+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

7 tipů pro jedlý balkón

Radujte se a sklízejte s láskou vypěstované dobroty, chutnají stokrát lépe než ty kupované 


Toužíte po vlastních rajčatech, okurkách či jahodách, ale nemáte ani metr zahrádky? Žádný problém, pusťte se do balkónového pěstování. Není to nic složitého, začít můžete i na tom nejmenším prostoru a s jakoukoliv nádobou. Pokud si ale chcete zajistit více pohodlí, vyplatí se investovat do samozavlažování. V současné situaci, kdy nás velmi pravděpodobně čeká další parné a suché léto, si tím zajistíte klid pro sebe i své rostliny. 

1. Buďte chytří

Pokud se chcete vyvarovat pěstitelských neúspěchů, nebaví vás běhat dvakrát denně s konví nebo často odjíždíte na víkendy pryč, jsou samozavlažovací truhlíky vaše spása. Rostliny v nich budete zalévat méně často než u běžných truhlíků. Díky zásobníku s vodou si vezmou jen tolik vody, kolik potřebují a stabilní přísun závlahy zajistí, že budou i lépe prospívat.

2. Snadná manipulace

Při pěstování na balkónech a terasách oceníte nádoby z lehkého plastu. Výhodou je snadná manipulace a minimální zátěž. Pustíte-li se do pěstování ve velkém, nemusíte mít obavy, že se v půlce léta propadnete k sousedům. Mimo sezónu vše jednoduše uklidíte, truhlíky i květináče lze stohovat a dobře skladovat. 


Berberis na zábradlí je novinkou sezóny 2019, umístíte ho na hranaté i kulaté zábradlí o průměru až 6 cm. Nepotřebujete háky. K dostání v pěti barevných odstínech. 

I rozměrnější nádoby s plným osázením hravě přesunete. Třeba velkoobjemový truhlík Berberis trio pojme 3 x 18 litrů substrátu a celkem 27 litrů vody. V tak objemné nádobě už můžete pěstovat i drobné ovocné keře nebo stromky! Říkáte si, že s něčím takovým už jen tak někdo nehne? Omyl! Berberis má odolná kolečka a madla a manipulace s ním je opravdu hračka. 

3. Správná velikost nádoby = tajemství úspěchu

Květináč musí poskytovat dostatek prostoru pro rostliny i jejich kořeny. Vždycky vybírejte raději objemnější nádoby. Mějte na paměti, že u samozavlažování tvoří rezervoár na vodu podstatnou část nádoby. Pokud tomu tak není, pak samozavlažovací systém nebude tak efektivní. Bergamot  truhlík v jednoduchém a elegantním zpracování pro terasu, parapety. Na zábradlí, kde využijete držák speciálně navržený pro tento truhlík. Ve stejném designu pořídíte i velkoobjemové květináče. Barevné provedení šedá, terakota a hnědá

4. Vláha odspoda jako v přírodě

Zvláště rajčata jsou háklivá na přemokření listů, které často vede k napadení plísní bramborovou. Také paprikám nesvědčí zalévání na list. U samozavlažovacích nádob doléváte vodu do spodního zásobníku speciální šachtou umístěnou na okraji truhlíku. Listů se voda nedotkne a rostlina nasává vláhu stejně odspodu celým kořenovým systémem. I hnojení je v samozavlažovacích nádobách jednodušší. Živiny zkrátka přidáte přímo do závlahy. 


Berberis truhlík se od běžných balkónových truhlíků liší nejen důmyslným samozavlažovacím systémem, ale i moderním dvojbarevným provedením v šesti pastelových odstínech.

5. Odtok přebytečné vody

Na co se často zapomíná, je odtokový otvor. Správný samozavlažovací truhlík musí mít přepad, kterým uniká přebytečná voda. Hladina by neměla dosáhnout k substrátu, aby neuhnívaly kořeny. To je důležité zejména pro rostliny, které nejsou chráněné střechou a snadno do nich naprší. Kvalitní samozavlažovací květináče mají také hladinoměr, díky kterému okamžitě vidíte, kolik vody v zásobníku je.


Mareta patří k velmi oblíbeným samozavlažovacím truhlíkům. Její dvoudílný koncept nabízí řadu barevných kombinací.

6. Kolik rostlin do truhlíku

Například oblíbený truhlík Siesta nabízíme v rozměru 40, 60, 80 a 100 cm. Pokud s pěstováním v truhlících teprve začínáte, řiďte se pravidlem méně je více. Drobné sazeničky, které nakoupíte na začátku sezóny, v průběhu léta mnohonásobně zmohutní. Nebudou-li mít dostatek prostoru mohou strádat, zahnívat nebo plesnivět.

Klíč k výsadbě do truhlíku

40 cm: 2 - 3 rostliny
60 cm: 4 - 5 rostlin
80 cm: 6 - 7 rostlin
100 cm:  8 - 9 rostlin

Při kombinování rostlin vysazujte ty větší a vzpřímené dozadu, nižší a převislé dopředu. Mohutnější bylinky potřebují více prostoru = méně rostlin na truhlík.


Siesta představuje kompaktní truhlík se samozavlažovacím systémem za velmi příznivou cenu, je k dostání ve čtyřech rozměrech a barevných provedeních.

7. Pěstování ve velkém

Plodová zelenina (rajčata, okurky, papriky, lilek) nebo ovocné keře (rybíz, angrešt, maliny, borůvky) potřebují pro svůj kořenový systém mnohem více substrátu. Vybírejte nádoby s objemem minimálně 10 - 15 litrů (Berberis uno, duo, trio, Bergamot 50 cm).

Do jednoho Berberisu se vejde 1 mohutné tyčkové, 1 keříčkové (nebo převislé) a 1 mini balkonové rajče. Také můžete vysadit 2 tyčková, každé po jedné straně podpůrné tyče. Samozřejmě se nabízí i jiné kombinace – třeba rajčata a bazalka, nebo tyčkové rajče a keříky papriky., směs paprik. Dobře zde prospívají i mini balkonové okurky. Mezi dvě podpůrné tyče dokonce snadno upevníte pěstební síť. Samozřejmě nezklamou ani tykve, lilky, saláty na česání,  hrášek... Snadno vymyslíte rozmanité vlastní kombinace. Vybírejte z malých kompaktních nebo balkonových odrůd.

Berberis velkoobjemový truhlík směle konkuruje vyvýšenému záhonku. Truhlík má jednu, dvě nebo tři nádoby a vybrat si můžete ze čtyř barevných variant. Silnou stránkou jsou jeho doplňky: kolečka a madla pro snadnou manipulaci a integrovaný systém pro oporu rostlin

 

 Galerie