+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Red Dot Design Award 2024


Ocenění podtrhuje kvalitu a inovativní přístup v souladu s přírodou

Plastia se dlouhodobě profiluje v oblasti udržitelného pěstování a kompostování ve městech i na venkově. Její základní principy zahrnují podporu zdravějšího a udržitelnějšího životního stylu, kompostování a pěstování vlasních potravin. Toho dosahuje díky svým promyšleným a funkčním produktům, které jsou zároveň designovými kousky: "Ocenění dvou našich výrobků nás nesmírně těší. Je odrazem velkého úsilí a práce celého našeho zapáleného týmu. Tímto také zdůrazňujeme význam kvalitního designu, do kterého jsme připraveni investovat. Chceme tím ukázat našim partnerům a zákazníkům, jak důležité je pro nás spojení funkčnosti a estetiky, " říká Lenka Novotná, spolumajitelka společnosti Plastia.

Nádoba na bioodpad

Tento produkt reaguje na potřeby uživatelů v oblasti správného nakládání s bioodpadem, který by jinak končil v popelnicích se směsným odpadem. Správné nakládání s bioodpadem přispívá k ochraně životního prostředí tím, že minimalizuje množství odpadu končícího na skládkách nebo ve spalovnách, což vede k redukci produkce skleníkových plynů a úniku metanu, který přispívá ke globálnímu oteplování.
K ambiciózní myšlence skladování biooodpadu přímo na kuchyňské lince přispěl přístup designérů studia WRKS, Daniela Pavlíka a Jana Kopřivy. "Naším cílem je prostřednictvím designu odstranit negativní konotace spojené s odpadem a přenést do roviny funkční estetické věci, kterou není třeba skrývat, ale naopak může být součástí našeho každodenního prostředí. Design pro nás není pouze otázkou vzhledu, ale zahrnuje i volbu materiálů, technologií a funkcí, stejně jako sociální, ekonomické a ekologické aspekty, " vysvětlují.


Při navrhování nádoby na bioodpad brali v úvahu stávající koncept produktů Plastia, vytvoření příjemného vizuálního dojmu, a především primární účel produktu - pohodlný sběr bioodpadu. "Chtěli jsme vytvořit nádobu, která nejen dobře vypadá, ale zároveň je odolná a dobře se s ní manipuluje. Víko jsme navrhli tak, aby se s ním snadno pracovalo - otevíralo, zavíralo, lze ho zavěsit na okraj nádoby. Jsme přesvědčeni, že naše nová nádoba na bioodpad bude nejen vizuálně atraktivní, ale také praktická a efektivní pro každodenní použití," uzavírají designéři ze studia WRKS.

Vermikompostér do záhonu

Další ocenění novinka nabízí řešení pro nakládání s bioodpadem přímo ve vyvýšeném záhonu. Doplňuje tak rozsáhlý sortiment produktů určených ke kompostování. K nabídce rozložení bioodpadu pomocí bakterií způsobujících anaerbní fermentaci (Bokashi) nebo pomocí kalifornských žížal (vermikompostér Urbalive) tak přichází inovativní nádoba na kompostování přímo v záhonu, ať už na zahradě, skleníku, či dokonce balkonu nebo terase. "Kompostování je pro nás neodmyslitelnou součástí naší interní filozofie Green loap, uzavřené smyčky: sázím, pěstuji, kompostuji a znovu využívám. Budeme se tak i nadále soustředit jako jedni z mála firem kromě výroby oblíbených samozavlažovacích truhlíků i na produkty spojené s kompostováním. Zároveň budeme stále věrní myšlence propojení funkčnosti a designu," slibuje Lenka Novotná, spolumajitelka společnosti Plastia.

O studiu WRKS

Studio WRKS, založené v roce 2008, se specializuje na průmyslový a produktový design. Jeho klientelu tvoří společnost z širokého spektra odvětví, včetně strojírenství, spotřebního průmyslu a zdravotnictví. Poskytuje komplexní podporu při vývoji produktů - od počátečního zadání a analýzy problému až po samotný vývoj, výrobu a spolupráci s marketingovým oddělením klienta při uvádění produktu na trh. S firmou spolupracuje Plastia už více než deset let.
 


Galerie