+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Microtržnice na vašem parapetu


Výhonky čerstvě vyklíčených rostlinek jsou cestou, jak dodat tělu vitamíny, minerály a antioxidanty. A to i v době, kdy se za okny dělá sychravo a zahrady usínají. Klíčení probíhá hezky v pohodlí domova a samotný proces je snadný a přirozený. S microgreens si do domovů pustíte přírodu a sílu čerstvě probuzeného života. Tu navíc nakonec smysluplně využijete v kuchyni.

Co jsou microgreens?

Microgreens jsou malé rostlinky, vyrůstající ze semen čerstvě po vyklíčení.  Sílu, která se skrývá v mladých rostlinkách, je možné tušit i bez analýzy vědy. Díky vědě ale přesněji víme, čím konkrétně mohou microgreens prospívat lidskému tělu.

 • Obsahují pořádnou nálož vitamínů, minerálů a antioxidantů.
 • Dodávají tělu vitamin C, D, E a vápník, hořčík, železo a fosfor.
 • Chlorofyl obsažený v rostlinkách tělo regeneruje a detoxikuje.
 • Řada aminokyselin podpoří imunitní systém a metabolismus.

Potěší i duši

Výživové hodnoty jsou nesporné. Někomu ale možná budou dostupné i další blahodárné účinky. Samotný kontakt s pěstováním, růstem, se životem, to může být zábava či meditace. Pečovat o rostlinky, které se pak odvděčí svou silou a chutí dělá člověku často radost.

Mě nejvíc baví, že není potřeba brzkých ranních nákupů na trhu, ani zahrady u domu a mám po ruce svěží zelené zpestření jídla. Stačí udělat pár kroků k parapetu. Je to obdobný zážitek jako bylinkový záhonek. Jen microgreens se vám vejdou i na okno a užijete si je i v zimě.

Dvě varianty, které usnadní práci

Čerstvé výhonky můžete získat klíčením ze semen (microgreens) nebo obrůstáním natí z nevyužitých částí rostlin a zeleniny (regrow).

V obou případech se klíčení a obrůstání daří v designových nakličovacích miskách. Microgreens v nich vyrůstají buď na podložce z perlanu - celulózového vlákna, nebo na speciálním absorpčním gelu. Sada Regrow si vystačí se samotnou vodou.

Usnadněte si to

Startovací sada vás na začátku mohou motivovat k samotné akci. Přiznejme si, leckdy i věci, po kterých toužíme a vnímáme je jako hodnotné a správné, visí na chvostu našich úkolníčků.

Vše je navrženo tak, aby se s minimem překážek dočkal úspěchu i začátečník. Sestava misek, víčko i perforované sítko umožňují, aby semínka měla potřebnou vlhkost a z počátku i tmu. Sklizně se s nimi tedy dočkáte téměř na 100%. Pak už je to jenom o tom, nakolik se do procesu klíčení a pěstování zamilujete. Co týden můžete sklízet výhonky, zkoušet nové druhy semen a radovat se z úrody.

Microgreens nakličovací miska - pěstování klíčků a výhonků nikdy nebylo jednodušší. Pro tuhle čerstvou zásobárnu vitamínů a minerálů nemusíte na trh, vypěstujete ji jednoduše na kuchyňské lince. Produkt nabízíme také z materiálu s příměsí kávové sedliny, která byla použita jako přírodní barvivo.

Jaký je život s nakličovací miskou?

Oproti běžným klíčícím sítkům a miskám je sada Microgreens výjimečná svoji kompaktností. Snadno se v ní mění voda. Po sklizni úplně jednoduše vyjmete vnitřní sítko a perlan nebo gel se zbytky rostlinek jedním pohybem pošlete do kompostéru nebo nádoby na bioodpad. Vše je možné snadno opláchnout i v myčce a připravit pro další použití. A klidný a moderní design dělá z misek na parapetu navíc skutečně ozdobu.

Při pěstování na vás nečíhají žádné záludnosti. Jediné, na co je důležité myslet, je rosení, které zabrání vyschnutí klíčků. A samozřejmě výměna vody a údržba pomůcek, což jsou taktiky, díky kterým se vyhnete hnilobě a plísním.

Sečteno a podtrženo

 • První den vás čeká pár minut přípravy - perlan 2 min., absorbční gel 7 min. (s 5 min. pauzou)
 •  V dalších dnech se kocháte, těšíte a rosíte semínka a později klíčící rostlinky.
 •  Odhadem 5–10 den sklízíte výhonky a mlsáte.
 • Když je kompletně sklizeno, asi 3 minutky vám zabere úklid a příprava na příště.

Rostliny vhodné ke klíčení

Běžně se ke klíčení na misce používají semínka jetele, rukoly, vojtěšky, hořčice, červeného zelí nebo ředkviček. Ideální jsou v bio kvalitě. Zjednodušeně jsou to ty, které po navlhčení kolem sebe přirozeně vytvářejí gel. Pro velká semena např. čočka, fazole mungo nebo hrách) nejsou misky vhodné, nakličujeme je ve sklenici.

Některé chutí připomínají dospělé rostliny (ředkvička, rukola). Vojtěška, neboli alfalfa, přinese spoustu výživy, ale chuťově je spíše neutrální, méně výrazná.

Plánovat pěstování s ohledem k jídelníčku je trochu vyšší dívčí. Alespoň pro mě. Ale podařilo se mi vypěstovat výhonky rukoly a cíleně právě ty kombinovat s pórkovým quichem a všichni se olizovali za ušima.

Jak využít klíčky v kuchyni?

Napadá vás, že pěstování bude brnkačka, ale horší bude hledat nápady, jak tuto vitaminovou bombu využít v kuchyni? Tak vězte, že výhonky mají široké uplatnění. Poradím vám snadný trik. Vzpomeňte si na vymóděné časopisy o moderní gastronomii. Fotografie z takových časopisů vás mohou skvěle navést.

Výhonky totiž pokrmy nejen výživově obohacují, ale také je mohou skvěle zdobit. Stačí si tedy vzpomenout na stylové fotografie a microgreens použít k dozdobení:

 • polévek,
 • pyré,
 • steaků,
 • quichů,

nebo je přímo uplatnit v salátech a zeleninových náplních sendvičů.

Přejeme dobrou chuť.Galerie