+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Nové barvy a úspěchy vemikompostéru Urbalive

Rodina Urbalive se rozrostla o dva nové barevné odstíny a ocenění v kategorii Společenská odpovědnost a filantropie

Na jaře loňského roku získal vermikompostér Urbalive nejprestižnější světové ocenění v oblasti produktového designu Red Dot Award a letos pokračuje v úspěšné cestě. Moderní podoba tohoto vermikompostéru pochází z dílny předního českého architekta a designéra, profesora Jiřího Pelcla. Ten jej navrhl nejen jako praktického pomocníka v domácnosti, který dokáže za pomoci žížal přeměnit rostlinné zbytky na kvalitní hnojivo, ale také jako stylový doplněk interiérů v bytech, firmách i ve školách. Nyní se rodina Urbalive rozrostla. Zelenou a antracitovou barvu doplnila čokoládová a odstín slonová kost. Vermikompostér tak můžete dokonale sladit s barvami vašeho interiéru.

Největší prodejní úspěchy samozřejmě Urbalive sklízí na českém a slovenském trhu, vysoká čísla však hlásí i Německo, Velká Británie, USA nebo severské státy, které jsou tradičně zaměřeny na ochranu životního prostředí. V současnosti se produkt vyváží do 16 zemí světa a jeho prodeje rostou.


„Urbalive je prvním vermikompostérem na světě vytvořeným s důrazem na estetiku. Je zajímavý i pro ty, které předtím odrazoval nevábný vzhled obdobných výrobků. Stal se symbolem vítané změny. Díky pozornosti českých médií je pro mnohé lidi synonymem městského kompostování obecně,“ shrnula hlavní důvody úspěchu Lenka Novotná, jednatelka firmy Plastia. A dodává: „Jsme moc pyšní na to, že jsme části veřejnosti otevřeli otázku trvale udržitelného rozvoje a bezodpadového hospodářství.“ 

Žížaláci do škol byl celoroční projekt, v rámci kterého jsme společně s programem Ekoškola vzdělávacího centra Tereza uvedli vermikompostér do školního prostředí. Týmy patnácti vybraných Ekoškol po celé republice po celý školní rok pracovali s vermikompostérem Urbalive a dostali tak šanci dozvědět se víc o tom, jak funguje koloběh bioodpadu i jak využívat přírodní hnojiva. Žáci vermikompostér využili jako učební pomůcku v přírodopise, biologii, chemii i dalších předmětech. 

„Prvňáčci zkoumali hlavně samotné žížaly, zjišťovali co jim chutná. Některé děti se nejdříve učily překonávat hlavně odpor. Šesťáci vermikompostér využili k experimentu, jak dlouho trvá zpracování potravy. Děti si začaly uvědomovat, že ne vše musíme vyhodit do koše, ale že to žížaly zpracují - zpočátku jsme si museli vysvětlit, že opravdu nechováme žížaly, ale zpracováváme bioodpad,“ popisuje zkušenosti z projektu Hana Šindelářová, učitelka prvního stupně ZŠ Boženy Němcové, Opava.

O úspěchu projektu svědčí fakt, že začátkem června získal 3. místo v České ceně za PR 2018 v kategorii Společenská odpovědnost a filantropie od Asociace Public Relations Agentur.

Testování vermikompostéru však probíhá i na dalších místech. Jedním z prvních je zábavní vědecký park VIDA! Zde slouží především k recyklaci bioodpadu z kanceláří. Lektoři centra ho však plánují využít i během přírodovědných kroužků. V kavárně Industra Coffee v Brně zase sbírají poznatky o tom, jak se daří žížalám, když hlavní ingredienci jejich stravy tvoří kávová sedlina.

„Jak naložit se zbytky kávy, jsme řešili delší dobu. Zdá se, že žížalám lógr opravdu chutná a po dvou měsících používání kompostéru se nám pěkně rozmnožily a staly se stálým hostem kavárny,“ sdělila baristka Petra Střelecká. 



Galerie