+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Rozhovor s designérkou Moduloo, Luciou Lehrer

Sami si určíte, jako Moduloo využít a kdykoliv změníte jeho funkci i tvar


Lucia Lehrer (1982) se narodila v Čadci. Vystudovala průmyslový design na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Její diplomová práce – kolekce draků Rotoair – získala v roce 2011Národní cenu za design Slovenské republiky. Po skončení studia zkoušela interiérový design, ale v této práci se příliš nenašla. Její další kroky vedly ke slovenské firmě OMS, kde pracovala jako průmyslový designér LED svítidel. Nyní pracuje pro výrobce městského mobiliáře MM-cite. V roce 2018 navrhla Moduloo, které Plastia uvedla na trh v roce 2018.

Jak probíhala spolupráce se společností Plastia? Jaké bylo zadání? 

K Plastia mě přivedla soutěž Městské pěstování, kterou jsem se svým návrhem vyhrála. Tématem byla sada pěstitelských nádob pro městské pěstitele. Výrobek měl být primárně určen pro cílovou skupinu obyvatel měst ve věku 20–30 let a od toho se odvíjely i další specifikace zadání. 

Zaujala mě forma zadání, to bylo opravdu precizně vypracované. Podle mě je to jeden z faktorů, který dokazuje, že daná firma bere soutěž vážně a nesbírá jen nápady do šuplíku.

Jak se váš návrh v průběhu vyvoje měnil? Proč byla zvolena výsledná barevnost?

Jediné, co jsme v Plastii řešili, byly rozměry a barevnost. Nakonec se rozhodli pro menší variantu, což se v konečném důsledku i podle mě k tomuto typu designu hodí nejvíc. Rozhodnutí předcházela výroba prototypů v různých velikostech technologií 3D tisku. I to svědčí o tom, že se firma snaží brát každý svůj výrobek vážně a přemýšlet nad ním v různých souvislostech. Od velikosti a barevnosti až po název, cílovou skupinu atd.
 


Pokud jde o barevnost, je jasné, že se Plastia snaží držet trendů, a tak se pro barevnost Modulaa inspirovala výběrem barev od Pantone na rok 2018. Vycházeli jsme z neutrálních odstínů šedé, která může fungovat se všemi ostatními barvami. Tato barevnost tedy tvoří základ konceptu. Pro Moduloo byly pak vybrány dvě doplňkové barvy, limetková a ultraviolet - barva roku 2018, ty dokážou základní neutrální kombinaci oživit. Věřím však, že pokud bude Moduloo úspěšné, objeví se i v jiných, určitě zajímavých barvách.


Co vás na spolupráci s firmou Plastia překvapilo?

Již od začátku mezi námi probíhala živá komunikace. Každou změnu se mnou konzultovali a byli zvědaví na můj názor. Jako designér hodnotím tuto zkušenost jako velice přínosnou a pozitivní.


Na koho jste při přípravě návrhu myslela, komu byste Moduloo doporučila? Odrazil se na výsledku přístup Human Centered Design, který Plastia používá?

Moduloo je příkladem využití principu Human Centered Design, který Plastia používá. Také vzhledem k této skutečnosti bylo tedy Moduloo primárně určeno skupině městských pěstitelů ve věku 20–30 let. Protože právě toto je věk, kdy se člověk začíná osamostatňovat a vytvářet si zázemí, je také Moduloo produkt, který si člověk může poskládat, zkomponovat, dostává s ním větší svobodu v tom, jak a na co ho využít, může měnit jeho funkci a tvar. 


Postupem času jsme však přišli na to, že tento produkt může být atraktivní prakticky pro každou věkovou skupinu. Od malých dětí, jež vedle uložených pastelek mohou sledovat, jak roste rostlina, kterou samy zasadily, přes vášnivé kuchaře, kteří potřebují mít po ruce čerstvé bylinky, až po lidi v kancelářích, kteří si tak mohou zpříjemnit svůj pracovní stůl.


¨Co považujete za svůj největší profesní úspěch?

Pro mě jako designéra je největší úspěch to, když se z mého nápadu, idey, najednou stane reálný produkt, který se vyrábí a prodává. A to je také případ spolupráce s firmou Plastia. Vidět Moduloo najednou „naživo“ v továrně je velmi dobrý pocit a dodává mi to energii pokračovat v profesi, kterou jsem si vybrala a která mě baví.

Více o Lucii Lehrer...

Věci, které dělám, když nepracuji: Ve volném čase se také věnuji designu, snažím se zúčastňovat různých designérských soutěží, které pro mě představují větší svobodu a různorodost oproti zadáním v práci. Baví mě cestování, turistika, cyklistika… a rodina.

Oblíbený designový kousek, který mám doma: Téměř denně používám kořenky Bottle od danské firmy Menu. Je to dobrý příklad uvedení designu do praktického života. Designérům z Norm Architects se podařilo dosáhout toho, že kořenky mají nejen příjemný a moderní vzhled, ale také skvěle fungují.

Oblíbená rostlina: Abych pravdu řekla, mám ráda všechny rostliny. Ale kdybych si měla vybrat, tak mě asi nejvíc baví bylinky. Nejen že jsou pěkné, ale jsou taky užitečné.

 Galerie