+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

To je pecka! Snadné pěstování cibulky nebo avokáda v kuchyni


Zelenina je svou podstatou velmi sezónní. Možná nás matou regály obchodů, kde je v dnešní době celoročně dostupný téměř každý její druh. Pokud jsou ale pěstovány v přirozených podmínkách, salátům, rajčatům a okurkám odzvoní ve skutečnosti na sklonku léta, s podzimem přijde období kořenové a škrobové zeleniny.

Na zimu už pak nezbývá než podzimní sklizeň uskladňovat, kvasit nebo nakládat. Do prvních sněhů a mrazů vydrží polníček. Úžasným způsobem, jak mít živiny a vitamíny v podobě čerstvých lístků a výhonků po ruce i v zimě, jsou microgreens a regrow neboli re-pěstování z odřezků zeleniny.

Pravé domácí pěstování

K ničemu z uvedeného nepotřebujete zahradu. Pěstuje se uvnitř a malou farmičku je možné založit třeba na okenním parapetu. Microgreens výhonky můžete sklízet po pár dnech. Natě a čerstvé lístky během re-pěstování potřebují pro svůj vznik okolo čtrnácti dní.

Do třetice všeho zeleného

Výhody a způsob, jak pěstovat microgreens i regrow v nakličovacích miskách, už jsme vám ukázali. Dnes se blíže podíváme na misku ideální pro pěstování čerstvých cibulových výhonků nebo pěstování rostliny avokáda z pecky. Můžete ji používat v kombinaci s miskami pro regrow a microgreens, nebo samotnou položenou třeba na skleničku s vodou.

Jak pěstovat cibulku?

  • Čerstvou cibuli položte na listy nakličovací misky tak, aby byl její spodek těsně nad hladinou vody, nebo pouze mírně ponořený.

  • Pokud bude ponořený, zaměřte se na to, abyste vodu pravidelně měnili a zamezili tak případnému hnití.

  • Až začnou z cibule vyrůstat kořínky, ponořte do vody již pouze ty.

  • Pokud to je možné, vyberte teplé a světlé místo.

  • Po pár dnech můžete sklízet první výhonky.

Cibulové výhonky v kuchyni

Jemně štiplavá jarní cibulka nachází v české kuchyni využití v pomazánkách. Nejčastěji v těch, které mají mléčný základ – třeba tvaroh, lučinu, žervé nebo čerstvý sýr. Cibulka také skvěle pasuje k vejcím, přidávat ji můžete do omelet i na míchaná vajíčka. 

Bývá součástí řady asijských pokrmů a polévek, jako například pad thai. Ne zcela obvykle, ale příležitostně se může stát i jednou z hlavních surovin daného pokrmu, jako je to v případě hub s jarní cibulkou z tohoto receptu.


Už jste někdy pěstovali vlastní avokádo? Tak příště, až budete připravovat quacamole, pecku nevyhazujte a zasaďte ji do této speciální misky na avokádo. Misku můžete použít též na pěstování čerstvých výhonků cibule.

 

Jak nepřijít o to nejcennější?

Cibulka je plná živin a vitamínů a aby to tak zůstalo, je vhodné ji konzumovat buď syrovou nebo jen krátce tepelně upravenou. Vedle vitamínů skupiny B a C je zásobárnou minerálů, jako je hořčík, draslík nebo jód a kyseliny listové. Navíc má antibakteriální účinky.

Pokojová rostlina, kterou vypěstujete od pecky

Speciální misku můžete využít také pro vypěstování hruškovce přelahodného, jehož plody známe jako avokádo. Stačí trocha trpělivosti a pecka tohoto plodu. Misku využijete stejným způsobem jak k naklíčení cibulky, tak k pěstování hruškovce. 

Co vám může pomoci k úspěchu:

  • Dopřejte si zralé avokádo v bio kvalitě a použijte pecku z něho.
  • Dbejte na to, aby byla pecka pečlivě očištěná.
  • Denně měňte vodu.
  • Dopřejte hruškovci teplo, světlo a čas. První kořínky se mohou objevit klidně až po několika týdnech.

Jak poskládat svoji farmu?

Ukázali jsme vám tři různé způsoby, jak pěstovat mladé výhonky a lístky, které obohatí vaše pokrmy dávkou živin a vitamínů. Pravděpodobně si s nimi díky jejich pestrosti a kráse jídlo užijete i vizuálně.

Můžete se rozhodnout pro regrow nebo microgreens, pěstovat je samostatně nebo na mini farmičce, ve které jsou k dispozici obě misky. Miska na cibuli a avokádo celou řadu doplňuje. Vše se dá pořídit i jednotlivě a i pak k sobě budou výrobky ladit. Pocházejí totiž všechny z designérského studia WRKS. Barevně jsou k dostání ve dvou variantách  - slonová kost, nebo slonová kost s příměsí kávové sedliny.

Přejeme vám hodně radosti s domácí farmou plnou vitamínů.

Další články o pěstování na misce

  1. Microtržnice na vašem parapetu
  2. Nic nevyhazujte - pěstujte!


Galerie