+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Vermikompostér jako součást školní výuky


15 škol, 15 vermikompostérů a tisíce žížal se účastnilo ročního projektu Žížaláci ve vermikompostéru, který jsme realizovali ve spolupráci s programem Ekoškola vzdělávacího centra Tereza. Jedním z hlavních cílů projektu bylo ukázat, že kompostér se může stát přirozenou součástí života ve škole, kdy si žáci jednoduchou a hravou formou osvojí problematiku odpadů, přírodních cyklů a lze jej také jednoduše začlenit do výuky.

Cenný bioodpad

Aktivní snižování vyprodukovaného směsného odpadu patří mezí klíčová témata programu Ekoškola. Právě vermikopostér Urbalive umožňuje účinně využít cenný bioodpad, který by jinak plnil odpadkové koše, popelnice a skládky. Společná péče o vermikompostér ve třídě je přímo ukázkovou lekcí učení zážitkem. Žáci se tak mohou přímo zapojit do řešení skutečných problémů ve své škole a prožít radost z výsledků své práce. Životní prostředí se stává se něčím, co se jich týká a co mohou sami ovlivňovat. To jsou hodnoty, které Plastia s Ekoškolou sdílí a proto jsme se pustili do společného projektu.

„Vermikompostování se dá zahrnout nejen do přírodopisu, ale i do chemie, fyziky, matematiky, češtiny i dalších předmětů,“ říka Jana Bukvová ze vzdělávacího centra Tereza. „O zapojení do projektu byl opravdu velkým zájem. Mnohé školy kompostují v podomácku vyrobených kompostérech, ale získat vychytaný a designově přitažlivý vermikompostér to byl velký tahák.

Green Loop: Jak žít v souladu s přírodními prinicipy

Základem filozofie Green Loop, ze které vermikompostér Urbalive vychází, je pracovat s rostlinami a živým materiálem tak, aby se část, kterou nemůžeme využít jinak, mohla vracet zpátky do přírodního cyklu. Tento cyklus by se měl stát běžnou součástí našeho života v domácnostech, školách i zaměstnání. 

Díky vermikompostéru Urbalive se rostlinné zbytky stanou lákavou potravou pro vaše nové pomocníky – žížaly. Ty odpad snadno zpracují na přírodní hnojivo, které poskytne optimální výživu a ochranu vašim bylinkám, ovoci a zelenině, ať už si je vypěstujete v nádobách na okně, na balkóně nebo na zahradě.

Správná cesta k žížalám

Začátky projektu školního vermikompostování byly mnohdy dobrodružné. Zážitky a zkušenosti s námi školy sdílely v Žížalím deníku a taky ve facebookové skupině, která funtovala jako žížalí poradna.

„Nejdříve jsme bojovali s tím, že nám zakořenilo jídlo pro žížaly, protože jsme do vermikompostéru přidali dužinu dýně i se semínky,“  říká Lenka Barborková ze ZŠ Měcholupy. „Také se nám rozmnožily mušky a po třídě se začal šířit zápach. Nevzdali jsme to, zjistili jsme, že vermikompostování bude vyžadovat více pozornosti, aby fungovalo tak jak má. V roli hlavních pečovatelů, kteří hlídají množství potravy a vlhkost kompostu, se postupně střídá celá třída. Stále se učíme a získáváme nové poznatky a to nás baví.“

Alena Janková ze ZŠ Habrmanova v Hradci Králové vyzdvihuje možnosti uplatnění vermikompostéru napříč různými předměty formou badatelské výuky: „V rámci přírodovědných praktik žáci 9.ročníků provedli měření pH kompostové hmoty a zjistili, že je mírně zásadité. Žáci přírodovědného kroužku (4.-7. třída) zkoumali i za pomoci mikroskopu povrch, stavbu těla a chování žížal za určitých podmínek. Nejvíce žáky zaujala reakce žížal na světlo. Máme vypozorováno, že si žížaly rády zalézají do natržených sáčku s čajem.“

Více informací najdtete projektové stránce Vermikompostéry do škol a na webu programu Ekoškola



Galerie