+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Přátelství rostlin v Berberisu

Řízený chaos s využitím přírodních principů přináší do pěstování přirozenost

Omrzely vás nudné řádky ředkviček? Máte chuť vyzkoušet něco nového a odvážného? Pusťte se do experimentování s polykulturami. Základem je pěstování vybraných druhů rostlin ve směsi, v jednom záhonu. Zapomeňte na řádky. Výsev a sadba se dělá tak, aby rostliny postupně zaplnily celou plochu.


Jako v přírodě

Principy polykultury vycházejí z přirozených přírodních zákonitostí a jejich maximálního využití. Jednak se rostlinám snažíme poskytnout podmínky podobné těm, které by měly volně v přírodě a zároveň využíváme ověřené kombinace rostlin, které si pomáhají. Výsledkem je rychlejší růst, vyšší kvalita a ze strany pěstitele co nejmenší námaha (žádné rytí, okopávání ani pravidelné vytrhávání plevele, minimální zálivka a minimální nutnost zásahů proti chorobám a škůdcům).

Propojený organismus

Skutečnost, že některá rostlina vyroste vyšší s hlubšími kořeny, zatímco jiná bude nižší a mělce kořenící, je tady žádoucí a prospěšné. Vícedruhový záhon je postupem sezóny proměňuje. Zeleninu z výsevu, jako jsou saláty, ředkvičky, je zapotřebí pravidelně sklízet – uvolní se vám prostor pro růst dalších druhů a volná místa můžete dále osívat nebo osadit sazeničkami.

Jsou polykultury vhodné do truhlíků?

Za předpokladu, že stejnou logiku lze uplatnit i v nádobách, jsme se letos pustili do testování vícedruhového pěstování zeleniny a drobného ovoce ve velkoobjemových truhlících Berberis. Výnosy pro nás byly stejně důležité jako estetika, proto v návrhu nechybí ani jedlé květy. Mohutné rostliny byly uchyceny k opoře, k hnojení byl využíván pouze žížalí čaj z vermikompostéru a případné škůdce jsme potlačovali přírodní cestou.

Hojná sklizeň zkušeností

Fotky ukazují, že polykulturní truhlíkové pěstování určitě stojí za to vyzkoušet. Testování nám kromě hojné úrody vlastnoručně vypěstovaného jídla přineslo i řadu zkušeností. Ty si nenecháme pro sebe a rádi se o ně s vámi podělíme. Sledujte náš web nebo se přihlaste k odběru newsletteru. Na příští sezónu totiž chystáme návody s osazovacími plány.



Galerie