+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Pěstování jahod: Jarní péče o jahody v nádobách

Probuďte jahodníky ze zimního spánku a přichystejte je na novou sezónu.

Jahody jsou stálicí jedlého balkonu. Drží si své pevné místo v truhlících a květináčích hned vedle rajčat a bylinek. Oblíbené jsou opakovaně plodící odrůdy, od drobnějších až po velkoplodé nebo převislé. Mnohé zazáří již v době květu a sladké plody nabízí k ozobávání až do podzimu. Už cítíte tu sladkou vůni léta? Pokud jste jahodníky nechali v nádobách přezimovat, je čas dát se do práce a pořádně je ošetřit! 

VHODNÉ NÁDOBY

Jahody koření mělce, vystačíte si truhlíky s hloubkou minimálně 20 cm. Pozor, jsou citlivé na přemokření, začnou pak uhnívat. Péči usnadní samozavlažovací nádoby s přepadem (odtokovými otvory).

  • Do Berberis truhlíku 60 cm vysadíte 3 sazenice. 
  • V závěsném Berberisu nebo Berberisu na zábradlí vynikne osázení převislými odrůdami, sázejte 3 sazenice.
  • Chcete-li si vysadit mini jahodové políčko, pak lépe využijete prostor v čtvercovém květináči, zvolte například velkoobjemový Berberis Uno, utáhne pěstování 4 velkoplodých sazenic nebo 5 drobnoplodých (lesních). 
 

Na co si dát pozor při jarní péči

  • loňské sazenice nevyhazujte, ošetřete je, budou bohatě plodit ještě min. 2 roky,
  • zazimované rostliny zvykejte na slunce postupně, aby se nespálily listy,
  • pozor, abyste při odstraňování suchých listů nepoškodili středové srdíčko,
  • při kontrole sazenic a substrátu se zaměřte i na škůdce (larvy lalokonosce, mšice),
  • už v březnu začněte s přihnojováním a přiměřenou zálivkou. 

OTUŽOVÁNÍ SLUNCEM

Mnohé jahody přezimovaly přikryté na balkonech, jiné v přístřešcích či světlých sklepích a studených chodbách. Nastal čas vystavit rostliny jarnímu slunci. Čím temnější bylo místo přezimování, tím opatrněji a pomaleji postupujte, aby rostliny neprožily šok a nespálily se. 

ZDRAVÍ LISTŮM

Trsy očistěte, odstřihněte všechny suché, poškozené a nemocné listy. V nich se mohou skrývat škůdci nebo zárodky houbových chorob. Jahody brzy obrazí, nebojte se, že se nerozkošatí. Dávejte si ale pozor, ať nepoškodíte středové srdíčko, musí zůstat neporušené a bude vždy nad povrchem půdy. Ostříhané suché listy zkompostujte.

VÝMĚNA SUBSTRÁTU

U loňské výsadby není nutné přesazovat. Pouze vyměňte svrchní vrstvu substrátu, přidejte trochu kompostu nebo vermikompostu, prokypřete a zapracujte do nádoby organo-minerální, tabletové nebo granulované hnojivo pro jahody. Můžete použít také zálivku krystalickým hnojivem typu „start“ nebo ředěným žížalím čajem. Substrát si během doby postupně tzv. sedá. Hlídejte, aby na začátku sezóny dosahoval 1 cm pod okraj nádoby.

Pokud pěstujete jahody třetím rokem a jsou stále hezké, opatrně vyměňte většinu starého substrátu za nový. 

ZTRÁTY A NEZVANÍ HOSTI

Přes veškerou péči část jahod uhynula, substrát zaplesnivěl, kořeny sežraly larvy lalokonosce nebo si z truhlíku udělala toaletu kočka? I to patří k pěstování. Dobré sazenice vyberte, properte v dezinfekčním roztoku (hypermangan, fungicid) a vysaďte do nového substrátu.

Substrát je dobrý, přežily jen některé ze sazenic? Poškozené vyberte i s prokořeněným substrátem, dosypte do dolíku čerstvý a dosaďte nové jahodníky.  Po ošetření substrát kolem sazenic vždy dobře přitlačte a nezapomeňte na zálivku.

ZÁLIVKA A HNOJENÍ

Po zimě zalévejte zpočátku ze shora, ke kořenům. Rostlinu nesmáčejte, voda se nesmí dostat do středového srdíčka. Hlídejte hladinu vody v samozavlažovacích nádobách. Jahodníky mají být mírně vlhké, ale ne přemokřené. 

Pokud jste nepoužili dlouhodobě působící hnojivo, musíte doplňovat výživu v zálivce (tekuté, krystalické nebo gelové hnojivo). Řiďte se návodem, většinou se přihnojuje po 14 dnech. V samozavlažovací nádobě rostliny lépe hospodaří s hnojivy, čerpají je postupně ze zásobníku s vodou. Hnojivo jahodník potřebuje především pro olistění keříků a bohaté kvetení, nikoliv až po odkvětu a při tvorbě plodů.

Jahody - shrnutí do zahradního deníčku

  • do nádob o minimální hloubce 20 cm se hodí stáleplodící odrůdy,
  • usnadněte si péči a pěstujte v samozavlažovacích truhlících a květináčích,
  • všechny suché a poškozené listy odstraňte, 
  • u loni zasazených rostlin substrát nemusíte vyměňovat,
  • zalévejte a hnojte pravidelně, jahody potřebují výživu už ve fázi vývoje listů a květů,
  • pokud pěstujete nádobě nebo truhlíku bez samozavlažování, přidejte do substrátu sorpční složku, která pomáhá udržet vláhu a reguluje vlhkost půdy.


ZAČÍNÁTE S JAHODAMI NA BALKONĚ?

Vyrazte do zahradnictví pro kvalitní zakořeněné sazenice, i ty letos vysazené vám přinesou úrodu. Tipy na vhodné odrůdy, návod na výsadbu, pěstování a péči sklízete v článku Na jahody do truhlíku.

Další články o pěstování:

  1. Kalendář výsevů pro začátečníky
  2. Jedlý balkon, průvodce odrůdami
  3. Seju, seješ, sejeme
  4. Letos ty rajčata vypiplám
  5. Kdy je truhlík lepší než záhonJak poznám kvalitní samozavlažovák
  6. E-book Vsaďte na samozavlažování


Galerie