+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Otoč květináč: ve Zlínském kraji spouštějí projekt na recyklaci plastových květináčů - první v České republice


Do pilotního projetku je zapojeno 11 prodejen ve Zlínském a Jihomoravském kraji i swap  tedy výměnný bazar - v Praze. " Další sběrná místa brzy přibudou. Náš nápad totiž nadchl všechny, komu jsme jej představili," říká Lenka Novotná, spolumajitelka rodinné firmy Plastia z Nového Veselí, která myšlenku na recyklaci nepotřebných květináčů zhmotnila ve skutečnost. 

Pokud lidé vyhodí květináče do žlutého kontejneru, ukončí tím jejich životnost a pravděpodobně skončí ve spalovně. "My květináče přebereme, hezké a funkční věnujeme tam, kde budou ještě dobře sloužit a dělat radost, např. v domovech pro seniory, ve školách nebo v azylových domech. Rozbité podrtíme a vyrobíme z nich květináče nové," dodává Lenka Novotná.

Do sběrných boxů lze přinést jakékoliv květináče z měkkého i tvrdého plastu, funkční i rozbité. V hobby prodejnách a zahradnických centrech budou umístěny většinou v sekci květináčů.

Na Moravě doposud potvrdili zájem o vysbírané a nepoškozené květináče Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Útulek věcí a re-use centrum v Jihlavě, Základní škola Nížkov, Centrum sociální a podpůrné péče a dobrovolníci nemocnice Jihlava, včetně nemocnice samotné, a další.

Zapojení do projektu potvrdila i Federace nábytkových bank a Reuse center. "S Plastií nás spojuje vnímání potřeby dlouhodobé udržitelnosti, projekt Otoč květináč bereme jako skvělou myšlenku k lepší a udržitelnější budoucnosti," říká Zuzana Kuberová z Reuse federace, zastřešuje organizace pro Reuse centra, tedy místa, kam může kdokoliv donést věci, které už nepotřebuje, lae které mají ještě potenciál k dalšímu využití, i nábytkové banky působící v České republice.

Obdobný projekt běží například v Anglii nebo Nizozemsku. Otoč květináč není první ekologický počin firmy. Plastia například používá pro barvení produktů upcyklovanou kávovou sedlinu

 


Galerie