+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Rozhovor s interiérovou designérou Ivou Bastlovou

O pokojových rostlinách, trendech na rok 2019 a nové knize

Iva Bastlová po dokončení VOŠ Volyně, obor „tvorba navrhování interiérů a nábytku“ pracovala několik let jako bytový designér např. v Brik interiér studiu a ve společnosti Architrade. Nyní působí jako interiérová designérka, návrhářka, lektorka a vydavatelka odborného magazínu Interiéry. Organizuje odborný seminář Interiéry a doprovodné programy pro veletrhy o bydlení. V posledních letech se věnuje produktovému designu, designu wellness prostorů, tvorbě konceptů a velmi často pracuje s technologií digitálního tisku. Na podzim 2018 vydala novou knihu Tvoříme interiér s českou designérkou.

Jak důležité jsou při navrhování interiéru pokojové rostliny?

To je vždy individuální. Vždy záleží na zadání, konceptu a konkrétním prostoru. Pro někoho jsou nepostradatelné, jiný je řeší jen okrajově. Já osobně je mám ráda. Interiér působí příjemněji a zlepšují i akustiku a prostředí.

Máte mezi svými realizacemi interiér, ve kterém by pokojové květiny hrály hlavní roli?

Interiéry netvořím na efekt. Snažím se, aby byly hlavně praktické, ergonomické a koncepčně vyřešené. Květiny mají tu výhodu, že je lze relativně jednoduše přidat nebo odebrat, což u kuchyňské linky nebo obkladu tak snadno nejde.

Pravidelně jezdíte sledovat trendy v interiérech na veletrhy do zahraničí. Máte už teď zprávy o tom, jaké nové trendy nás čekají v roce 2019?

Na konci září jsem navštívila veletrh koupelen Cersaie v Boloni, kde byly k vidění různé pastelové odstíny - především jemně růžová, modrá a zelená. Stále panují vintage dekory a výrazně se objevili různé plastické 3D efekty. Trendy v barevnosti nelze charakterizovat jednou barvou, ale spíše paletami spojenými se stylem a konkrétním výrobkem.

Vy sama už několik let pořádáte odborný seminář pro interiérové designéry, architekty, výrobce a prodejce nábytku a další profesionály z oboru interiérů. Ten letošní se konal v listopadu. Jaké bylo téma?

Letošní téma znělo "minulost vs. budoucnost". Zvolila jsem jej právě proto, že považuji kombinování starého a nového za skvělé. Myslím, že je dobré se poučit z minulosti (znovu neudělat chybu), ale vyhlížet optimisticky do budoucnosti a nikoli si stěžovat. 

Na programu semináře byla řada zajímavých prezentací. Které byly pro vás zásadní?

Osobně mě nejvíc zaujaly přednášky těchto tří pánů: René Baďura - Země je placatá, což bylo velmi zajímavé zamyšlení, Boris Hála - Jak se žilo designérům před rokem 89, což pro mě bylo velké tajemství, a Jiří Pelcl - Září 218: Paříž, Londýn, Benátky, což byly velmi aktuální informace. Moc se mi také líbil vstup Kristiana Gambiraži, který hovořil o pokoře v businessu. Ale i mnoho dalších, ale to je na jiné povídání.

Na čem by člověk neměl šetřit, když se pustí např. do nové kuchyně nebo koupelny?

Určitě na tom, co se nebude jen tak měnit. U koupelny jsou to hlavně obklady a sanita. Koupelna jako taková není místo, kde by se mělo šetřit. Dále nešetřit na podlaze nebo dveřích, protože ty se většinou mění jen při zásadní rekonstrukci. 

Pak jste se dostala ke spolupráci se společností Plastia? Jaký byl poslední projekt, na kterém jste spolupracovala?

Loni dominovaly květináče Calimera na expozici Well-being na veletrhu For Interior, kde jsem připravovala doprovodný program. Zde bylo jasně vidět, že wellness a well-being si nelze bez živých květin ani představit. Se společností spolupracuji již řadu let, prvním impulzem byla shodou okolností také expozice a to před více než 5 lety. Jednalo se o první přehlídku trendů Scéna: Inspirace & Trendy. A mezitím jsme toho podnikli společně hodně a doufám, že ještě podnikneme.

Který z produktů Plastia ráda využíváte ve svých realizacích a co vás na něm baví?

Baví mě nejvíce květináč Ola, protože je funkční a přitom zábavný a dá se aranžovat do různých stylů. 

Komu byste doporučila vaši novou knihu Tvoříme interiér s českou designérkou?

V knize najdete řadu mých poznatků a zkušeností, které jsem získala za více než 15 let praxe v oboru. Je ideální pro všechny, kdo přemýšlí o novém bydlení či o celkové nebo částečné rekonstrukci. I když se nejedná o učebnici, bude se hodit i všem studentům a začínajícím designérům, protože vychází z praxe, nikoli z teorie. Více o knize zde.

Více o Ivě Bastlové...

Věci, které dělám, když nepracuji:  cestování s rodinou
Oblíbený designový kousek, který mám doma: Nemám žádný oblíbený, nepotrpím si na ikony. Pro mě je důležité, že kuchyňská linka dobře slouží (výroba na míru s kováním Blum), že mám dobrou pracovní židli (LD Seating) a dobrý pracovní stůl (HON) a že se mi dobře spí na matraci (Magniflex), která je opět položená v lůžku vyrobeném na míru.
Oblíbená rostlina: kaktus
Co mi teď dělá největší radost: dcera



Galerie