+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Vánoce: místo jmelí narcisy a tulipány

Jak zrychlit přírodu a těšit se z čerstvých květin už v prosinci.

Do zahrady včetně balkonové vysazujeme nyní různé okrasné cibuloviny a pokvetou zjara. Některé však můžeme ošidit a pěstovat doma ve zkráceném cyklu, prostě jim zrychlíme tempo. Prozáří nám svátky v nejtemnější části roku nebo připravíme netradiční dárek či novoroční přání


8 kroků k rozkvetlým vánočním cibulovinám

  • Začátečníci zvolí narcisy, vysazené kolem 20. listopadu vykvétají na Štědrý den.
  • Tulipánům před výsadbou dopřejte týden v ledničce.
  • Použijte květináče s hloubkou aspoň 6 cm (Doppio, Rosmarin, Luna, Berberis závěsný)
  • Nepoužívejte bohatě vyhnojené substráty.
  • Po vysadbě udržujte v chladu (sklep, garáž, dílna, spíž). narcisy můžeme od začátku rychlit na světle (chodba, předsíň). 
  • Substrát udržujte vlhký, ale vyvarujeme se přemokření.
  • Až se objeví na vrcholku cibule zelená špička, přeneste je na dobře osvětlené a nadále chladnější místo (12-18 °C). 
  • Do pokojové teploty je dejte zhruba týden před tím, než potřebujeme rozvité květy

 

JAKÉ ODRŮDY VYBRAT A KDE JE SEHNAT?

Nejsnáze se pěstují rozmanité narcisy. Oblíbené jsou zejména drobnokvěté žluté Tête à Tête, žluté s oranžovým středem Jetfire nebo bílé plnokvěté Bridal Crown a jednoduché Thalia. Speciálně pro vánoční rychlení se používají bílé narcisy Paperwhite. Tulipány a modřence také dorostou, ale vyžadují zhruba 2 týdny pěstování navíc. Vybírejte nízké kompaktní odrůdy tulipánů do výšky kolem 30 cm. Zkuste Karkulku – odrůdu Rood Kapje. Potřebujete jen nízký polštářek? Vánočnímu času sluší zejména bílé modřence. Nakoupíte v zahradnických centrech, zahrádkářských prodejnách a e-shopech pěstitelů cibulovin. 

KDY SÁZET?

Tulipány a modřence vysaďte hned. Před výsadbou jim prospěje 5 dnů v přihrádce chladničky pro zeleninu, kam je vložíte v papírovém sáčku (krabičce). Narcisy potřebují na rychlení měsíc, vysazené kolem 20. listopadu vykvétají na Štědrý den. 

JAKOU NÁDOBU VYBRAT

Nádoba musí bezpečně ukotvit cibule, měla by mít hloubku aspoň 6 cm. Osvědčily se nádoby Doppio. Zkusíte jen 2-3 cibulky? Použijte nádobu Rosmarin. Máte hodně teplý byt? Vyberte pro narcisy a tulipány raději vyšší nádobu, kterou naplníte substrátem jen do dvou třetin. Díky okraji lépe zabráníte rozklesnutí. Různé barvy a rozměry nabízí květináč Luna. Poslouží také běžné květináče, které pak na svátky oblečeme do slavnostního obalu nebo dekorace. Máte větší prostory? Rychlete v samozavlažovacím kulatém květináči Berberis nebo v truhlíku.

JAKÝ SUBSTRÁT ZVOLIT?

Využijete zahradnický substrát, zeminu pro pokojové rostliny, zbytky substrátu po sezoně, uleželý prosátý kompost s pískem, písek, inertní drtě na pěstování (zeolit, Seramis, drobný keramzit, perlit). Nepoužívejte bohatě vyhnojené substráty. Při rychlení substrát cibule především kotví, nebudou se v něm pěstovat dlouhodobě. Základní živiny čerpají z cibule. A nezbytně potřebují vláhu. Substrát udržujte vlhký, ale vyvarujeme se přemokření. Zalévejte k cibuli, ne do listů a pupenů. 

JAK SÁZET?

Vysazujete špičkou nahoru a mělce, cibule vykukuje z jedné třetiny (maximálně do poloviny) ze substrátu. Použijte sázecí lopatku nebo lžící. 

KAM S NIMI?

Zpočátku vystačíme s tmavým chladnějším nepromrzajícím místem (sklep, garáž, dílna, spíž), narcisy můžeme od začátku rychlit na světle (chodba, předsíň). Až se objeví na vrcholku cibule zelená špička, přeneseme je na dobře osvětlené místo, ale mimo dosah přímých slunečních paprsků. Ideální je nadále chladnější místo (12-18 °C). Chlad otuží stonky, jsou pevné, nevytahují se a neklátí.

KDY JE PŘENÉST DO BYTU?

Právě teplo a chlad regulují dobu kvetení. Když se objeví květní pupeny, přeneseme je do tepla. Do pokojové teploty je dáváme zhruba týden před tím, než potřebujeme rozvité květy. Pomocí střídání tepla a chladu také prodloužíme dobu květu – když to jde, dáme je na noc do chladnější místnosti (15-18 °C). Anebo je plně rozkvetlé dáváme z chladu do tepla jen ve chvílích, kdy si naplno užíváme obytné místnosti. 

TIP PRO OPOZDILCE

Začali jste pozdě? Nechte po narašení rostliny ve dne v teple, jen na noc dávejte do chladu. Nevěříte si? Skočte si pro předpěstované cibuloviny do zahradnické prodejny, budou mít i hyacinty. Nedávejte narychlené cibuloviny nad topení či do dosahu žáru krbu. 


Další články na téma cibulovinGalerie