+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Černé zlato na dně kávového hrnku

Vermikompostér pomáhá ekologii v kavárnách

Nejde o to, že by pěstitelé kávy obohacovali kávová zrna o drahé kovy a my se stali zlatokopy po každém vypití šálku s lahodným mokem. Řeč je o kávové sedlině, cenné surovině, která by rozhodně neměla končit v běžném kuchyňském koši. Nejlépe ji dokážou využít zahradníci, v surovém stavu jako hnojivo, mulč nebo odpuzovač slimáků. Mnohem lepší je nechat logr zpracovat žížalami, ať už v klasickém kompostu nebo ve vermikompostéru.


Vermikompostér pomáhá ekologii v kavárnách

Nejvíce kávového logru se hromadí v kavárnách a mnohé z nich aktivně řeší, jak ho efektivně využít.

Žížaly jsou stálými pomocníky například v brněnské kavárně Industra, kde pomáhají vyřešit kávové přebytky. „Část kávové sedliny si odebírají hosté pro domácí kompostování", říká majitelka kavárny Petra Střelecká. "Co zbude, na tom si pochutnají žížaly ve vermikompostéru. Samozřejmě potravu žížal tvoří i další  kavárenský bioodpad, aby toho kofeinu nebylo příliš." Kompostér stojí přímo v interiéru kavárny, aby do něj mohly nahlédnout zvědavé děti i dospělí.


Kompostování jako téma kávových festivalů

Že je o zpracování bioodpadu v kavárnách zájem, zaregistrovali letos i organizátoři festivalů zaměřených na kávu. Vermikompostér Urbalive jsme představili v září na Barista cup Ostrava, kde byl vydražen v charitativní tombole, jejíž výtěžek putoval na projek Mental cafe

Druhou akcí s vůní kávy, kde se objeví vedle vermikompostéru také samozavlažovací nádoby Berberis, je Prague coffee festival. Festival se koná o víkendu 20. - 21.10 2018 v Pražské tržnici a hlavním tématem letošního ročníku je udržitelnost kávové kultury. Jak uvedla ředitelka festivalu Eva Mrlíková Tydlitátová: „Pod tímto pojmem se neskrývá pouze ekologie, ale také společenský dopad spojený s pěstováním a zpracováním kávy.“ To se odráží i v tématech konkrétních přednášek a workshopů.

Pokud se na festival chystáte, určitě si nenechte ujít přednášku Kompostování, společensky prospěšného podniku KOKOZA. Ti patří k nezkušenějším odborníků na kompostování a komunitní pěstování. Na přednášce se dozvíte řadu užitečných tipů a rad nejen na téma vermikompostování v Urbalive kompostéru. KOKOZA se také postará o sběr a kompostování veškeré festivalové kávové sedliny. Tipnete si, kolik jí bude?


Green loop - jak žít v souladu s přírodními principy

Vermikompostér Urbalive vychází z filozofie Green Loop, kde pomáhá v procesu uzavřeného cyklu jídla. Rostlinný odpad, který vzniká při zpracování jídla a pěstování nezahazujeme, ale hledáme pro něj další uplatnění. V samozavlažovacích nádobách Berberis pěstujeme vlastní zeleninu, bylinky a ve vermikompostéru zužitkujeme biologický odpad, z kterého získáme organické hnojivo pro další pěstování.Galerie