+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Petra Matějková: Truhlíky patří i do zahradního království


Petra kraluje na zahradě v Posázaví, z 2400 m2 plochy využívá pro pěstování zhruba čtvrtinu. Zaměřuje se na zeleninu, ovoce a bylinky. V sezóně pokryje sklizní ze zahrady téměř celou spotřebu její čtyřčlenné rodiny. Každý rok se snaží vypěstovat něco nového, ráda si se zahradou hraje a objevuje nekonečné možnosti přírody. Posledním objevem domácího pěstování byl artyčok ve skleníku a kozí brada. Sledovat ji můžete na Instagramu @petrazahradnici a píše taky blog
 

JAK PETRA PĚSTUJE

  • Využití prostoru: na zahradě jsou to hlavně záhony (zeleninové, pár bylinkových a trvalkových), skleník, nádoby na terase, v zádveří a na parapetech.
  • Rostliny: běžná zelenina a ovoce (saláty, ředkvičky, hrášek, bylinky, rajčata, papriky, okurky, cukety, dýně brambory, kořenová zelenina, rybízy, jahody, jablka a další), postupně věnuje větší prostor i letničkám v samozavlažovacích truhlících.
 
  • Zalévání: z 90 % zalévá dešťovkou, když dojde, sáhne do vlastní studny.
  • Kompostování a hnojení: domácí kompost a slepičince, rostlinám pomáhá také probiotiky. Pokud bojuje se škůdci, sáhne po doma míchaných jíchách a postřicích.
  • Péče o ptáky a hmyz: ptáci hodují na krmítku zavěšeném na stromě. Vodu dostávají do pítka, to si oblíbily i její včely. Hmyz, žáby, ježky a další prospěšné živočichy láká výsadbou vhodných rostlin a permanentní hromadou větví, listí nebo jiného organického materiálu v koutě na zahradě.
  • Relax na zahradě: Nedokáže jen tak sedět, takže se spíš kochá navečer, když už je čas odložit pracovní nářadí a téměř denně se vydává s mužem na procházku zahradou.
 

V JEJÍM STYLU

I když máme relativně velkou zahradu, toužila jsem si zezelenit nejbližší okolí domu a samozavlažováky mi přišly ideální. Zvlášť na nejpoužívanější bylinky, které je praktické mít vždycky při ruce. Dlouho jsem vybírala a nakonec vyhrála Plastia a její šedomobré Berberisy. Byla to láska na první pohled."

Truhlík Berberis Samozavlažovací vložka pojme až 11 l substrátu a do zásobníku nalijete až 4 l vody. Vaše rostliny přežijí bez vaší péče klidně celý víkend.

 

Závěsná žardina Berberis V elegantním kousku s textilními popruhy vynikají převislé letničky a stáleplodicí jahody. Díky speciálnímu prstenci zaléváte ze všech stran. 


 

ZAHRADNICKÝ KALENDÁŘ, KTERÝ SE NEDÁ ZTRATIT

Každý rok Petra s tím bojovala. Nestíhala termíny výsevů, výsadby i prevenci před chorobami. Zkoušela deníky, klasické papírové kalendáře, ale nenašla si k nim cestu, a tak se rozhodla, že letošní sezónu to bude jinak. 

Vznikl zahradnický kalendář, který má Petra neustále u sebe, v počítači nebo v mobilu. Je elektronický a geniální je, že ho nevytvořila jen pro sebe, ale pro všechny, kteří řeší stejný problém. Skočte si k Petře na web pro více informací.

 Kdo jsou ambasadorky pěstování Plastie?
Inspirují a motivují k pěstování jídla a ozeleňování balkonů. Neúnavně odpovídají na dotazy zahradnických zelenáčů a dělí se o své zkušenosti. Jen tak je něco neporazí, nikdy to nevzdávají a neustále se učí. Nebojí se neúspěchů, ctí tradiční postupy a zároveň rády experimentují. Ukazují i nezdary a realitu za instagramovým rámečkem.
Pěstují šetrně - používají přírodní hnojiva, vlastní kompost vyvažují zlatem, vyhýbají se chemii, zalévají dešťovkou. Stejným dílem pečují o rostliny, ptáky, hmyz a další živočichy, se kterými sdílí své zelené oázy


Galerie