+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Rozhovor se studiem WRKS, designéry samozavlažovacích nádob Berberis

Spolupráce s Plastia se v čase vyvinula v partnerský vztah


Jan Kopřiva a Daniel Pavlík spolupráci zahájili již při studiích, kde mimo jiné společně pracovali na projektu pro společnost Linet. Po ukončení studií založili Studio WRKS, které se zabývá především průmyslovým a produktovým designem. V současné době mezi jejich hlavní klienty patří společnosti z různých odvětví strojírenství, spotřebního průmyslu a zdravotnictví. Klientům poskytují komplexní podporu při vývoji produktů: od zadání, analýzy dané problematiky, přes samotný vývoj, následnou výrobu, až po spolupráci s marketingovým oddělením klienta při uvádění produktu na trh. 

Pro Plastia navrhli: produktová řada samozavlažovacích nádob Berberis, krmítko Finch, obal na květináč Ola

Jak probíhala spolupráce se společností Plastia? Jaké bylo zadání pro první produkt? Prošel produkt nebo zadání při vývoji a testování nějakou zásadní změnou? Byli jste přítomní výrobě prototypů?

Prvním produktem, který vzešel z veřejné soutěže pro Plastia, byl obal květináč Ola. Na základě ověření vzájemné spolupráce jsme dostali zadání na samozavlažovací nádobu Berberis, jenž měla být nástupcem truhlíku Bergamot. Zásadní změny v průběhu procesu nenastaly. Pouze došlo k rozšíření řady o další rozměrové varianty - Uno a Trio. Na prototypu jsme se podíleli. Obvykle jich  vytvoříme několik než vznikne finální návrh - jsme zvyklí tak pracovat. Velmi si ceníme, že spolupráce s Plastia se v čase vyvinula v podstatě v partnerský vztah.

Co vás při navrhování inspirovalo? Na koho jste při přípravě mysleli? Odrazil se na výsledku přístup Human Centered Design, který Plastia používá?

V projektu Berberis bylo hlavním požadavkem evolučně navázat na produkt Bergamot. Inspirace částečně tedy přicházela odsud. Mysleli jsme především na funkci produktu a jeho užívání. Jedním z cílů projektu bylo zlepšit a zpříjemnit samotné nalévání vody. Což se nám, díky změně konstrukce oproti bergamotu, podařilo. Zároveň tak vznikl charakteristický prvek, který se prolíná celou řadou produktů Berberis. Zjednodušeně řečeno je to právě přístup zaměřený na uživatele, který celý produkt posunul. Zohlednění těchto aspektů je pro nás při vývoji přirozené.

Rodina Berberisů se postupně rozšiřuje. Letos je novinkou Berberis na zábradlí? V čem bylo navrhování nádoby na zábradlí jiné ve srovnání s ostatními nádobami?

Hlavní rozdíl je právě v tom, že nádoba je určena k umístění na zábradlí. Tzn. tím jsou dána jasná specifika produktu, která se musí zohlednit a promítnout do návrhu. Samozřejmě je nutné zohlednit tvarosloví, které bylo určeno již z předešlých nádob a požadavkem bylo na ně navázat. Jinak jsme k němu přistupovali jako k jakémukoli jinému produktu. Ve smyslu obecného přístupu k designu neděláme rozdíl mezi obráběcím strojem a květináčem.

První Berberis vznikl před několika lety. Používáte některou z nádob vy sami nebo někdo ve vašem blízkém okolí? Je něco, co byste na něm rádi změnili nebo zdokonalili?

Ano používáme, sami v Berberisech pěstujeme rajčata a bylinky. S odstupem času vidíme na každém produktu věci, které bychom současně řešili jinak, v tomto konkrétním případě by se jednalo spíše o drobné detaily, ale to je asi přirozené.

Prozradíte nám, co nového chystáte, co vás aktuálně nejvíc zaměstnává v práci nebo v životě?

Vždy pracujeme současně pro více klientů na různých projektech, které se nacházejí v rozdílném stádiu rozpracovanosti. Aktuálně dokončujeme několik projektů z oblasti bytových doplňků a  nábytku.  Právě jsme dokončili práci na obráběcím stroji, který byl jako novinka představen letos na MSV v Brně a zároveň začínáme pracovat na dalším. Pro Plastia navrhujeme nový typ nádoby do řady Berberis, pak nějaké menší věci a zároveň jednáme s dalšími klienty. 

Co považujete za svůj největší profesní úspěch?

Že jako studio fungujeme už téměř 10 let, děláme práci, která nás baví a zároveň živí.

Máte v oblasti designu nějaký sen? Produkt, kterému byste chtěli vdechnout život?

Každý nový projekt je pro nás zajímavý a otevírá nám nové perspektivy, bez ohledu na to o jakou věc se jedna. Nemáme vysněný produkt ani hranice ... baví nás především různorodost projektů. Vnímáme to jako velké plus, když poznatky z jednoho odvětví můžeme aplikovat na produkty z úplně jiného segmentu.

Více o studiu WRKS

Věci, které děláme, když nepracujeme: vozím kočárek (Daniel), připravuji se, že budu brzy vozit kočárek (Jan)

Oblíbený designový kousek, který máme doma: příbory Alessi od Boroullec - pro jejich jednoduchost (Daniel); opálová lampa ze 70. let, kterou jsem nedávno dostal od dědy (Jan)

Oblíbená rostlina: bříza (Daniel), kopřiva (Jan)Galerie