+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Šťavnatá rajčata na balkoně: výběr odrůd a návod na sázení


Rajčata, jó ty by chtěl mít na balkoně každý


Je to tak trochu plevel. Rajčata klidně vyrostou ze zapomenutého semínka ve spáře chodníku, tam ale velkou úrodu neočekávejte. Patří mezi zeleninu typu „otesánek“, věčně hladová a žíznivá. Bez pravidelné zálivky a hnojení se bohaté úrody nedočkáte, proto jsou nejšťastnější v samozavlažovacích nádobách. Jejich pěstování není náročné. Pokud s pěstováním začínáte, jděte do rajčat! 

Jak říká můj táta - rajče je nejlepší kytka. Rostlina dobře vypadá, když roste i kvete. Balkonové pěstování mi umožňuje na rajčata lépe dohlédnout než na vzdálené zahrádce, rychleji sklidit (a okamžitě sníst). Moje rady pro začátečníky? Začít. Pozorovat. Učit se. A jedna navíc, ta nejdůležitější - hlavně pěstovat pro radost” inspirujte se u Terezy @balconyqueenprague, i na minibalkoně ve velkoměstě toho dokáže vypěstovat opravdu hodně.

PIPLAČKA OD SEMÍNKA NEBO ROVNOU SAZENICE

 Předpěstování ze semínka v domácích podmínkách není složité. Pokud nemáte v bytě teplé a dostatečně světlé místo, raději si pořiďte silné rostliny v ověřeném zahradnictví. Ušetříte čas a případné zklamání. Máte mezi kamarádkami zkušenou zahradnici? Zarezervujte si u ní pár sazenic. Není neobvyklé, že jich bude mít nadbytek. 

Kdybych měla vybrat jednu odrůdu, byla by to určitě Vilma. Pěstuji rajčata od semínka a mám jich vždy 3krát víc než potřebuju. Jezdí si pro ně za mnou majitelé balkonových zahrádek z okolí,” doporučuje Jana, její lego zahrádku najdete na IG @sita_garden.

TYČKOVÁ, KEŘÍČKOVÁ, BALKONOVÁ

V zahradnictví na vás bude mrkat celá paleta druhů rajčat. Kromě názvu odrůdy se potkáte s označením typu: tyčková, keříčková, převislá, balkonová nebo truhlíková. 

  • Balkonová rajčata – nejmenší keříčkové druhy, kompaktní, určené do truhlíků a menších nádob, vystačí s hloubkou substrátu 15–20 cm. Dorůstají do výšky 25–30 cm. 
  • Převislá rajčata - nižší keříčkové druhy, určené do závěsných nádob, opět si vystačí s hloubkou substrátu 15–20 cm. V převisu mohou mít až 30 cm výhony. 
  • Keříčková – různě vysoké trsy, které nevyžadují oporu a vyštipování. Je s nimi tedy méně práce, ale více se rozrůstají do šířky. Čím objemnější a hlubší nádoba, tím lépe. 
  • Tyčková – pěstují se s jedním hlavním výhonem, vyžadují vyvazování k opoře (tyčce, spirále), je nutné jim vyštipovat tzv. zálistky. Mohou dorůst až do 2 m, v nádobách se obvykle hlavní výhon zalamuje ve výšce opory nebo za 6 - 7 vijanem.  Požadavky na objem nádob mají stejné nebo větší jako keříčkové rajčata.


Rajčata jsou pro mě neodmyslitelnou součástí jedlého balkonu. U nás na terase pěstuju hlavně klasická tyčková rajčata, vím totiž, že je Berberis se svým samozavlažovaním hravě zvládne,” sdílí své zkušenosti z pěstováním rajčat na slunné terase Pavlína IG @pakvitko.

Vhodné balkonové odrůdy:

  • Truhlík Berberis 60 cm: kompaktní KARLA, VILMA, 3 rostliny na nádobu
  • Závěsný květináč Berberis: převislé TUMBLING TOM YELLOW a RED, 1 rostlina na nádobu 
  • Berberis Uno, Duo, Trio: keříčkový Rubínek nebo Minigold,  z tyčkových velmi dobře poroste GARDENBERRY F1. Vyzkoušejte také BEJBINO, BIBI, DATLO, MINI, VALCO, ROSELLA. Volte raději odrůdy s menšími nebo středními plody, najdete je např. pod označením datlové, cherry, koktejlové.


Sazenice nakupuju u solidních zahradníků, kde jsou rostliny nebo police označeny. Pro jistotu mám u sebe vždy bílý fix nebo tužku na oči. Pokud jmenovka chybí, píšu odrůdu rovnou na květník,“ doporučuje zahradnice Miroslava Paclová, Hortiservis.cz

NEUSPĚCHAT VÝSADBU

Sazenice se v zahradnictví objevují už dubnu - ty jsou určené pro výsadbu do skleníku. My se bavíme o pěstování na otevřeném balkoně, což je stejné prostředí jako venku na záhoně. Rajčata patří mezi choulostivé rostliny, stejně jako okurky, papriky, dýně, ven je nedávejte před zmrzlými (polovina května). Teplé počasí počátkem měsíce klame, ale pravidelně ještě přichází ochlazení, nezřídka poslední přímrazek. Nejde jen o mráz. Stačí, když sazenice venku prostydnou, na delší období se pak zbytečně zarazí v růstu.

Rajčata pěstuji v květináčích i na zahradě, protože je snadnější s nádobami pohybovat. Například za deštivého počasí je přesunu pod střechu, zbytečně nezmoknou listy a neplesniví,” vysvětluje Lenka IG @jahodova_zahrada, která pěstuje jak v bytě tak na zahradě.  

Byli jste netrpěliví a pořídili sazenice dřív?

  • Nechte je na teplém a světlém místě v bytě.
  • Můžete je postupně otužovat, v teplých dnech je dejte na pár hodin ven na stinné a závětrné místo balkonu.
  • Pouze pokud máte pěstební nádobu s poklopem anebo ochranný rukáv, můžeme vysadit rajčata ven již počátkem května.
  • V chladných polohách naopak vysazujte až koncem května nebo počátkem června. 


Určitě se do pěstování rajčat vrhněte, protože chuť domácího rajčete žádné kupované nepřekoná. Začínala jsem na balkoně s převislými cherry rajčaty Tumbling Tom, keříčkovou Vilmou a letos došlo i na tyčkové odrůdy koktejlových rajčat, kde bude nutné vyřešit oporu. Slibuji si od nich ale bohatou úrodu“, sdílí své plány Lucie IG @balkonova_zahrada

JAK NA SPRÁVNOU VÝSADBU

  • Sazenice dávejte do nového substrátu, jen tak zajistíte dostatek živin a předejdete rozvoji chorob.
  • Zvolte substráty pro plodovou zeleninu, případně zahradnický substrát obohacený vlastním kompostem nebo vermikompostem. Kvalitní kompost si můžete vyrobit i z Bokashi hmoty
  • Rajčata sázejte hlouběji, než rostla v květináči a mírně zešikma. Stonek ještě prokoření.
  • Při kombinované výsadbě si nezapomeňte označit odrůdy nebo minimálně použít rozlišovák (barevný provázek) u keříčkových a tyčkových rajčat.
  • Do truhlíků vysazujte drobná rajčata, která nevyžadují oporu. Se sestavením a osázením vašeho prvního truhlíku Berberis vám poradí naše Helen.
  • Do velkých nádob nejdříve osaďte oporu, a teprve potom vysazujte rajčata, která hned k opoře uchyťte. Postupujte při výsadbě do velkoobjemového Berberisu krok po kroku podle našeho návodu.
  • Pozor, aby vázací materiál, zejména sponky, neměly ostré okraje. Stonek se snadno poškodí. 

TIP NAVÍC 

Jak určit typ rajčete, když nejsou označené? U malých rostlin nerozeznáte, zda se jedná o tyčková nebo keříčková. Snáze určíte truhlíková rajčata, jsou nejnižší a od začátku kompaktní, s hustě nahloučenými lístky temně zelené barvy. Nezbývá než se stát pozorovatelem a počkat, jak se růst bude vyvíjet: keříčková košatí a tyčková ženou do výšky,” doporučuje zahradnice Miroslava Paclová, Hortiservis.cz.

Další články o pěstování:

  1. Jedlý balkon, průvodce odrůdami
  2. Letos ty rajčata vypiplám
  3. Rajčata, z balkonu na váš stůl
  4. Na jahody do truhlíku
  5. Jak vyrobit stojan na truhlíky
  6. Kdy je truhlík lepší než záhon
  7. Jak poznám kvalitní samozavlažovák
  8. E-book Vsaďte na samozavlažování


Galerie