+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

První české Bokashi

Vyrobeno z recyklátu pro zpracování kuchyňského odpadu


Chcete zodpovědně nakládat s kuchyňským odpadem? Proměnit slupky a odřezky v něco  užitečného? Rádi byste v bytě kompostovali, ale na žížaly si netroufáte? Pak jistě oceníte Bokashi – za pomoci speciální směsi mikroorganismů přemění odpad na fermentovanou  hmotu, která vašim rostlinám dodá sílu.

Seznamte se s Bokashi kompostérem od Plastie

  • Bokashi nádoba se hodí pro zpracování běžných organických zbytků při vaření.
  • Metoda Bokashi funguje na principu anaerobní fermentace, tedy kvašení bez přístupu vzduchu.
  • Využívá se schopnosti speciálních bakterií a kvasinek ze speciální směsi, kterou je nutné k organickým zbytkům přisypávat.
  • Po 2-4 týdnech získáte Bokashi hmotu, tu lze použít jako urychlovač kompostu nebo ji promísit zeminou a po 4 týdnech odležení ji použít jako hnojivo.
  • Bokashi tekutý výluh/čaj, další produkt fermentace, je výborným přírodním posilujícím hnojivem.
  • Nádoba je vyrobena ze 100% recyklátu v Novém Veselí na Vysočině.
  • Za designem stojí české designérské studio WRKS.
  • Balení obsahuje Bokashi nádobu, 1 kg Bokashi směsi včetně odměrky a uživatelskou příručku.

JAK FUNGUJE KOMPOSTOVÁNÍ S BOKASHI

Bokashi kompostér se hodí na zpracování běžných organických zbytků při vaření, jako jsou  odřezky od ovoce a zeleniny, kávová sedlina nebo čajové lístky. Na rozdíl od  vermikompostování, ke kterému dochází za přístupu vzduchu působením žížal a dalších  organismů, funguje metoda Bokashi na principu anaerobní fermentace, tedy kvašení bez  přístupu vzduchu. Bokashi využívá schopnosti speciálních mikroorganismů – především  bakterií a kvasinek. Ty jsou obsaženy ve směsi, kterou je nutné k organickým zbytkům přisypávat.

  • Odřezky a slupky nakrájíte na kousky a dáte do Bokashi  kompostéru.
  • Utlačovacím dílem stlačte rozprostřený odpad do výšky maximálně 2 cm.
  • Utlačenou vrstvu odpadu posypte směsí efektivních  mikroorganismů v množství 1 až 2 odměrky.
  • Nádobu zavřete.
  • Když je nádoba plná, necháte ji 14 dní odpočívat, aby obsah správně uzrál.
  • Ideální tedy je pořídit si 2 Bokashi nádoby – jednu plníte a  druhá odpočívá.

JE TO KOMPOST NEBO TO NENÍ KOMPOST?

Vzniklá fermentovaná hmota není jako kompost, jak jej známe. Kousky kuchyňského  odpadu stále bez potíží rozeznáte. Nicméně blahodárné procesy tu už začaly, což potvrzuje i typický sladkokyselý odér. To nejlepší, co můžete s Bokashi hmotou udělat, je promísit ji se zeminou, nechat minimálně 4 týdny odležet a pak ji použít jako hnojivo. Bokashi hmota se také výborně hodí jako urychlovač venkovního kompostu. Putovat však může i do popelnic na bioodpad nebo k zahrádkářům či pěstitelům  vyznačeným na speciální online mapě MAPKO.

BOKASHI ČAJ

Kromě pevného Bokashi hnojiva získáte také Bokashi tekutý výluh/čaj – fermentační tekutinu, která z kompostéru stéká do spodní nádobky. Tekutina se objeví zhruba po 14 dnech. Bokashi čaj je ideální na hnojení rostlin. Ředí se v poměru 1 : 100 a používá se jednou za týden či 14 dní.

JAPONSKÁ ÚSPORNOST

Způsob zpracování organického odpadu v kompostéru Bokashi k nám přichází z Japonska. V 80. letech 20. století tu tento koncept rozvinul doktor Teruo Higa, profesor Univerzity Ryukyus na japonské Okinawě. Cílem bylo využít odpad  z domácností v zemědělství a snížit tak používání chemických látek. Bokashi doslova znamená „fermentovaná organická hmota“.

VÍTE ŽE?

Organické zbytky tvoří až ¼ veškerého odpadu domácností. Navíc ve většině měst stále končí v netříděném směsném odpadu. Ten se ve spalovnách likviduje docela  složitě a za vzniku velkého množství skleníkových i jiných nebezpečných plynů.  Přitom stačí málo a zbytky z kuchyně můžete vrátit do přírody v podobě  životadárného hnojiva.  Zpracováním biologického odpadu v domácím vermikompostéru nebo Bokashi kompostéru šetříte životní prostředí. A zároveň získáte živiny pro růst vašich bylinek či  zeleniny na zahradě či balkóně.

URBALIVE - ŽIVOT V SOULADU S PŘÍRODNÍMI PRINCIPY

Bokashi kompostér je dalším přírůstkem do produktové řady Urbalive. Tu vyvíjíme s s ohledem na vše živé a s cílem usnadnit lidem cestu k přírodě, zdravému životnímu stylu a udržitelnosti přírodních zdrojů.

Řešíme užitečnost jak pro člověka, tak pro přírodu. Zasazením prvního semínka do země se roztáčí nekonečná zelená smyčka. Přilétají ptáci a drobný hmyz. Ti pomáhají zajistit v přírodě tolik potřebnou rovnováhu. K pěstování patří i kompostování všech rostlinných zbytků. Každý krok zelené smyčky pomáhají naplňovat produkty Urbalive

Podoba výrobků řady Urbalive vychází ze  spolupráce s předními českými designéry. V případě kompostéru Bokashi se jedná o dvojici autorů ze studia WRKS, která stojí za designem Berberis nádob, krmítka a pítka Finch.



Galerie