+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Zahradní pítko pro ptáky i hmyz

Ptáci potřebují pít celý rok, nabídka vody je dokonce důležitější než přikrmování.


Oblíbili jste si pozorování ptáků na krmítku a přemýšlíte, jak je do zahrady nebo na balkón nalákat i v létě? Nabídněte jim vodní zdroj v podobě pítka. Přilákáte tím i ptačí druhy, které jinak žijí skrytě a neměli bychom šanci je zblízka zahlédnout.

Přístup k vodě je pro ptáky nezbytný hlavně ve městech, kde jsou přírodní vodní zdroje omezené nebo tam, kde v průběhu léta vysychají. I když je v okolí vody dostatek, ptáci, kteří jsou zvyklí létat na vaše zahrady, raději využijí bližší a bezpečnější zdroj. Žíznivější jsme my i ptáci v parném a suchém létě, ale nezapomínejme na vodu ani v zimě, a to zejména v delších mrazivých obdobích. Obecně je nabídka vody dokonce důležitější než přikrmování. Při nedostatku ptáci hledají vodu v méně bezpečných místech, jako jsou například sudy nebo bazény, ve kterých hrozí utonutí.

Celoroční přísun vody

Ptáci potřebují pít celý rok. Důležitá je pro ně také možnost koupele, čistí si tak peří a zbavují parazitů. Pítka a koupátka můžete bez obav využívat i v zimě. Dříve se šířil mezi lidmi mýtus, že by se ptáci mohli při nízkých teplotách omylem namočit a umrznout. Ptáci samozřejmě musí pít, i když mrzne. Sami nejlépe posoudí, kdy se mohou koupat a kdy ne. Navíc mají peří proti promočení ošetřeno vrstvičkou tuku z mazové žlázy (jsou výjimky – např. hrdlička tuto žlázu nemá a peří má ošetřeno tzv. prachem). Mokrý pták tedy rychle uschne. Proto v zimě na vodních plochách nevidíme žádné zmrzlé ptáky.


Pítko FINCH pro ptáky i hmyz je novinkou sezóny 2019. Jeho moderní design vynikne na zahradě i balkóně. K dostání ve třech barevných odstínech.

Umístění

Doporučujeme umisťovat pítko vždy do stínu, voda zde vydrží déle čerstvá a nebude se tak rychle odpařovat. Vhodné je umístění na zem. Platí stejná pravidla jako pro krmítka. Volte místo, kde ptáci budou mít dobrý přehled o případných predátorech.

Pokud se na zahradě vyskytují kočky, je dobré pítko zavěsit na větev nebo umístit na kůl. Vzdálenost od keřů stačí 2-3 metry. Může se v nich skrývat kočka, ale ptáci na druhou stranu potřebují mít v dosahu nějaký úkryt pro sebe, kam se mohou v případě útoku nebo vyrušení rychle schovat. Co se týče výšky, myslete také na sebe, aby se vám pítko dobře obsluhovalo, jinak se nám brzy nebude chtít vodu dolévat. 

Pravidelná údržba

Pítko se zanáší řasami, které se tvoří rychleji v teple a na slunci. Tím se voda kazí a je potřeba ji měnit, ideálně jednou denně. Chce to ale zkusit v konkrétních podmínkách, jaký bude odpar, jak rychle se voda znečistí, kolik ptáků si pítko oblíbí a po jaké době vodu vypijí/vycákají…

Přibližně jednou týdně pítko důkladně vyčistěte.  K vyčištění se nejlépe hodí obyčejný kartáček na ruce, který ale používejte výhradně jen k tomuto účelu. Rozhodně nikdy nepoužívejte k čištění žádnou chemii. Pokud se řas tvoří moc, můžete k čištění využít roztok octa v poměru 1:9. Dokonalá čistota ale není bezpodmínečně nutná. Trocha řas ptákům neublíží, vždyť v přírodě pijí z kaluží. Jde spíš o to, že špinavé pítko nevypadá příliš esteticky.

Kamínky jako ostrůvky pro hmyz

Pítko na zahradě nemusí sloužit jen ptákům, bude lákat také motýly, včely, čmeláky, kteří rádi využijí možnost občerstvit se. Abychom denně v pítku nenacházeli utonutý hmyz, je potřeba i pro ně vytvořit bezpečné místo. Proto je vhodné umístit na dno pár kamínků, které slouží jako ostrůvky, na nichž se hmyzáci usuší. Případně v části pítka vytvořit improvizovanou pískovou nebo štěrkovou „pláž“ - hmyz nepotřebuje přímo vodní plochu, z vlhkého substrátu může pít zcela bez rizika.

Domácí pítka

Přebývají vám doma podmisky květináčů? Použijte je jako pítka. Hodí se i keramické mělké misky nebo talíře z kuchyně, ty nesmí být moc hluboké (cca 2-3 cm je dostačující, maximum je 5-8 cm). Dno by mělo být hrubší, aby neklouzalo. Pozvolné břehy jsou výhodou, lépe se v nich koupe a mohou je využít různě velcí ptáci.

Krmit nebo nekrmit

Řešíte kdy je ten nejlepší čas nahradit krmítko pítkem? To je do určité míry věc názoru. Někteří ornitologové (zvláště např. ve Velké Británii nebo  Německu), doporučují krmit celý rok, a tím kompenzovat nedostatek zdrojů v dnešní intenzivním zemědělstvím vyčerpané krajině. Čeští ornitologové (stejně jako např. ve Francii) se přiklánějí k dokrmování od října do března, v létě je vhodné krmení omezit především kvůli riziku přenosu nemocí. Vodu je naopak vhodné poskytovat celoročně.

Použité citace

SMEJKAL, V. Osvěžení v letním horku PTAČÍ SVĚT: magazín České společnosti ornitologické, zaměřený na popularizaci domácí i světové ornitologie a ochranu ptáků, 2016, , č. 3, s. 10 - 11

 



Galerie