+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

3 extra tipy, jak využít microgreens misku


Při domácím klíčení semínek přijdete na jiné myšlenky, potěšíte imunitu i zažívání. U mnohých z vás se microgreens staly nepostradatelnou součástí domácího pěstování a to zejména v zimě a na jaře. Možná byste to do obyčejné misky na microgreens neřekli, ale dokonce ji můžete využít i na zahradě a to po celý rok. My i naše parta ambasadorů jsme je otestovali na všechny možné způsoby.

Takové to domácí klíčení

O tom, jak je domáci mikrozelenina zdraví prospěšná, už jsme tu před nějakou dobou psali. V našem starším článku najdete nejen tipy, jak a co klíčit, ale také návod, jak z odřezků zeleniny vypěstovat čerstvou nať na ozdobu, do pomazánek nebo pesta. Nepamatujete? Počtěte si tady.

Dnes se ale zaměříme na využití microgreens misek, jak by vás možná ani nenapadlo. A to i v době, kdy už budete mít bohaté zásoby zeleniny a bylinek ze zahrádky. Od teď u vás misky nebudou zahálet ani chvilku v roce.

Otestujte kvalitu semínek do zahrady

Když jdou klíčit semínka určená ke konzumaci, proč v miskách neudělat tzv. test klíčivosti semínek určených pro výsev na zahradu… Většina sáčků se semínky obsahuje víc semínek, než zvládnete během jednoho či dvou let spotřebovat. Jenže klíčivost semínek se každý rok snižuje a tak se může snadno stát, že z nich jednoho dne nevyroste nic. Aby zahradníci zjistili, jak kvalitní semínka doma mají, dělávají tzv. test klíčivosti. Spočívá v tom, že na navlhčený ubrousek (nebo do klíčící misky na sítko) položíte 10 semínek, udržujete je vlhká a po určité době zkontrolujete, kolik z nich vyklíčilo. Procentuálně tak určíte, kolik semen je nejspíš za zenitem a o kolik víc jich tedy musíte vysít, abyste měli požadované množství rostlin.

Test klíčivosti se dá pojmout i trochu jinak, bez počítání a testování. Naplňte klíčící misku vodou, nepoužívejte tentokrát sítko, a do ní vysypte semena, která byste chtěli vysévat. Zakryjte a druhý den zkontrolujte. Semínka, která vyplavala na povrch, můžete rovnou vyhodit. Jsou prázdná a nic by z nich nevyrostlo. Ta, co klesla ke dnu, můžete vysít. Je velká pravděpodobnost, že naklíčí.Když na to přijde, klidně můžete na sítku v misce klíčit semínka druhů, co obecně hůř klíčí. Je to oblíbená finta zahradnických blogerů i profesionálních zahradníků. Vysadíte jen to, co naklíčí a nebudete frustrovaní ze zbytečných ztrát.

Klíčení velkých semen

Při vývoji misek nás nenapadlo, že by se daly využít i pro klíčení munga, čočky, hrachu a dalších velkých semen, která se obvykle nakličují ve sklenici. Experimentováním jsme došli k tomu, že to možné je. Ke klíčení využijete pouze hlubokou misku, nasypete do ní semena a podmisku naplníte vodou do výšky semen. Po první fázi klíčení bude hluboká miska sloužit zároveň jako sítko k propláchnutí a hotové klíčky lze prakticky v misce skladovat v lednici.

Z ruky do pusy… A co mytí?

Jasně, trhat na zahradě jahody nebo maliny rovnou do pusy má svoje kouzlo. A co když si jich večer chcete natrhat jen trochu do ranního jogurtu? Popadněte klíčící misku i se sítkem a natrhejte si ovoce do ní. Úrodu můžete rovnou v misce opláchnout a nechat okapat.

Z misky sušičkou bylinek

Většina zahrádkářů je vybavena i sušičkou ovoce, která v sezóně běží téměř bez přestání. Jenže co když si vždy při procházce zahradou natrháte pár kvítků sedmikrásky, heřmánku nebo měsíčku? Kvůli tomu přece nebudete zapínat sušičku… Položte kvítka na sítko v prázdné misce a nechte je uschnout přirozeně na vzduchu.


 

Další články o pěstování na misce

  1. Microtržnice na vašem parapetu
  2. Nic nevyhazujte - pěstujte!
  3. To je pecka! Snadné pěstování cibulky nebo avokáda v kuchyni - PlastiaProdukty zmíněné v článku


Microgreens nakličovací miska - pěstování klíčků a výhonků nikdy nebylo jednodušší. Pro tuhle čerstvou zásobárnu vitamínů a minerálů nemusíte na trh, vypěstujete ji jednoduše na kuchyňské lince. Produkt nabízíme také z materiálu s příměsí kávové sedliny, která byla použita jako přírodní barvivo.

ReGrow je nový trend, který se pomalu zabydluje i v českých kuchyních. Jedná se o udržitelné pěstování, kdy využíváme přirozenou vlastnost regenerace rostlin, kterou je například obrůstání nových natí. Nepěstujeme tedy ze semen, ale z odřezků a zbytků zeleniny. Produkt nabízíme také z materiálu s příměsí kávové sedliny, která byla použita jako přírodní barvivo.

Microgreens + ReGrow - nejlepší možná kombinace vitamínů a čerstvých natí v jednom balení. Pěstujte microgreens nebo kombinujte s regrow.

 


 


Galerie