+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

3 pokojovky na pracovní místo


Dělají vám rostliny radost doma? Stejně tak vám můžou zpříjemnit i pracovní prostředí. Vyberte si ty nejlepší pokojové rostliny vhodné do kanceláře nebo na vaše pracovní místo. Doporučujeme vám ty, které zvládnou nedostatek světla, přežijí vaši několikadenní nepřítomnost a zároveň jsou jednoduché ve své péči. Naštěstí je takových kandidátů celá řada. Pokud nevíte, které vybrat, přečtěte si naše tři tipy na zelené spolupracovníky.

Proč mít pokojovky na pracovišti?

 • Je prokázáno, že pouze jednou rostlinou v kanceláři zlepšíte náladu a spokojenost ať už svojí nebo svých zaměstnanců. A šťastnější kolegové jsou produktivnější kolegové.
 • Pokojovky čistí a zvlhčují vzduch, takže vám kromě pěkného vzhledu přinášejí i zkvalitnění prostoru, ve kterém můžete prosedět dlouhé hodiny.
 • Pomáhají snižovat hladinu hluku. Větší množství rostlin, hlavně těch vzrostlejších, pomůže s pohlcováním rušivých zvuků nesoucích se open-officem.
 • Pokojovky prý uvolňují mysl, která se pak díky tomu stává kreativnější a soustředěnější. Schválně, čím vás asi vaši zelení kamarádi budou inspirovat?

3 rostliny, kterým se bude dařit na pracovním stole

Tchynin jazyk

Tchynin jazyk je skvělou volbou, pokud uvažujete o ozelenění vašeho pracovního místa. Je jednou z nejodolnějších pokojovek, co známe. Zvládá horko, chlad, průvan, nepravidelnou zálivku i další jiné pěstitelské nezdary. Navíc podle nás také skvěle vypadá. Pokud s pěstováním začínáte, nemůžete si vybrat vděčnější pokojovku než je právě sansevieria.

Asparagus

Lístečky asparágusu vypadají spíš jako chmýří než jako opravdové listy. Tahle pohádkově jemná rostlinka vytvoří zenovou zahradu na jakémkoliv pracovišti. Oproti tchyninu jazyku je náročnější na péči, jelikož její drobounké lístky vyžadují pravidelnou dávku vody, proto ji doporučujeme zasadit do samozavlažovacího květináče, abyste si byli jistí, že po vaší dovolené bude v pořádku.

Pokojový břečťan

Výhodou hedery není jen její divoký vzhled, ale i schopnost přežít v chladnějších místnostech, ideální je tedy do kanceláří se silnou klimatizací, kde teplota nepřekročí 20 °C. Navíc dokáže čistit vzduch a je dobrou volbou pro pěstitelské začátečníky. Pokud hledáte rostlinu na poličku, zvolte si dekorativní břečťan, který bujně roste a udělá tak z vašeho pracovního místa snadno a rychle příjemnou oázu zeleně.

Co na pracovní stůl nedoporučujeme

“Při návštěvě kanceláří vidíme často na stolech smutné, vytáhlé kaktusy. Ty si lidé pořizují kvůli tomu, že je o kaktusy a další sukulenty jednoduchá péče. Takové suchomilné rostliny bychom ale měli pěstovat pouze na stanovišti s jasným přirozeným světlem. Což bohužel v kancelářích není často pravidlem. Světelně deprivované kaktusy se pak snaží táhnout za sluníčkem, což si mylně pěstitelé vyhodnocují jako zdravý růst. A nakonec pak rostlinky brzy odcházejí. Když už pichlavé zelené kamarády, tak jedině na dobře osvětlený stůl,” radí Rozi.

Tip na závěr

O rostliny se starejte s podobnou frekvencí, jako doma. Pokud je u vás na pracovišti klimatizace nastavená na nižší stupně, možná bude třeba rostliny zalévat s nižší frekvencí, než jste zvyklí – pozor tedy na přelití. “U prodloužených víkendů a delší doby mimo pracovní stůl raději poproste kolegy, ať vám v době vaší nepřítomnosti pokojovky zalejí. Týdenní odmlku ale hravě zvládnete, pokud máte rostlinky zasazené do samozavlažovacích květináčů,” říká odbornice z Pokojovek.

 

Další články o pěstování pokojovek

 1. 3 pokojovky do ložnice
 2. 3 pokojovky do koupelny
 3. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
 4. Jak na jarní přesazování pokojovek
 5. Má moje rostlinka dostatek světla?
 6. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu
 7. Testování Tolit u Pokojovek
 


O Pokojovkách - Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky

Autor textu a fotografií: Pokojovky

 

Produkty zmíněné v článku


Samozavlažovací květináče a truhlík Tolita je výsledkem spolupráce s českými designéry z WRKS a přináší minimalistický design, který osloví milovníky kapradin, maranty, a dalších rostlin. Doporučujeme kombinovat různé velikosti květináčů a truhlíků pro vytvoření jednoduché a elegantní linie.Konvičky Pilea o objemu 3,8 l a 1,8 l jsou ideální pro péči pro vaše rostliny. K dispozici jsou tři barevné varianty, abyste si mohli vybrat tu, která nejlépa ladí s vašim interiérem.
Rozprašovače Pilea o objemu 1 l ideálně využijete v tandemu s konvičkou Pilea nebo s interiérovou řadou Tolita.Galerie