+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

3 pokojovky do koupelny


Pokud máte koupelnu s dostatečným množstvím přirozeného světla, rostlinám se tu bude skvěle dařit díky zvýšené vzdušné vlhkosti. Potěšte se zelení i během vašeho domácího wellnessu. Proč se tu rostlinám tolik daří?

Vlhkost

Koupelny mají často vyšší úroveň vlhkosti díky naším sprchám a koupelím. Tato vlhkost může napodobovat tropické prostředí, ze kterého přirozeně pochází mnoho pokojovek. Libovat si tu budou především ty, které mají vyšší nároky na vlhkost vzduchu. Dodatečnou vlhkost v zemině jim zase zajistí samozavlažovací květináče.

Teplota

Teplo ze sprchy nebo vany může také imitovat tropické prostředí, ve kterém se daří mnoha rostlinám. Oproti vytopeným místnostem se tu ale nemusíte obávat suchého vzduchu, které pokojovky nemají vůbec v lásce.

Rozptýlené světlo

Pokud má vaše koupelna okno, často poskytuje rozptýlené světlo, které je ideální pro mnoho druhů pokojových rostlin. Ne vždy se ale poštěstí mít koupelnu s přirozeným světlem. “Pěstovat rostliny na stanovišti bez jakéhokoliv zdroje přirozeného světla lze, ale osobně ho moc nedoporučujeme. Jestliže chcete zeleň do koupelny bez oken, potěšte se třeba raději řezaným eukalyptem ve váze, než živými rostlinami,” doporučuje Rozi.

3 rostliny, kterým se bude dařit v koupelně

Koupelna je skvělým místem pro vlhkomilné rostliny, tzn. pro ty, které vyžadují vyšší vlhkost, bez které se trápí a usychají. Často se jedná o rostliny oblíbené pro svůj zajímavý vzhled, ale ne všichni pěstitelé si na ně troufnou. Pokud vás tedy láká představa místnosti plné exotických kapradin, koupelna je právě tou místností, kde si tento sen splnit.

1. Kapradiny

Tomuto druhu pokojových rostlin se daří ve vlhku, takže je vynikající volbou právě do koupelny. Jejich dlouhé, svěšené listy dodají každému prostoru uklidňující pocit zelené oázy. Zatímco by jinde kapradiny pomalu schly, v koupelně se jim bude bezproblémově dařit.2. Maranta

Maranta tricolor neboli modlivka je podle nás nejhezčí pokojovkou z čeledě marantovitých. Musíte se o tuhle parádivku starat trochu pozorněji, ale pro její krásné zbarvení a rychlý růst to stojí. V koupelně to navíc nepůjde nijak těžce – modlivky si nejen užívají vysokou vlhkost, ale také pomáhají zlepšovat kvalitu vzduchu. I když mohou jejich jemné, barevné listy působit delikátně, ve skutečnosti se jim dobře daří v teplých a vlhkých podmínkách. Nechte je pnout směrem nahoru po poličce nebo přepadat směrem dolů. Odmění vás originálním vzhledem včetně roztomilých růžových kvítků.3. Převislé filodendrony nebo šplhavnice

Toto je vynikající rostlina pro ty, kteří s rostlinami teprve začínají. Ne každá rostlina v koupelně musí být vlhkomilná, líbit se tu bude i méně náročným druhům pokojovek. Potos nebo převislý filodendron je odolná rostlina, která dokáže přežít v různých podmínkách, včetně nízkého osvětlení, jaké se často vyskytují v některých koupelnách. Za vlhkost vzduchu i pravidelnou zálivku vás odmění rychlým růstem, takže i jedna rostlinka promění vaši koupelnu v příjemnou zelenou džungli.

Tip na závěr

“Pamatujte, že i když se těmto rostlinám daří ve vlhku, je stále třeba je pravidelně zalévat. Pokud není pravidelnost vaší silnou stránkou, pomůžou vám velmi dobře samozavlažovací květináče, které udrží zeminu déle a rovnoměrně vlhkou,” radí Rozi ze zeleného studia Pokojovky.

Další články o pěstování pokojovek

  1. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  2. Jak na jarní přesazování pokojovek
  3. Má moje rostlinka dostatek světla?
  4. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu
  5. Testování Tolit u Pokojovek
 

O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky

Autor textu a fotografií: Pokojovky

Produkty zmíněné v článku


Samozavlažovací květináče a truhlík Tolita je výsledkem spolupráce s českými designéry z WRKS a přináší minimalistický design, který osloví milovníky kapradin, maranty, a dalších rostlin. Doporučujeme kombinovat různé velikosti květináčů a truhlíků pro vytvoření jednoduché a elegantní linie.
Rozprašovač o objemu 1 l ideálně využijete v tandemu s interiérovou řadou Tolita. Galerie