+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pohnoj to

Dobrá výživa udržuje rostliny zdravé, podporuje růst, kvetení a vyzrávání plodů


Všechny rostliny potřebují pro zdárný růst, bohaté kvetení a hojnou úrodu vyrovnanou výživu. I když jsou vysazeny do kvalitního substrátu obohaceného o kompost nebo jiná hnojiva, prospěšné látky brzy vyčerpají a začnou hladovět. Jejich kořeny jsou pevně připoutány k zemi, samy se pro vydatný oběd nevypraví. Spoléhají na vás, zahradnice a zahradníci. A vůbec nevadí, když jste začátečníci.   

SPRÁVNÁ VOLBA

Hnojení si pro názornost můžeme podle druhu pěstovaných rostlin rozdělit do dvou skupin – pro oko a k snědku. U zeleniny a bylinek se dnešní trendy zaměřují více na přírodní hnojiva. U okrasných se nemusíte vyhýbat minerálním hnojivům. Zajímavou kombinací jsou organo – minerální hnojiva, kde je přírodní složka doplněna vyváženou skladbou minerálů. Základní živiny, které rostliny potřebují: dusík (N) pro růst stonků a listů, fosfor (P) pro silné kořeny, draslík (K) pro květy, ovoce a celkový zdravotní stav.

PŘÍRODNÍ DOPING

Univerzální použití má žížalí čaj, organický výluh vznikající při vermikompostování. Nejlépe využijeme výsledky vlastního kompostování např. ve vermikompostéru Urbalive.  Žížalí čaj prospěje široké škále rostlin na zahradě, balkoně i pokojovkám. Doplňuje živiny, podporuje růst a prokořeňování, zlepšuje imunitu. Ředí se vodou, poměry se různí 1: 2 až 1: 6, obecně prospěšná společnost Kokoza zaměřená na kompostování doporučuje poměr 1 díl žížalího čaje a 10 dílů vody. Skvěle a šetrně podpoří také regeneraci oslabených rostlin. Nenašli jste k vermikompostování odvahu? Žížalí extrakt koupíte také jako součást běžně dostupných přípravků např. Vitality komplex nebo Florium.

Vermikompostér Urbalive je určen k domácímu kompostování kuchyňského odpadu za pomoci žížal. Jeho moderní podoba pochází z dílny předního českého architekta a designéra, profesora Jiřího Pelcla. Ten jej navrhl nejen jako praktického pomocníka, ale také jako stylový doplněk.  Barevná škála provedení umožňuje dokonalé sladění s interiérem domácnosti, kanceláře nebo veřejného prostoru. Pro péči o vermikompostér nabízíme další doplňky: sběrnou nádobu Scoop na stáčení žížalího čaje; rozprašovač Max k regulaci vlhkosti; pěstební set k zapracování vermikompostu do květináčů a truhlíků.

HNOJÍME ORGANICKY

Na přihnojování v sezoně využijeme granulovaný slepičí hnůj. Pozor, jiné živočišné hnoje se přidávají pouze na počátku sezony. Slepičince a králičí trus z domácích chovů používejte výhradě dobře zkvašené a naředěné v zálivce, jinak rostliny spálí. Při výsadbě dřevin, trvalek a cibulovin v době vegetace se také zapravuje do půdy rohovina a kostní moučka, rozpadají se velmi pozvolna a průběžně šetrně vyživují rostliny. Nespálí mladé kořeny. Organická hnojiva navíc pečují i o dlouhodobé zdraví půdy.

Pro hnojení slouží také různé bylinné výluhy a jíchy, nejčastěji například z kopřiv. I zde pečlivě dbejte na ředění.  Kromě dusíku, fosforu a draslíku obsahují rostlinné výluhy i mnoho vzácného zinku či železa, stopových prvků a dále látky podporující růst a příznivě ovlivňující obranyschopnost rostlin proti chorobám.

Nehnojte do zcela proschlé půdy, substrát by měl být lehce vlhký. 

TEN ŽIVÍ TO A TEN ZAS TOHLE

Při nákupu komerčních hnojiv se zorientujete poměrně snadno. Hnojiva jsou již rozdělena podle konkrétních druhů rostlin. Pouze platí, že univerzální hnojivo slouží pro všechny rostliny kromě, kyselomilných (azalka, rododendron, hortenize, vřes).



Galerie