+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Veselý mix cibulovin

Pozdravte jaro rychlenými cibulovinami v květináči
 

Pozdravte jaro cibulkami v závěsném květináči Berberis. Použijte přirychlené rostliny s nasazenými poupaty. V běžném květinářství najdete tulipány, hyacinty a narcisy, ale také krokusy, sněženky a kosatečky, u těch musíte počítat, že odkvetou rychleji. Pro květináč najděte hodně světlé místo, mimo polední úpal. Ideální je chladná místnost, zádveří, chráněná lodžie a balkon, od poloviny března parapety a okolí domu.

NÁDOBY K OSÁZENÍ

Tentokrát jsme navrhli osázení nového závěsného květináče Berberis.  Má elegantní vzhled, souzní s rozmanitým okolím a nabízí několik možností umístění – může viset, stát na podlaze, vyjímat se bude i na stole nebo na jiném vyvýšeném místě. Podle umístění řešte osázení – ve visuté nádobě lépe vynikne převislá rostlina, na zemi kompaktní vzpřímené keříky. Určitě si pohrajte s barvami a odstíny. Například zelená výsadba v zeleném květináči může působit fádně.

VARIANTY OSÁZENÍ

  • 1 ks nízké drobnokvěté tulipány, 1 ks drobnokvěté žluté narcisy, 2 ks modřence
  • 3 bílé modřence a 3 ks modrý nebo růžový (červený) hyacint. Kdo miluje kontrast dá 2 bílé a jeden modrý modřenec. 
  • 1 ks barevnolisté šalvěje (Salvia officinalis Tricolor), 2 ks narcisy, 2 ks hyacinty ve stejné barvě anebo každý jiný. U květináčů 9 cm to budou 3 narcisy a 3 hyacinty anebo jiný poměr 6 rostlin. 
  • 1 ks nízký brslen Euonymus fortunei v odrůdách, 1 ks tulipány, 1 ks narcisy drobnokvěté, 1 ks narcisy velkokvěté (anebo rozdílné barvy narcisů) 1-2 hyacinty. Tulipány s hyacinty harmonicky slaďte v barvách. 

DOKONALÉ SLADĚNÍ BAREV

Červené tulipány, žluté narcisy, modré modřence, červený hyacint, panšovaný brslen do Berberisu v terakotě.

Žluté narcisy, violky, žluté tulipány do Berberisu v modrobílé.


Purpurová čemeřice, růžové hyacinty, bíložluté narcisy, bílé modřence do Berberisu v šedobéžové.

Pěstitelské tipy

SUBSTRÁT - univerzální zahradnický nebo zahradnický s pískem. Pro krátkodobé výsadby vystačí i čistý písek nebo inertní substrát (zeolit, seramis), ale nesmí přeschnout.

POSTUP SÁZENÍ Sázejte do trojuhelníku.  Nejdříve vyzkoušejte rozmístění v květnících a teprve pak rostlinky opatrně vyklepněte a zasaďte na vybrané místo. Dosypte zeminu do stejné výšky, která byla v původním květináči, aby rostliny nebyly „utopené“. Taky si dejte pozor, aby byly všechny kořeny v půdě.

ZÁLIVKA Zalévejte zpočátku shora, rostliny potřebuji pořádně zakořenit, aby mohly čerpat vodu ze samozavlažovacího zásobníku. Za cca 14 dní doplňte vodu skrz zalévací šachtu na maximum. Rostliny si budou dál samy brát tolik vláhy, kolik potřebují a spodní závlaha také brání rozvoji houbových chorob. Po odvětu zálivku postupně redukujte

PÉČE Odkvetlá květenství odstřihujte, listy odstraňte až po zežloutnutí. Zatažené cibule uskladněte v chladu a suchu a na podzim je připravit k rychlení v květináči nebo zasadit do záhonu. Odkvetlé rostliny můžete také rovnou opatrně přesadit ven a postupně nechat zatáhnout v záhonu.

TIP NAVÍC

 Jarní cibuloviny seženete v květináčích velikosti 9 cm i 12 cm. Aby vynikly, musí být nádoba hustě osázená, anebo mezery vyplňte další rostlinou, kterou ponecháte v květináči dlouhodobě. Pro osázení nádob v interiéru vybírejte s uzavřenými poupaty, v teple odkvétají velmi rychle.

Nabídka rychlených cibulovin je opravdu široká a vám nic nebrání vytvořit si doma jarní zahrádku i vdalších nádobách. Bohaté osázení sluší například truhlíku Berberis, drobnější květy budou ladit s pastelovými odstíny květináče nebo truhlíku Doppio. Péči a pěstování cibulovin v interiéru jsme věnovali článek Balamutíme jaro.



Galerie