+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pohnoj to správně

Hnojit nebo nehnojit. Jasné ano zazní zejména u pěstování v nádobách, kde má rostlina velmi omezené množství substrátu, ze kterého čerpá živiny. Hnojení se nevyhýbejte, podvyživené rostliny budou mít malé přírůstky, nedočkáte se záplavy květů a dostatečného množství plodů.

Každá skupina pěstovaných rostlin má jiné potřeby na výživu, ale pravidla nejsou příliš složitá. Hnojení se nevyhýbejte, podvyživené rostliny budou mít malé přírůstky, nedočkáte se záplavy květů a dostatečného množství plodů. Sázíte-li do kupovaného substrátu, případně obohacujete substrát kompostem, nic nepohnojíte, když další výživu o pár týdnů odložíte a načerpáte informace o tom, co rostliny opravdu potřebují.


6 kroků ke správnému hnojení 

  • komerční substráty jsou obohacené o hnojivo, opět přibližně na 2 až 6 týdnů
  • v případě rychlé potřeby aplikujte hnojivo ve větším (obvykle max. dvojnásobném) množství
  • nehnojte proschlý substrát, ideální je mírně vlhký
  • pozor na přehnojení, zatěžuje půdu, ničí přirozený půdní život a blokuje příjem živin
  • zvláštní pozornost věnujte dávkám hnojiva u zeleniny, jahod, bylinek a dalších jedlých rostlin, chcete přeci sklízet zdravou úrodu
  • univerzálním hnojivem na přírodní bázi je žížalí čaj, organický výluh vznikající při vermikompostování. Na malém prostoru nejlépe využijeme výsledky vlastního kompostování ve vermikompostéru Urbalive

Průvodce jídelníčkem zelených společníků

1. BALKONOVKY, MAXIMÁLNÍ EFEKT

Sezonním rostlinám zajistí pravidelné vyšší dávky minerálních hnojiv rychle bohaté přírůstky a girlandy květů. Hnojíme nejpozději ve 14ti denních intervalech, běžně každý týden. Hnojíme v zálivce do substrátů seshora, anebo hnojivo ve správném poměru dle návodu přidáme do vody v zásobníku samozavlažovacího truhlíku. Jestli rostliny potřebují kromě květu podpořit růst, nebojte se po týdnu střídat hnojiva typu „květ“ s hnojivy „start“. Ideální pro samozavlažovací nádoby jsou rychle rozpustná krystalická a gelová hnojiva. Tekutá hnojiva neskladujte dlouho a řádně je před použitím protřepejte. 

Samozřejmě toto neplatí, pokud jste do substrátu v nádobě aplikovali při výsadbě dlouhodobě působící granulovaná nebo tabletová hnojiva na 4 až 6 měsíců. 

2. BYLINKY, AŤ ROSTOU

Hnojíme na počátku růstu a po radikálním sestřižení natě v sezóně. Keříčkové bylinky nehnojte od počátku srpna, zhoršili byste přezimování. Používejte výhradně hnojiva pro bylinky, nejlépe na přírodní bázi, protože natě průběžně konzumujete. 

3. PLODOVÁ ZELENINA, BOHATÁ SKLIZEŇ

Na výživu jsou nejnáročnější papriky a rajčata.  Za horkých dnů často v nádobách trpí i nedostatkem vápníku (černé skvrny), rychle zabere jen postřik rychle přístupného vápenatého hnojiva na list.  U plodové zeleniny se zaměřujeme na hnojiva ekologická, u minerálních se vyplatí přidat tabulku se záznamy, abyste měli hnojení pod kontrolou. 

4. DROBNÉ OVOCE A OVOCNÉ STROMY

Jahodníky se hnojí v době tvorby květů, proto nezapomeňte po sklizni přihnojit remontující odrůdy, které se v nádobách pěstují nejčastěji. Ovocným dřevinám doplňujeme živiny na jaře postupně rozložitelnými hnojivy, ideální v podobě organo-minerálních hnojiv. Na počátku tvorby plodů je ještě dohnojte v zálivce krystalickým hnojivem, působí okamžitě. 

5. OKRASNÉ DŘEVINY

Okrasné dřeviny se hnojí na počátku sezony, od srpna přidejte podzimní typ hnojiva pro dobré vyzrání dřeva. Růže v nádobách jsou náchylné na vymrzání, hnojiva na podporu růstu a kvetení aplikujte nejpozději do konce července.

6. POZOR NA KYSELOMILNÉ ROSTLINY

Azalky, rododendrony, hortenzie, vřesy, vřesovce, borůvky a brusinky žádají přípravky bez obsahu vápníku, použijte tedy odpovídající hnojivo podle druhu rostliny. 

7. VYBÍRAVÉ SLEČINKY A NENÁROČNÍ JEDINCI

Vápník uvítá zimostráz – buxus. Citrusy potřebují vyšší dávky železa, jinak žloutnou listy. Nízké dávky živin dávejte k sukulentům, maximálně poloviční koncentraci, než používáte pro běžné pokojovky, raději zvolte hnojiva pro sukulenty. 

8. PÁR PRAKTICKÝCH RAD

Nehnojte před deštěm, zejména u nádob se s přebytečnou vodou hnojivo
vyplaví. Hnojiva na list neaplikujte na slunci, popálilo by rostlinu. Pro
rychlou aplikaci poslouží také hnojiva ve spreji, která se kombinují také
s přípravky proti škůdcům. Základ výživy ale tvoří správné prohnojení půdy.

Příroda, skvělý výrobce udržitelných hnojiv 

Existuje několik možností, jak nadopovat rostliny přírodní výživou. Univerzální využití má vermikompost a žížalí čaj z vermikompostéru Urbalive, zahradní kompost, slepičince  a různé rostlinné výluhy, tzv. jíchy.s hnojením přírodními produkty potřebujeme mít zkušenosti, dbát na ředění a dávkování, abychom rostliny přemírou živin neumořili.



Galerie