+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Studenti designu vrací nevyužitý materiál do hry

Vítězné návrhy soutěže mladých talentů pomáhají šířit myšlenku udržitelného designu a upcyklace

Upcycling je trend. Vracet starým věcem nový život však může být nejen záslužné, ale i krásné. Právě proto jsme letos pozvali mladé studenty designu do skladů Plastie a během workshopu Vraťte je do hry jim nabídli nevyužitelný materiál pro zhmotnění jejich představ.

Během dalších dvou měsíců pak vznikaly prototypy praktických i uměleckých předmětů. Ty nejlepší z nich plánujeme vyrobit v limitované edici v chráněných dílnách. Chystáme také dražbu předmětů ve prospěch Azylového domu sv. Máří Magdalény

Udržitelný design studenty oslovil

Nevyužité háčky, kartáče, fólie a nůžky se proměnily ve šperky, tašky, svítidla a vázy. Co by skončilo ve sběrném dvoře, udělá ještě velikou radost. A navíc pomůže šířit myšlenku udržitelného designu a upcyklace.

Inovace, design a funkčnost

Vyrábět věci tak, aby vydržely co nejdéle, a minimalizovat odpad je tu přirozené. Cirkulární ekonomika je přístup, který se u nás zabydlel už před mnoha lety. Příkladem je vermikompostér Urbalive, držitel dvou nejprestižnějších světových ocenění Red Dot Design Award 2018 a Good Design, který dokáže přeměnit kuchyňský odpad na životodárné hnojivo. Výsledkem svěžího studentského přístupu je zase letošní novinka konvička MAX navržená Maxem Blšťákem, studentem designu zlínské Univerzity Tomáše Bati, během roční stáže v Plastii. 

Tajemná Medůza hvězdou Swapu

Na workshop Vraťte je do hry byli pozváni studenti magisterských oborů designu z ČR. Do soutěže pak své výtvory poslalo devatenáct studentů, kteří na nich pracovali pod vedením Ing. Milana Šimka, Ph.D. z Ústavu nábytku, designu a bydlení, Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. V porotě zasedla Lenka Novotná, jednatelka společnosti Plastia, Ing. Milan Šimek, Ph.D. z Ústavu nábytku, designu a bydlení, LDF, MENDELU, Vladimír Študent, výkonný ředitel Českého ekologického manažerského centra, a významný český architekt a designér Jiří Pelcl. Vítězové soutěže budou vyhlášeni na konferenci Předcházení vzniku odpadů, která se uskuteční 24. 10. 2019. Kromě finančního ocenění získají licenční smlouvu a možnost absolvovat designérskou stáž přímo v Plastii.

Jeden z výrobků – svítidlo Medúza navržené studentkou Michaelou Kubátovou ze závěsného koše na květináč a netkané textilie je možné obdivovat na Týdenním SWAPu od 30. 9. 2019 v prostor39 v Praze.

 

Desatero udržitelného designu

Vzniklo během workshopu společnosti Plastia se studenty designu, je však určitě inspirací nejen pro profesionální designéry, ale pro všechny tvořivé. 

  1. Udržitelnost je důležité celospolečenské téma. 
  2. Udržitelnost v budoucnu ještě posílí. 
  3. Designér má v rukou obrovskou moc ovlivnit použití výrobku.
  4. Vytvářejte věci, co mají smysl a jsou opodstatněné.
  5. Vytvářejte nadčasové věci, omezte trendovost.
  6. Vytvářejte věci, které dlouho vydrží.
  7. Myslete na snadnou vyrobitelnost.
  8. Myslete na pozdější využití, snadnou rozložitelnost, recyklovatelnost.
  9. „Odpad“ vnímejte jako materiál, co už byl jednou použit.
  10. Spolupracujte napříč obory, naslouchejte odborníkům.


Galerie