+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pavlína Praisová: Maxi rodinná terasa pro užitek i odpočinek


To ti v květináči nepůjde, slýchávala v počátcích pěstování od svého tatínka, zkušeného zahrádkáře. Terasovou zahradu (2 terasy, 17 a 24 m2), opečovává se svým mužem a malým synem. Nepřehlédnutelní jsou její dva kocouři, ti zde mají dokonce oplocený výběh s průchodem do bytu. Pavlína svou energií a úsilím ukazuje, že na balkoně se dá vypěstovat opravdu cokoli. Za největší úlet loňského roku považuje topinambur, v minulosti to byly brambory, batáty, dýně a cukety. Sledovat ji můžete na Instagramu @pakvitko a píše taky blog


JAK PAVLÍNA PĚSTUJE

  • Využití prostoru: jižní terasa připomíná kuchyňskou zahradu: velké Berberisy seskupené jako záhony, další nádoby zavěšené na paletách podél zdi a truhlíky lemující zábradlí. Severní terasa slouží k odpočinku ve stínu okrasných rostlin.
  • Rostliny: základní zelenina (rajčata, papriky, okurky, lilky, ředkvičky, saláty, kedlubny, fazolky, řepa, mangold, špenát, hrách ...), ovoce (borůvky, nektarinka, maliny, jahody, kiwi, víno), bylinky, různé léčivky a sbírka citrusů. Na severu hlavně okrasa (borovice, javor, vrba, klematis, bohyšky, vřes...)
 
  • Zalévání: dešťovku zachytává 300 l nádrž, z té se voda přečerpává do dalších 2 nádrží (600 l). U nádob bez samozavlažování používá kapkovou závlahu.
  • Kompostování a hnojení: žížalí čaj z vermikompostéru Urbalive a bokashi. Na jaře míchá starý substrát s vermi/kompostem. Loni nově mykorhiza, probiotika už druhou sezonu.
  • Péče o ptáky a hmyz: celoročně pítko a přes zimu krmítka. „Hmyzí domeček jsme zrušili. Terasy jsou totiž jeden velký hmyzí dům. Hmyz si u nás žije všude možně, ve škvírách palet, v obložení z rákosu... Navíc zjišťuji, že i balkonová džungle si dokáže žít sama a žere se to (alespoň částečně) sama navzájem a vytvoří si rovnováhu bez nutnosti používat chemické postřiky.
  • Relax na zahradě: Aktuálně tráví nejvíc času „na severu“, s malým synem objevují hmyz, mlsají borůvky, zalévájí. Její další odpočinek je především péče o obě terasové zahrady.


V JEJÍM STYLU

„Snažím se prolomit hranice v pěstování na balkonech a terasách. Začínala jsem s rajčaty v kbelíku a postupně rozšířovala svoji terasovou zahradu. Samozavlažováky mají u nás pevné místo. Nejnovější poklad je nektarinka v mega Berberisu.

Velkoobjemový květináč Berberis 55 Růžová zahrada, ovocný sad nebo, tropická oáza na vaší terase. Opravud velký prostor pro pěstování, textilní popruhy usnadní vyjmutí  vyjmutí vložky a praktická kolečka oceníte při manipulaci.


Velkoobjemový truhlík Berberis Trio Svým objemem směle konkuruje vyvýšenému záhonu. Idelální parťak na pěstování rajčat a další plodové zeleniny. Vychytané madla pro snadné vyjmutí samozavlažovací vložky, široká zalévací šachta, otvor pro oporu a pojízdná kolečka. 

 
 Kdo jsou ambasadorky pěstování Plastie?
Inspirují a motivují k pěstování jídla a ozeleňování balkonů. Neúnavně odpovídají na dotazy zahradnických zelenáčů a dělí se o své zkušenosti. Jen tak je něco neporazí, nikdy to nevzdávají a neustále se učí. Nebojí se neúspěchů, ctí tradiční postupy a zároveň rády experimentují. Ukazují i nezdary a realitu za instagramovým rámečkem.
Pěstují šetrně - používají přírodní hnojiva, vlastní kompost vyvažují zlatem, vyhýbají se chemii, zalévají dešťovkou. Stejným dílem pečují o rostliny, ptáky, hmyz a další živočichy, se kterými sdílí své zelené oázy


Galerie