+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Shlukování ptactva povoleno

S nástupem chladnějšího listopadového počasí je čas pověsit krmítka a naplnit je rozmanitou potravou pro ptáky. Přikrmování a pozorování cvrkotu na krmítku je zábavné a uklidňující a může přispět i k vědeckému výzkumu.

Krmítko pro ptáky FINCH zelené


Celorepublikovou kampaň Sčítání ptáků na krmítkách organizuje Česká společnost ornitologická. Probíhá vždy druhý lednový víkend. Třetí ročník je naplánovaný na 8. - 10. ledna 2021 a očekává se, že se zapojí opět více sčitatelů. Veškeré informace najdete na webu Ptačí hodinka, ten bude o sčítacím víkendu sloužit i pro vkládání pozorování. Už nyní zde zájemci najdou rady a tipy a užitečné videonávody k poznávání a přikrmování ptáků. Nově ČSO ke kampani připravuje on-line webinář s ornitology, připojte se zdarma 9. prosince 2020 zde.

I když je do Sčítání ještě daleko, je dobré nepodcenit přípravu. Věnujte čas pozorování, zkoušejte ptáky identifikovat za pomoci atlasů nebo využijte ilustrovaný plakát s nejčastějšími návštěvníky našich zahrad. Brzy zjistíte, že i ptáci mají režim a lítají si pro potravu v pravidelných časech a sčítání "na ostro" pak bude mnohem snadnější. 


ZAHRADA PRO LIDI I PRO PTÁKY

Vyvěsit krmítko a pravidelně přikrmovat ptáky je pouze jedna z možností, jak lze podpořit ptáky na zahradě. Aby ta vaše byla plná ptačího zpěvu, myslete na to, že ptáci potřebují k životu bezpečný úkryt, vodu a potravu. Zahradu bychom měli upravit tak, aby ptákům poskytla sama dostatek potravy. Třešeň přiláká špačky, nízký trávník kosa či rehka, okrasné bodláky stehlíky a další zrnožravé ptáky. Část trávníku nesekejte, nechte  tam dozrát semena rostlin, vyšší stébla také poskytnou úkryt a chrání půdu před vysycháním. Pokud vaše zahrada není dost velká pro vzrostlé stromy a keře, můžete vysadit alespoň některé okrasné trávy, letničky (slunečnice, ostálky) a trvalky (levandule, dobromysl, šalvěj, třapatky rodu Echinacea a Rudbeckia, bělotrn, máčka), jejichž květy lákají hmyz a semena jsou pro ptáky zdrojem potravy. 

Krmítko pro ptáky FINCH červené - upevnění na kůlu

VODA 

Určitě nezapomeňte na pitný režim ptáků a to i v zimních měsících. Ideálním řešením je malé zahradní jezírko s mělkými břehy, kde se ptáci mohou koupat i napít. Postačí i pítko či miska s vodou, nejlépe mělkou a trošku širší, aby se v ní ptáci mohli i koupat. V zimě dejte do misky malý míček, jeho pohyb nedovolí vodě zmrznout. Důležité je vodu pravidelně vyměňovat. Bazén je naopak nebezpečným místem a kvůli chemii naprosto nevhodným zdrojem vody.

Pítko pro ptáky FINCH zelené upevněné na kůlu

HNÍZDĚNÍ

Čím více možností nabídnete, tím více druhů můžete nalákat. V korunách vysokých stromů hnízdí hřivnáči, straky či poštolky, na nižších stromech drozdi, v keřích pěnice. Zvonci dají přednost vysokým jehličnanům a tújím, podobně jako konopky. V hromadě dřeva může zahnízdit červenka nebo střízlík, na budově vrabec domácí, rehek, jiřička, vlaštovka či rorýs. Pokud na zahradě staré stromy nemáte, vyvěste budky – s oblibou v nich hnízdí třeba sýkorky. 

UMÍSTĚNÍ KRMÍTKA

Přemýšlíte o nejvhodnějším místě pro instalaci nového krmítka? Naše krmítka FINCH a DOMEK jsou variabilní a umožňují několik variant upevnění. Zvolte možnost, která vám bude nejvíc vyhovovat, ale berte přitom ohled na bezpečnost ptáků. Umístěním můžete částečně ovlivnit i rozmanitost návštěvníků.

  1. Zavěšené na větvi 
    Krmítka zavěšená na větvi bývají mezi ptáky velmi oblíbená. Vrabci a zvonci rádi posedávají na větvích okolo krmítka a často přilétají ve velkých hejnech za oblíbenou potravou. Krmítko zavěsíme alespoň dva metry od kmene, aby u něj nemohly číhat kuny a kočky, a ptáci se tak cítili v bezpečí. 
     
  2. Stabilně umístěné na kůlu nebo na zábradlí
    Krmítko na tyči využijeme hlavně v případě, že nemáme možnost ho zavěsit na strom. V okolí krmítka by měly být alespoň nějaké keře, kam se mohou ptáci v případě potřeby schovat. Na krmítko v zcela otevřeném prostoru bychom mnoho druhů nenalákali. Krmítko umístíme minimálně 1,5m nad zem kvůli ochraně před predátory.
     
  3. Krmítko na zemi
    Některé druhy na krmítka příliš nelétají, potravu sbírají hlavně na zemi – např. kosi, pěnkavy, červenky. Pamatujeme i na ně a část potravy nasypeme volně pod krmítko. Můžeme jim zhotovit i jednoduchý zásyp se stříškou.


FUNČNOST SLADĚNÁ S MODERNÍM DESIGNEM

Hravý DOMEK navrhla Jana ČernáFINCH s přestavbou na pítko je v designu studia WRKS. Při vývoji je na prvním místě vždy funkčnost a tu se nám podařilo sladit s moderním designem. Krmítka jsou vyrobena z kvalitního plastu, chrání krmení proti dešti i sněhu a zvýšené okraje zajišťují, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly.  Lze je zavěsit nebo připevnit na tyč či na zábradlí. Jejich výhodou je také snadná údržba a nízká hmotnost. Díky spolupráci na vývoji a testování s Českou společností ornitologickou, jsou obě krmítka certifikovaná.

Krmítka Finch a DOMEK Plastia -  zavěšené na větvi

DALŠÍ PŘIKRMOVACÍ STANICE

Přidejte na zahradu více ptačích občerstvovaček. Když ponecháme na podzim několik jablek na stromě, budou nám za ně vděční kosi a kvíčaly, a budeme-li mít štěstí, dočkáme se i malého hejna pestrých severských návštěvníku – brkoslavů. Na větev můžeme v zimě zavěsit i kousky loje. Dravé ptáky lze na vhodných místech, kde se vyskytují, krmit čerstvými zbytky masa, vnitřnostmi apod. V těchto případech je však nutno dbát na dodržení hygienických a veterinárních předpisů.

Krmítko Finch Plastia - zavěšené na větvi

Čím pestřejší skladba potravy je nabízena, tím je větší šance, že přiláká více strávníků. Držte se zásad správného přikrmování, jakmile ptáci začnou na krmítko pravidelně létat, spoléhají na něj. Všimněte si, že se většinou budou objevovat každý den v podobný čas. Někdy se však může stát, že krmítko i přes veškerou snahu nepřiláká váš oblíbený druh či někdy i zeje prázdnotou. Určitě to nevzdávejte! Zkuste ho například přemístit nebo změnit přikrmovací směs.

Sledujte aktuality kampaně na webu Ptačí hodinka , na instagramovém profilu a facebookové stránce České společnosti ornitologické.

Článek vznikl ve spolupráci s Českou společností ornitologickou.



Galerie