+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Vermikompostér do záhonu: další dílek cirkulárního zahradnického puzzle


Chtělo by se říci, že kruh kompostovacích nádob v našem sortimentu se uzavřel: klasický domácí vermikompostérbokashi kompostér, nádoba na bioodpad a nejnověji také vermikompostér do země. Ale říkat to nebudeme, protože netušíme, jestli časem třeba nepřibude nějaký sourozenec.

Vermikompostér do záhonu je na první pohled taková malá “biopopelnice”. Kulatý, s lehce perforovanými stěnami, aby dovnitř i ven mohly žížaly, a s praktickým poklopem. Jen tuto popelnici zakopete až po poklop do země a nikam ji nevyvážíte. Zní vám to jako utopie? Ale kdepak! Naše novinka jen využívá zákony živočišné říše a jde přírodě naproti.

Rostlinný odpad, který do vermikompostéru nasypete, láká žížaly (a jiné podzemní živočichy) jako honosný raut. Při cestě do kompostéru dešťovky pěkně kypří zem, při cestě zpět s plnými bříšky zase trousí cenný humus. V ten se mění i obsah kompostéru, takže tato vychytávka má vlastně dvojí efekt: živiny roznášejí žížaly přirozeně do záhonu kolem kompostéru a zároveň se uvnitř nádoby tvoří docela rychle cenný kompost. Nikde nic nezapáchá, neláká mušky ani jiné živočichy a vše na pohled nepěkné elegantně zakryje.

Do (vyvýšených) záhonů i skleníků

Vermikompostér do záhonu jsme sice původně zamýšleli jako vhodné řešení pro mini zahrádky s vyvýšenými záhony, ale po prvních týdnech od uvedení jsme zjistili, že nadšení jsou z něj zahradníci, co zahradničí doslova na pár metrech čtverečních, i ti, co disponují relativně velkými venkovskými zahradami. Pro první je to možnost, jak se dobrat vlastního kompostu, protože na velké kompostéry nemají prostor, pro ty druhé zase příležitost propracovat se rychleji k výživnému humusu a mít po ruce odkladiště na bioodpad. Klasický kompostér totiž většina rodin přirozeně umisťuje dál od domu a především v zimě se jim k němu nechce neustále chodit s domácím bioodpadem.

Kompostovací rodina Plastia

Každého nového člena naší kompostovací rodiny vám vždy představíme, ale možná už je rodinných příslušníků tolik, že netušíte, který s pro vás hodí. Pojďme si je v rychlosti připomenout:

Vermikompostér na domaklasický “žížalí domeček”, který si postavíte kdekoliv v interiéru, nastěhujete do něj kalifornské žížaly (ano, to jsou ty, co jsou sice extrémně žravé, ale nesnesou české zimy) a budete jim podsouvat lahůdky z kuchyně, co by jinak skončily v biopopelnici. Ony vás za to odmění kompostem i tzv. žížalím čajem, který poslouží jako hnojivo. Chce trochu tréninku osvojit si, co žížalám nejvíc chutná, a co raději vyhodit jinam, ale za pár týdnů si budete notovat. Domácí vermikompostér se hodí pro ty, co mají pár pokojovek na parapetech nebo zahradničí na balkonech a terasách.



Bokashi kompostér: výsledkem bokashi kompostování není kompost, jak by se mohlo zdát, ale zfermentovaná hmota a především bokashi čaj (nebo výluh, chcete-li). Proces fermentace probíhá za přispění např. urychlovače kompostu bez přístupu vzduchu, výluh je skvělým hnojivem pro rostliny všeho druhu, zfermentovaný obsah pak úžasným urychlovačem zahradního kompostéru (vyhodit ho ale můžete i do biopopelnice, pokud zahradu nemáte).



Vermikompostér do záhonu: řešení pro všechny, co chtějí podpořit přirozený koloběh v zemi českými žížalami. Ty sice nemají takový apetit jako kalifornské z domácího vermikompostéru, ale zase tvoří cenný humus a nadšeně ho roznesou do zbytku záhonu. Jako bonus se rychle dočkáte domácího kompostu, po kterém jarní semínka prahnou.

Nádoba na bioodpad: pomocník, který vyřeší případný problém, kde schraňovat bioodpad, než ho odnesete do kompostéru nebo biopopelnice. Vyrobili jsme ji tak akorát velkou, aby doma nelákala mušky a zároveň abyste nemuseli odnášet každou slupku.

 

Další články o kompostování

  1. Srovnání vermikompostéru a bokashi 
  2. Kam s bioodpadem, když nekompostuji? 
  3. Kávová sedlina a její využití
  4. Jak nastartovat vermikompostér
  5. Poklad ze dna vermikompostéru
  6. Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem


 



Galerie