+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Jen truhlík nechá ležet Berberis ladem


Běžný zahrádkář na jaře vyseje, na podzim sklidí a přes zimu odpočívá a plánuje, co na jaře vysadí. Budiž nám to všem přáno, dost často je odpočinek po náročné sezóně tou největší odměnou. Ale naštěstí se mezi pěstiteli všeho možného najdou i tací, kteří zkouší, co by se ještě dalo otestovat, nařízkovat, objevit…

 

Jedním z nich je i naše ambasadorka Lucka, kterou najdete na Instagramu pod jménem @balkonova_zahrada. Kromě toho, že zvládá na českobudějovickém balkoně o 10 m2 pěstovat tolik zeleniny a ovoce, až by se vám z toho zatočila hlava, je zručnou truhlářkou amatérkou a podle nás objevila truhlíkovou Ameriku!

Když jsme vymýšleli sadu na předpěstování, bylo naším cílem prodloužit dobu, po kterou budete moci využívat samozavlažovací truhlíky Berberis. V řadě domácností totiž odpočívají zhruba od října do května, kdy do nich majitelé vysadí letničky nebo zeleninu, pokud touží po jedlém balkóně. Právě díky sadě na předpěstování je můžete uvést do provozu klidně už v únoru a vysít do nich třeba semínka paprik nebo celeru. V mžiku tak proměníte klasický truhlík v elegantní miniskleníček, který křehké sazeničky ochrání a nabídne jim to nejlepší prostředí pro růst. Koneckonců, tipy, jak na to, už jsme s vámi sdíleli na jaře.

 

No jo, ale na podzim truhlíky zase zejí prázdnotou…

Další využití nenapadlo ani nás

Nebýt Lucky z Balkonové zahrady, nejspíš by i naše truhlíky a sada na předpěstování teď zely prázdnotou. Jenže ona je kromě pěstitelky truhlíkových dobrot také velkou milovnicí pokojovek: “Náš byt si bez nich prostě neumím představit, máme je doma v hojném počtu. Tím pádem je dost často musím i trochu krotit. Co nepošlu do světa, dál množím všemi možnými způsoby,” říká. A vám už nejspíš svítá…

Ano, sada na předpěstování prošla náročným testem zakořeňování pokojovek, zdárně se v nich u Lucky z řízků do sazenic proměnily epipremnum, monstera a scindapsus. Kdybyste se chtěli do podobného projektu také pustit, mrkněte na tipy, jak množit pokojovky, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s expertkami z nejzelenějšího studia Pokojovky


Až se budete pokoušet o vlastní sazenice pokojovek, zkuste použít buď substrát na pokojové rostliny nebo Lucčin osvědčený mix liaporu (na dno) a rašeliníku (navrch) a sadbovače umístěte na vhodný parapet. Každá pokojovka totiž potřebuje trochu jiné podmínky.

Pár postřehů od ambasadorky, jak zakořeňování řízků probíhalo
 

  • Díky poklopu měly nařízkované rostliny dostatek vlhkosti, což bývá třeba u kelímku s liaporem nebo rašeliníkem na parapetu potíž. Stačí párkrát zapomenout zalít a místo vitální sazenice máte potravu pro kompost.
  • Kořeny mají rády temno, proto se jim v černých gumových sadbovačích líbí. Kořenová soustava byla dokonce třeba oproti kořenění ve vodě bohatší.
  • Přesazení sazenice ze sadbovačů není pro rostlinu takový šok, jako tomu je u zakořeněného řízku z vody.
  • Květníky jsou gumové a pružné, takže kořeny prorostlé skrz šly snadno a bez poškození vyndat.
  • Velkou pomocí a záchranou byla možnost samozavlažování.
  • “Výroba” sazenic v sadě na předpěstování má i jednu nevýhodu, a tou je velikost truhlíku. Zatímco sklenic nebo kelímků od jogurtu se na běžný parapet vejde spousta, do 60 cm truhlíku Berberis nedáte víc než 12 sadbovačů.
 

Další články o pěstování pokojovek

 
  1. Šest tipů na úspěšné množení pokojovek
  2. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  3. Má moje rostlinka dostatek světla?
  4. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu
  5. Jak na jarní přesazování pokojovek



Produkty zmíněné v článku

 

Sada pro předpěstování je kompatibilní s truhlíky Berberis 40, 60, 80 cm, na nejmenší truhlík se vejdou 2 sady, na délku 60 cm 3 sady a na 80 cm 4 sady.

 



 

Truhlík Berberis 60 cm Funkční design pro osluněné jižních balkony, chrání kořeny před horečkou parapetní noci. Široká zalévací šachta k pohodlnému zalévání.





 



Galerie