+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Letní výsevy pro opozdilce

Milovníci zelených listů nenechte se odradit, křupavý salátek se dá vypěstovat i červenci


Uzrálo ve vás rozhodnutí přeci ještě letos zkusit něco vypěstovat nebo máte první kolo sklizně za sebou a stále elán pokračovat? Neváhejte, zelených příležitostí je stále dost. Pro opakovanou sklizeň vsaďte na ředkvičky a „baby leaf“ saláty, pro pozdní výsev jsou vhodné i keříčkové fazolky, kterými nahradíte sklizený hrášek. Můžete experimentovat se semínky, které vám zbyly z jarních výsevů nebo vsadit na ověřené celoroční odrůdy. 

JAKÉ NÁDOBY ZVOLIT

Pro každou zeleninu můžete vymezit vlastní truhlík, květináč nebo naopak vysejte najednou pestrou směs semínek v různých barvách i druzích. Další možnost je rozdělit větší hranatou nádobu na několik proužků, kulatou na výseče. Do každého dílku vysejte jiný druh semen. Mladé rostliny koření mělce, takže nepotřebujete vysokou vrstvu zeminy. Samozřejmě snáze se nám bude pěstovat v nádobě s funkčním samozavlažovacím systémem jako jsou truhlíky a květináče z rodiny Mareta, Siesta, Bergamot a Berberis.

SALÁTY K LÉTU NEPATŘÍ?

Milovníci zelených listů nenechte se odradit. Na vlastnoručně vypěstovaném salátu si pochutnáte i v červenci. Stačí, když místo klasických jarních hlávkových sáhnete po semínkách salátů pro celoroční pěstování. Ty totiž nevyženou v horkých dnech do květu. Vhodné jsou i letní ledové saláty, kadeřavé dubáčky či římské saláty s podlouhlou hlávkou. 

Směs semen lze také hustě vyset do truhlíků anebo na záhon pro rychlou sklizeň nejmladších lístků, dává se 100-200 semen na m2. Saláty neprotrhávejte a snězte je v stadiu mladých lístků (baby leaf ), když dorostou na 15-20 cm. Počítejte měsíc od výsevu do sklizně. 

PTÁTE SE NA KONKRÉTNÍ ODRŮDY?

Pro celoroční pěstování slouží odrůdy CASSINI, KAMELOT, LENTO, letní salát DĚTENICKÁ ATRAKCE, ledový salát  MAXIMO, MEDIMO, dubáčky DUBAGOLD, DUBARED, RODEM, římský salát LITTLE GEM.

VÝBĚR JEDLÝCH LISTŮ JE KOŠATÝ

Z další listové zeleniny nezklamou asijské směsi listové zeleniny. Můžete nadále vysévat mangold, jeho listy se upravují stejně jako špenát a řapíky zase jako chřest.  Snažte se vybrat pro listovou zeleninu místo mimo polední úpal, lístky budou křehčí a nehořknou. Zemina by měla být průběžně mírně vlhká. 

KŘUPAVÉ JEDLÉ KOŘENY A LUSKY

Z kořenové zeleniny vysévejte mrkev karotku, vodnici. U ředkvičky se zaměřte na odrůdy určené k celoročnímu pěstování, např. KATRENA, KVINTARA. Také červené řepa udělá ještě hezké malé bulvičky, skvělé na grilování i zavaření. Ředkev do truhlíku nedávejte, ale na záhonku nezklame, kořen je mohutný a nevybíhá do květu. Průběžně vysévejte do hnízd keříkové fazolky na zelené lusky, porostou také ve větší nádobě, podobně jako hrášek.

BYLINKY A JEDLÉ KVĚTY

Z aromatických listů nezapomeňte na kopr, kerblík a rukolu. Lichořeřišnice potěší oko pestrými květy v truhlíku, které ozdobí také pokrmy. Pikantní chuť salátům dodají lístky a zejména zelené plody. Kdo má záhon, může vyset nebo vysadit pekingské zelí, brokolici nebo květák a kadeřávek. V červenci vysazujeme ještě pór. 

Univerzitu nepotřebujete, základní informace o pěstování najdete na sáčcích semen, sazenice ulovíte u zahradníků a nachytřit se můžete také u nás na blogu v článcích 
Jedlý balkón, průvodce odrůdami
Nastartujte zelené lupení 

PĚSTUJI AŤ NEZEZELENÁM

Zapojte se do výzvy plné zelené naděje pro lepší zítřky. V této době dává pěstování vlastního jídla větší smysl než kdy jindy. Může nás zachránit, abychom z toho všeho nezezelenali. I v zoufalých dnech nás naplňuje nadějí, přináší nám radost, útěchu a propojuje nás s přírodou kolem nás. 

JAK SE ZAPOJIT Výzva #pestujiatnezezelenam probíhá na Instagramu. Sdílejte s námi fotky z vašeho pěstování zeleniny, ovoce, bylinek nebo jedlých květů na svém veřejném IG profilu. V komentáři použijte hastag #pestujiatnezezelenam a označte profil @urbalivebyplastia Naše výzva je primárně o pěstování jídla, ale můžete se s námi podělit i o vaši radost z vypěstovaných květin. Informace o výzvě najdete na našem Instagramu nebo v článku zde.

 



Galerie