+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Lilek si váš balkón oblíbí

Slunce, teplo, dostatek vláhy a baculaté plody na sebe nenechají dlouho čekat


Rajčata i papriky tvoří již samozřejmou součást balkonové zahrádky. Nebojte se k nim přidat ještě lilky. Milují vydatné teplo, slunce, kvalitní substrát a dostatek vláhy a živin. Samozavlažovací truhlík umístěný u zdi, na prohřátém jižním balkoně jim snadno potřebný komfort zajistí. 

Správná nádoba, první klíč k úspěchu

Využijte ověřené velké samozavlažovací truhlíky Berberis s integrovaným systémem pro oporu vysokých rostlin. Zejména roubované lilky totiž potřebují hned od počátku vyvazovat, jinak se pod tíhou rostoucích plodů záhy vylomí. Předpěstované sazenice dejte ven až po polovině května, nesnesou chlad ani přímrazek. Hrozí-li noční mrazíky, oceníte kolečka, díky kterým osázené Berberisy snadno schováte do tepla.

Žízeň jim neprospívá

Lilky mají stejné nároky na zeminu jako rajčata, vysaďte do čerstvého kvalitního zahradnického substrátu obohaceného kompostem.  Příznivci šetrného pěstování si obstarají substráty řady Natura. Rostliny potřebují mnoho vody, zejména v období tvorby plodů. Od poloviny července do konce srpna jim samozavlažovací truhlíky lépe zajistí nezbytnou doplňkovou závlahu.

Nakrmte je přírodou

Bez hnojení se baculatých plodů nedočkáte, ale jde to i bez chemie. Pravidelně přihnojujte přírodním hnojivem bohatým na dusík. Životadárnou tekutinou je výluh z vermikompostu tzv. žížlí čaj, produkt kompostování v Urbalive vermikompostéru, používá se v ředění 1:10 (žížalí čaj je také základem hnojiva Vitality komplex). Další možnost jsou rostliné zákvasem např. kopřivová jícha. 

Se sklizní se vyplatí neotálet

Pěstitelé doporučují omezit se na čtyři plody na jedné rostlině, jeden plod na každé větvi. Jakmile najdete čtyři plody, odstraňte zbytek květů, pupenů a výhonků. Abyste mohli plody lilku sklidit, musí být slupka tuhá a lesklá. Nenechávejte je ale na rostlině příliš dlouho, sklízejte je mladé a křehké jinak hrozí, že semínka uvnitř zhnědnou a plody tím zhořknou.

Výběr odrůd

Tradiční lilky jsou protáhle vejcovité a leskle fialové, například otužilý Český ranný nebo lahodný Nero s bílou dužninou.  Ovšem současné odrůdy nabízejí také rostliny mléčně bílé, zelené, světle fialové, jednobarevné i žíhané, kulovité či štíhle válcovité, široký výběr najdete na eshopu Dobrá semena.

V nádobách se bude lépe dařit odrůdám s menšími plody jako je White egg s čistě bílou slupkou a hojností drobnějších vejčitých plodů nebo Rotonda bianca sfumata di rosa půvabně žíhané plody sklízejte mladé ještě než se začnou tvořit semena.

Z novinek stojí za experiment hojně plodící Striped toga s drobnými, výrazně zašpičatělými oválnými plody. Dají se grilovat, dusit nebo péct, musíte ale počítat s mírně nahořklou chutí. Dekorativní Pumpin on a stick připomíná drobné tykvičky, je ale spíš okrasný, v kuchyni se používá omezeně.

Další články o pěstování:

  1. Kalendář výsevů pro začátečníky
  2. Jedlý balkon, průvodce odrůdami
  3. Šťávnatá rajčata na balkoně, odrůdy, pěstování
  4. Jak vyrobit stojan na truhlíky
  5. Jak poznám kvalitní samozavlažovák
  6. Vsaďte na samozavlažování: Ebook zdarma


Galerie