+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Kompostování: Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem

Životodárný náboj pro rostliny najdete ve vermikompostéru


Jak se dny prodlužují a světla přibývá, pokojové rostliny po zimním klidovém režimu ožívají a vítají jaro novými listy. Klíčem k tomu, aby dobře prosperovaly, je kromě dostatku světla i pravidelná zálivka a přihnojování. Když provozujete vermikompostér, máte vydatné a ekologické hnojivo vždy po ruce. V dobře prosperujícím vermikompostéru žížaly přemění organické zbytky v průběhu pár týdnů na kvalitní humus a na živiny bohatou tekutinu, žížalí čaj. Právě tím můžete růst svých rostlinek na jaře „nakopnout“.

Kdo bydlí v v bytě a nemá přístup k zahradnímu kompostu, ocení vermikompostér hned několikrát:

  • Poprvé, když zeleninové a ovocné zbytky z kuchyně nemusí bez užitku vyházet do směsného odpadu a místo toho s nimi nakrmí vermikompostér, respektive žížaly v něm. 
  • Podruhé, když na dně kompostéru najde výživné hnojivo pro rostliny, žížalí čaj.
  •  A potřetí, když sklidí hotový vermikompost a obohatí zeminu v květináčích a truhlících.

Vermikompostér Urbalive spojuje funkčnost s designem. Jeho moderní podobu navrhl architekt a designér Jiří Pelcl. Zaujme originální kombinací plastové nádoby s dřevěnými prvky. Zhruba po třech měsících po založení zvládne zpracovat přibližně 300 g bioodpadu za 1-2 dny.

NABÍDNĚTE ROSTLINÁM ČAJ

Žížalí čaj je tekutina, která svou barvou opravdu nejvíc připomíná černý čaj. Voda, která je součástí rostlinných zbytků vhazovaných do vermikompostéru se postupně odpařuje, sráží a putuje kompostem dolů. Cestou se obohacuje o živiny a enzymy a vzniká tak skvělé hnojivo. Sbírá se v nejspodnější části vermikompostéru, odkud ho pomocí kohoutu ve dnu kdykoli pohodlně odeberete. Čaj není dobré nechávat v kompostéru příliš dlouho, osobně se mi osvědčila frekvence stáčení jednou za dva týdny. Čaj odeberu a hned použiji na přihnojení.

1. – 2. Čaj stáčejte do jakékoliv nádoby nebo využijte Scoop 3. Skladujte v tmavé nádobě v chladu 4. O přebytky se podělte.
 

Výhody hnojení žížalím čajem

  • Je kdykoli k dispozici, stačí otočit kohoutkem ve dně vermikompostéru.
  • Nepotřebujete kupované hnojivo, ušetříte peníze a plastové nádoby.
  • Ochraňuje rostliny před škůdci.
  • Nejde o chemický přípravek, takže můžete vesele rosit interiérové rostliny i jedlé rostliny na balkóně.
  • Nijak nezapáchá.
  • Není nebezpečný pro děti ani domácí mazlíčky.
  • Hodí se na hnojení pokojovek, balkónovek, použít ho můžete i na zahradě.
  • Rostliny ho milují.
  • Využijete ho i jako vhodný dárek pro nadšence do pěstování.

DÁVKUJTE CITLIVĚ

Kvalita a vydatnost čaje záleží na tom, co do vermikompostéru vkládáte. My dáváme žížalám kromě zeleninových zbytků i poměrně velké množství banánových slupek, které jsou velmi bohaté na minerály, především draslík, hořčík a fosfor. Ty putují do žížalího čaje a následně podporují růst i kvetení hnojených rostlin. Protože nechávám zbytky před vhozením do vermikompostéru na kuchyňské lince i několik dní v otevřené misce proschnout, abych snížila riziko přemokření, do kompostovacího procesu se dostává vody méně. Můj vermikompostér tak tvoří čaje relativně málo. O to vydatnější a výživnější ale je. 

Tyto faktory je potřeba vzít v úvahu při následném dávkování čaje do zálivky. Přistupujte k němu s citem. Obvykle zdroje uvádějí ředění v poměru 1 díl žížalího čaje na 10 dílů vody. Já ředím 1:15, abych rostliny nespálila, a do zálivky používám jednou za dva týdny. Žížalí čaj využijete i jako postřik na list. Přebytky zbytečně dlouho neskladujte, raději je někomu darujte.

VERMIKOMPOSTÉR V ROVNOVÁZE

Podle mých zkušeností se první žížalí čaj začne tvořit, když zaplníte alespoň jednu polovinu patra vermikompostéru. Při čekání se vyplatí trpělivost, nesnažte se do kompostéru dostat více vlhkosti vhazování většího množství zbytků s vysokým obsahem vody, jako jsou třeba slupky od okurek, nebo jej dokonce zalít, abyste tvorbu čaje uspíšili.

Přemokřený kompost znamená živnou půdu pro plísně a pozvánku pro mušky smutnice a octomilky, které vlhko milují. Houfy mušek vylétající z vermikompostéru by vám jen znepříjemnili život a čaj z napadeného kompostéru byste stejně nemohli použít. 

Pravidla zdravého kompostéru

  • Přílišné zamokření průběžně redukujte kousky papírové lepenky nebo pilinami. 
  • Hlídejte místa, kam škůdci rádi kladou vajíčka (víko, sběrnou nádobu, sítko a kohout). Tím si zajistíte zdravý vermikompostér a pravidelné dodávky žížalího čaje.
  • Vhodné je v rámci prevence před nezvanými návštěvníky pravidelně otírat vlhkost ze spodní strany víka.
  •  Jednou za pár měsíců pečlivě nádobu včetně celého příslušenstí umyjte. 
1. Opláchněte víko. 2. Dopřejte důkladnou očistu i sítu 3. Nezapomeňte na spodní sběrnou nádobu. 4. Vyhněte se chemikáliím, použijte klasiku – čistou vodu a kartáč.
 

Bytový vermikompostér překvapí svým kompaktním tvarem, zabydlí se i v té nejmenší kuchyni a dokáže velké věci. V šedé barvě je ze 100% recyklátu. Jednoduše, ekologicky a lokálně - kompostování v té nejzelenější formě.
 

Další články o kompostování a hnojení

  1. První české Bokashi
  2. Pohnoj to - základy hnojení rostlin v nádobách
  3. Pohnoj to správně - průvodce jídelníčkem zelených společníků
  4. Vermikompostér jako součást školní výuky 

Zdroj fotografií: Michala Brabcová @z_terasy a archiv Plastie.



Galerie