+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Jak vyrobit venkovní stojan na truhlíky


S ničím si při balkonovém pěstování nebudete muset poradit tak jako s omezeným prostorem. Je to jedna z mnoha výzev, která vás často donutí dělat velké kompromisy. Zároveň je to příležitost jak se posunout na poli vynalézavosti. Ve snaze vtěsnat na omezenou plochu co nejvíc rostlin, v sobě možná objevíte kutila, který si poradí s výrobou různých polic, držáků, stojanů i opěrných konstrukcí. 

PROČ SE PUSTIT DO VLASTNÍ VÝROBY

Jakmile se ponoříte do hlubin internetu, možná jako já zjistíte, že nabídka stojanů na trhu je neuspokojivá. Buď z důvodu špatné stability, nedostatečné nosnosti, nebo nevyhovujících rozměrů. A to byly přesně důvody, proč jsem si loni vyrobila bytelný dřevěný stojan raději sama.

CO UNESE

Záměrem bylo vytvořit opravdu stabilní konstrukci, která unese nejen osázené nádoby, ale i další zahradnické potřeby (prázdné květníky, hnojiva, substráty). Nakonec jsem na stojan umístila 6 truhlíků Berberis 60 cm. A právě při volbě samozavlažovacích truhlíků, jejichž hmotnost ještě zvyšují zásobníky s vodou, je důležité nosnost celé konstrukce nepodceňovat.

TIPY NA PĚSTOVÁNÍ

A protože mít 6 truhlíků se stejným obsahem můžete mít vždy, já loni zkusila experimentovat a každý truhlík osadila jinak. 

 • Zjara je skvělé začít ředkvičkami a salátky ke sběru listů nebo jarní cibulkou.
 • Nejvyšší patro je jako dělané pro hrášek, který můžete dále vyvazovat po stěně pomocí háčků, nebo treláže. 
 • Pro mlsné jazýčky doporučuji stáleplodící jahody.
 • Určitě zkuste keříčková balkonová rajčata - vhodné odrůdy jsou Vilma, Bajaja, Aztek,
 • Skvělé je mít po ruce i bylinky - rozmarýn, majoránku, bazalku nebo mátu. 
 • Fantazii se meze nekladou, dařilo se keříčkové chilli papričce, kedlubnám i rukole.
 • Jeden truhlík jsem nechala pro potěchu plný levandule.

Při správném načasování výsadby, lze vyzkoušet v jednom truhlíku i několik plodin za sebou


Truhlík Berberis 60 cm je vhodný pro pěstování celé řady balkonových
květin, bylin i drobné zeleniny.  Snadnější manipulaci při sázení a péči o nádobu poskytuje samostatná samozavlažovací vložka, která pojme 11 litrů substrátu. Zásobník na vodu o objemu 4 litry zajísti pravidelnou zálivku po dobu několika dní. Odlehčený materiál a stohovatelnost oceníte při manipulaci, čištění a zimování nádob. K truhlíku můžete dokoupit praktické háky k bezpečnému upevnění na zábradlí.

VÝHODY PĚSTOVÁNÍ NA STOJANU

 • Rozšíření prostoru směrem do pater.  
 • Na spodní polici vzniká za truhlíky dost zastíněného místa, ideální pro letnění pokojovek nebo na odložení plachty na nábytek.
 • Prostor pod stojanem lze využít pro umístění úložných boxů se zahradnickými potřebami

Jedinou nevýhodou, kterou jsem nakonec objevila, je nutnost volit do stojanu rostliny, které nerostou příliš do výšky nebo vybírat zakrslé odrůdy.

PLÁNY NA SEZÓNU 2022

Na stojanu u nás letos opět převládne jedlá zelenina a bylinky. Určitě věnuji celé jedno patro stáleplodícím jahodám, kterých loni nebylo nikdy dost. Zkusím si poctivě naplánovat výsadbu, aby jednotlivé plodiny postupně navazovaly a bylo vždy co sklízet. Určitě vysadím ředkvičky, saláty, rukolu a hrášek.

5 kutilských tipů na závěr

 • Lepší je zvolit silnější latě a prkna a celý stojan trochu “naddimenzovat”. 
 • Při výrobě udělejte spodní patro širší a směrem vzhůru patra zužujte. Získáte větší stabilitu stojanu a zároveň budou mít truhlíky na nejnižším patře stále dobrý přístup ke světlu.
 • Dobře si promyslete rozměry pater tak, aby se i na nejvyšší polici vešly vámi vybrané truhlíky, nebo květníky. 
 • Při výrobě použijte místo klasických vrutů ty nábytkové, které seženete v každém železářství. Využijete při demontáži ať už kvůli stěhování, nebo pro zimní uskladnění. 
 • Venkovní nábytek je vždy lepší opatřit tzv. natloukacím nábytkovým kluzákem (plastová podložka, která zabrání, aby při deštích stály dřevěné nohy přímo ve vodě).
 • U dřevěného stojanu nezapomínejte na každoroční nátěr, který znovu zvýší voděodolnost a prodlouží tak jeho životnost. 

O Lucii - vše, co pěstuje na nezastřešeném balkoně o 10 m2 v Českých Budějovicích, je převážně jedlého charakteru. Je truhlářka amatérka, pro svůj balkon vyrobila stojan na truhlíky, vyvýšený záhon a hmyzí domek. Miluje pozorování a focení ptáků a hmyzu. Své zahradnické radosti sdílí na IG @ balkonova_zahrada

Autor textu a fotografií: Lucie Kalousová

 Galerie