+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Lucie Kalousová: Mini balkon, maximální využití prostoru


Vše, co Lucie pěstuje na nezastřešeném balkoně o 10 m2 v Českých Budějovicích, je převážně jedlého charakteru. K pěstování v nádobách přičichla teprve nedávno, přesto se vrhá směle do experimentování a nebojí se zkoušet pěstovat neověřené rostliny. Je truhlářka amatérka, pro svůj balkon vyrobila hmyzí domek, vyvýšený záhon a stojan na truhlíky. Miluje pozorování a focení ptáků a hmyzu. Na miniaturní balkon se ji podařilo vměstnat dokonce i jezírko. Sledovat ji můžete na Instagramu @balkonovazahrada
 

JAK LUCIE PĚSTUJE

  • Využití prostoru: zábradlí je obšancované truhlíky. Na zemi jsou po celém obvodu další květníky a velké Berberisy. Květináče visí i na zdi. Další dimenzí je vlastnoručně vyrobený třípatrový stojan pro šest truhlíků Berberis.
  • Rostliny: nejoblíbenější jsou kanadské borůvky, rybíz, angrešt, malá broskvoň, ostružiny, maliny a stáleplodící jahody k postupnému ozobávání. Vše je doplněno saláty, rukolou, rajčaty, okurkami a kupou bylinek.
  • Zalévání: do balkonového sudu schraňuje různé přebytky z domácnosti, dešťovku nachytanou do kyblíků a především vodu z akvária obohacenou o rybí "hnojivo". Často to však bohužel nestačí a musí využít pitnou z kohoutku.
 
  • Kompostování a hnojení: rostliny krmí žižalím čajem a kompostem z vlastního vermikompostéru Urbalive, doplňuje organickými hnojivy, probiotiky a mykorhizou. Letos na podzim snad už i domácím kompostem.
  • Péče o ptáky a hmyz: má pítko, krmítka pro ptáky a hmyzí domeček. Několik místeček na balkoně mají i okrasné květiny, které slouží hmyzím opylovačům. Přála by si ptačí budku a čmelín, ale to ji jižně orientovaný balkon bohužel neumožní.
  • Relax na balkoně: užívá si chvilku u kávy s dobrou knihou, nebo vzácné víkendové snídaně na balkoně. Ráda jen tak sedí a pozoruje ptáky, hmyz a především rostliny, které se každý týden mění, takže je pořád na co koukat.

V JEJÍM STYLU

První samozavlažovací truhlík jsem vyhrála v soutěži od Plastie a přiznám se, že mě překvapilo, jak moc velkou pomocí se mi na jižně orientovaném balkoně stal. Je obrovská úleva nebýt otrokem zalévání, zvlášť, když máte rostlin už vážně hodně. Navíc si díky samozavlažovaní mohu dovolit i delší nepřítomnost, což na tak slunném balkoně bylo donedávna nepředstavitelné."

Truhlík Berberis 60 cm Funkční design pro osluněné jižních balkony, ochrání kořeny před horečkou parapetní noci. Širká zalévací šachta k pohodlnému zalévání.

Berberis na zábradlí Z malého prostoru získá maximum. Bezpečně ho upevníte na zábradlí městského balkonu, terasy nebo na chalupářský plot.
 Kdo jsou ambasadorky pěstování Plastie?
Inspirují a motivují k pěstování jídla a ozeleňování balkonů. Neúnavně odpovídají na dotazy zahradnických zelenáčů a dělí se o své zkušenosti. Jen tak je něco neporazí, nikdy to nevzdávají a neustále se učí. Nebojí se neúspěchů, ctí tradiční postupy a zároveň rády experimentují. Ukazují i nezdary a realitu za instagramovým rámečkem.
Pěstují šetrně - používají přírodní hnojiva, vlastní kompost vyvažují zlatem, vyhýbají se chemii, zalévají dešťovkou. Stejným dílem pečují o rostliny, ptáky, hmyz a další živočichy, se kterými sdílí své zelené oázy


Galerie