+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Provoněná růžová terasa a balkon

Olemujte si práh svého obydlí růžemi v nádobách a splňte si sen o růžové zahradě. Při správném výběru odrůd proměníte i obyčejný truhlík v mini růžovou zahrádku.

Pro pěstování růží jsou vhodnější nádoby rozměrnější. Rostliny mají hlubší kořenový systém a jsou-li utlačované, méně kvetou. Několik odrůd dokonce poroste i v truhlíku. I růžový oblouk vytvoříte tak, že po každé straně konstrukce usadíte růži ve velkém květináči


Jak zařídit záplavu květů 

  • Vyplatí se vybírat z odrůd vyšlechtěných pro pěstování v nádobách.
  • Daří se jí na osluněném stanovišti, chráněném před větrem.
  • Nepodcenit důkladnou zálivku a hnojení.
  • Sázet do nádob s dostatečným prostorem pro kořeny.
  • Pravidelným odstraňováním zavadlých květů ovlívníte násadu květů nových.

Založení růžové zahrady v nádobách

1. JDEME NA NÁKUP

Je lákavé zamilovat se na první pohled nebo se nechat inspirovat barvou rozkvetlých květů. Odolejte, při pěstování růží v omezeném prostoru nádoby hraje výběr správné odrůdy hlavní roli. Většina růžařských společností přímo doporučuje konkrétní odrůdy do nádob. Při anonymním nákupu vybíráme zakrslé miniaturní růže, nejnižší půdopokryvné růže, kompaktní keříky do výšky 40-50 cm a stromkové růže na nízkém kmínku od 120 cm. Bývají většinou drobnokvěté, ale bohatě kvetou až do zámrazu. Přednostně vysazujeme růže s označením ADR, mají geneticky zakódovanou odolnost vůči chorobám a mrazu.

Robustní růže a vysoké kmínky potřebují nezbytně závětří a oporu. Také rozměrnou nádobu, koření až do hloubky 45 (50) cm. Navíc přezimují v chráněných prostorách anebo je venku musíme zazimovat s enormní pečlivostí. 


Pro pěstování v nádobách obecně se hodí tyto odrůdy:

  • Aprikola, Borneo Odore, Cream Babylon Eyes, Gebrüder Grimm (Joli Tambour), Heidi Klum Rose, Flirt 2011, Innocencia, Knirps, Lavender Ice, Lupo, Orange Babyflor, Pink Babyflor, Solero, Sonnenröschen, Topolina, White Babyflor, Zwergenfee 09

  • Převislé: Cubana, Sonnenröschen

2. SUBSTRÁT

Růže vysazujeme hlouběji, než rostly v kontejneru. Místo očkování musí být 5 cm pod povrchem zeminy, zabráníme vymrznutí. Ideální je substrát pro růže, promícháme do něj hrst rohoviny a můžeme přidat i trochu uleželého kompostu.

3. ŽIVINY PRO KRÁLOVSKÉ KVĚTY

V sezoně, v době násady poupat a na podporu dalšího kvetení, přidáváme v zálivce krystalické nebo tekuté hnojivo na růže s okamžitým účinkem. Naposledy hnojíme koncem července, aby dřevo před zimou dobře vyzrálo. Další jaro zapracujeme do půdy organominerální hnojivo pro růže anebo pozvolna rozpustné granulované hnojivo s dlouhodobým účinkem. Nikdy nedáváme přímo ke kořenům minerální hnojiva!

4. AŤ SLEČINKA NEŽÍZNÍ A NEDOSTANE ÚPAL

Růže potřebuje osluněné a vzdušné stanoviště, chráněné před větrem a prudkým slunečným úpalem.  Zapomeňte na kropení listů, to růžím nesvědčí. Zaléváme přímo ke kořenům anebo zespoda díky samozavlažování. Týdně potřebuje 1 rostlina podle velikosti 9 až 18 l vody. Při nedostatečné zálivce málo kvetou. Nesmí však stát trvale ve vodě, nepřelévejte a u samozavlažovacích nádob udržujte volný přepadový otvor. 

Tip na péči: Každé jaro zkraťte větvičky na 3-4 očka (ideálně v době, kdy kvete zlatice).

5. NESNÁŠENLIVÁ KRÁLOVNA - PUSTÁ POVĚRA

Osvědčeným partnerem růží je levandule lékařská (Lavandula angustifolia). Zejména tradiční modrofialové květy mají barvu, kterou nikdy u růží nenajdeme a krásně kontrastuje s jejími květy. Celek ještě dobarví stříbrošedé levandulové listy.  Navíc levandule jako siličnatá rostlina s intenzivní vůní částečně omezuje napadení keřů mšicemi.  Levandule v odrůdách kvete také bíle a růžové, počítejte ale, že méně intenzivně, jako odrůdy modré. Použijete-li tzv. francouzskou levanduli – levanduli korunkatou (Lavandula stoechas) s motýlovitými květy, pamatujte, že je pouze sezonní, naše zimy nesnese. 

V nádobách také kombinujeme různé typy růží, růži na kmínku podsadíme miniaturními růžemi proloženými levandulí. Sesazujeme barevně květy tón v tónu anebo vsadíme na pestrou směs. 

Další vhodní společníci

  • Jarní cibuloviny
  • Bohatá směs letniček s okrasnými květy i listy
  • Dvouletky: macešky, sedmikrásky, pomněnky, šedolistý starček
  • Trvalky: svatolina, šanta, šalvěj, rozrazil, kontryhel
  • Půdopokryvné: nízké brsleny, barvínek, břečťan, zimostráz   

6. NA SKOK DO ROSÁRIA

Největší sbírku růží objevíte v Průhonicích v Botanické zahradě na Chotobuzi. K vidění jsou například historické, popínavé a keřové růže i miniaturní růže či růže plané. Do zahrady je jediný možný vstup z Průhonického parku. Růžové zahrady najdete, jak jinak, v zámeckých parcích: Konopiště, Děčínský zámek, Jemniště, Slatiňany a Častolovice. Neutajenější rozárium je v Hradci Králové - Kuklenách, veřejnosti se otvírá pouze párkrát ročně. Jde totiž jediné mezinárodní soutěžní rozárium v Česku, určené k hodnocení a oceňování nových kultivarů. 



Galerie