+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

3 pokojovky do ložnice


Dnes vám doporučíme pokojovky, které se budou skvěle hodit tam, kde trávíme až třetinu života – v našich ložnicích. Staré babské rady tvrdí, že rostliny do ložnice nepatří. My máme hned několik argumentů, proč si udělat právě z téhle místnosti džungli.

Čistí vzduch

I když si to vůbec neuvědomuje, vzduch kolem nás je doslova zamořený chemikáliemi a vyhnout se jim je přímo nemožné. K nebezpečným látkám patří hlavně ty, které způsobují tzv. syndrom nemocných budov (SBS - Sick Building Syndrome). Naštěstí má spoustu pokojovek schopnost tyto látky ze vzduchu odstraňovat. Ano, můžete si pořídit čistič vzduchu, rostliny ale stojí méně a jsou podstatně krásnější.

Snižují stres

Je dokázáno, že zelená barva i pobyt v přírodě uklidňuje. Pokud si tedy chcete z ložnice vytvořit svatyni plnou klidu a pohody, nezapomeňte do ní přidat rostliny. Nemusí jich být plno, už jedna opečovaná rostlina váš interiér zútulní a navíc, každý prostor vypadá s rostlinami lépe než bez nich. “Je neskutečně uklidňující probudit se v ložnici, kde z postele koukáte například na velkou zdravou palmu,” doporučuje Rozi.

Zvyšují vlhkost vzduchu

Pokojové rostliny mohou hrát významnou roli při zlepšování kvality vzduchu, zejména v prostředí se suchým vzduchem. Pokud chcete, aby se vám lépe dýchalo, přidejte si do místnosti – a především do ložnice – několik zelených pomocníků, kteří dokážou vzduch kolem nich díky vypařováním vody z listů přirozeně zvlhčovat.  Dodatečnou vlhkost zase zajistí samozavlažovací květináče.

3 rostliny, kterým se bude dařit v ložnici

V ložnicích bývá rozptýlené světlo a příjemná teplota a díky našemu nočnímu oddychování tu není ani špatná vlhkost vzduchu, což jsou ideální podmínky pro téměř všechny rostliny. Vybírat tedy můžete z celé škály pokojovek. My jsme pro vás vybraly následující tři favority, kterým se daří v samozavlažovacích květináčích.

1. Strelitzie

Strelitzie je momentálně jedna z nejoblíbenějších rostlin. Stěží najdete exotičtější pokojovku, než právě "Bird of paradise" se svými lesklými, rozložitými listy. V pokojových podmínkách může vyrůst až tři metry. Navíc je skvělou volbou pro začátečníky a umí čistit vzduch. Pokud máte dostatek místa a hledáte solitérní krásku, strelitzie dodá patřičný wow efekt do vaší svatyně.

2. Tchynin jazyk

Sansevieriy daly její přízvisko špičaté dlouhé listy. Na Tchynin jazyk se posledních pár let zapomnělo, ale dnes se opět stává oblíbenou domácí rostlinkou, jelikož je zdobná, ale zároveň odolná, netrpí skoro žádnými chorobami ani škůdci a čistí vzduch. Její další velkou výhodou je fakt, že dokáže vyrábět kyslík i během noci, takže vám zajistí čerstvý vzduch během vašeho spánku.

3. Philodendron Tortum

Filodendron tortum je netradiční kousek připomínající exotickou palmu, jehož listy mohou měřit i víc jak metr. Bude se hodit na komodu nebo poličku, ze které budou  jeho dlouhé listy volně padat dolů. Stejně jako všechny filodendrony je nenáročný a ideální i pro začínající pěstitele. To, že čistí vzduch od škodlivých látek, je jen bonus na závěr.

Tip na závěr

Všechny zmiňované pokojovky nejsou nijak náročné na vláhu, ale i tak je třeba je pravidelně a dostatečně zalévat. “Velké solitéry budou díky většímu objemu květináčů déle zavlažené, ale ty menší, či střední nezapomeňte zalévat častěji. V tom vám mohou pomoci samozavlažovací květináče, které udrží zeminu déle a rovnoměrně vlhkou,” radí odbornice z Pokojovek.

 

Další články o pěstování pokojovek

  1. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  2. Jak na jarní přesazování pokojovek
  3. Má moje rostlinka dostatek světla?
  4. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu
  5. Testování Tolit u Pokojovek
  6. 3 pokojovky do koupelny
 

O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky

Autor textu a fotografií: Pokojovky

 

Produkty zmíněné v článku


Samozavlažovací květináče a truhlík Tolita je výsledkem spolupráce s českými designéry z WRKS a přináší minimalistický design, který osloví milovníky kapradin, maranty, a dalších rostlin. Doporučujeme kombinovat různé velikosti květináčů a truhlíků pro vytvoření jednoduché a elegantní linie.


Konvičky Pilea o objemu 3,8 l a 1,8 l jsou ideální pro péči pro vaše rostliny. K dispozici jsou tři barevné varianty, abyste si mohli vybrat tu, která nejlépa ladí s vašim interiérem.

 


Galerie