploše kulovitých plodů.


Obdobné nároky na výživu má i příbuzný lilek, který miluje úrodnou půdu, slunce a teplo. Ideální pro vyhřáté terasy je pak SMĚS BAREV lilků, podrobný návod na pěstování v samozavlažovacím Berberisu najdete také u nás na webu.

Paprika
Papriky se, jako jedny z mála, často zahrádkářům lépe daří v nádobách. Je ale třeba mít na paměti, že paprika potřebuje kromě dostatku vody, i přístup vzduchu ke kořenům. Mezi zálivkami je potřeba nechat substrát proschnout. Přímo do nádob jsou určeny okrasné druhy papriček, jako je například PLAMÍNEK. Nejen děti ocení sladkou svačinkovou odrůdu HAMÍK. V nádobách se velmi dobře daří i extrémně pálivým paprikám, včetně HABANER či CAROLINY REAPER.

Tykev cuketa
Naopak cukety potřebují pro své kořeny dostatek prostoru. Jako minimální objem bychom doporučili 20 litrů. Opět je třeba výživná půda a pravidelné přihnojování, abychom zajistili rovnoměrnou násadu nových plodů. Chuťově jsou pak nejlepší mladé plody. Brzkou sklizeň poskytne středně zelená odrůda SENZACE F1, která má kratší plody (16-20 cm). Zpestřením kuchyně mohou být zářivě žluté plody odrůdy ORELIA F1. Do nádob se velice dobře hodí i kulaté cukety, které snáší extrémně vysoké teploty lépe než klasické podlouhlé. Zaujme světle zelený TREND F1, nebo tmavě zelená TONDO DI PIACENZA

Substrát není radno podcenit

Základem úspěšného pěstování v nádobách je kvalitní substrát. Rajčata, papriky i okurky jsou rostlinami první trati, milují organické hnojení. Je tedy třeba jim poskytnout substrát s dostatečnou zásobou živin. Neočekávejte však, že tímto péče o výživu končí. Doporučujeme pravidelně přihnojovat kompletními hnojivy, která dodají všechny potřebné živiny. Nejvhodnější jsou tekutá hnojiva, určená na zeleninu, která se snadno dávkují a mohou se kombinovat se zálivkou. Máte-li vlastní vermikompostér, využijte k přihnojování tzv. žížalí čaj.

Za zpracování doporučených odrůd a vybrané fotografie v galerii děkujeme odborníkům na šlechtění a produkci osiv zeleniny, květin, léčivých a aromatických rostlin - SEMO a.s.Galerie