+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Kdy je truhlík lepší než záhon



10 důvodů pro pěstování bez zahrady i balkonu

Máte zahradu, terasu, balkón, přístupný vnitroblok, předplacené místo v komunitní zahrádce nebo jen okenní parapet? Tam všude můžete postavit truhlík nebo květináč a naučit sebe, své děti i přátele něco o půdě, pěstování a radosti z vlastní úrody. Ano, semínko skutečně potřebuje jen půdu, slunce a vodu na to, aby vyklíčilo. Ale chce to trochu trpělivosti, čas a odhodlání. 

Člověk je od přírody tvor pečující, vylepšuje prostředí, ve kterém žije, ale také si život rád zjednodušuje. Proto je snadné najít důvody, proč nemůžete pěstovat bez zahrady stejně jako příležitosti, kdy květináč s truhlíkem nad zahradou vyhrává. My jsme jich poskládali rovnou celou desítku a a získali jsme další tipy od zahradnických ambasadorů z Plastia plant gangu. Věříme, že vám vlijí do žil chuť začít letos pěstovat.

1. ZAČNĚTE HNED

Právě jste se nastěhovali do nového domu? Je jaro a vy nemáte čas promýšlet, jak proměnit staveniště v dokonalou zahradu? Nádoby vám dají prostor k sázení rajčat hned teď. Budete mít dostatek času vše v klidu naplánovat a vyhnout se překotným rozhodnutím, kterých byste mohli později litovat.

2. NEPOTŘEBUJETE ANI BALKON

Jistě, balkon, terasa jsou ideální alternativou k zahradě. Pokud se do vašeho bytu dostane dostatek světla, nemusíte se uvnitř omezovat jen na pokojovky. Dejte šanci bylinkám nebo chilli papričkám. Využijte venkovní parapety pro saláty a ředkvičky. Vypěstujte si vlastní jahody, truhlíková rajčata, letničky i trvalky…

Lenka má zahradu, balkon a přesto využívá i parapety činžovního domu. Důvod je ryze praktický, nechtěla narušovat soukromí teenagera vstupem na balkon přes jeho pokoj. Na jaře si na parapetech předpěstovává sazenice, přes léto je to zelenina a bylinky. IG @jahodovazahrada

3. MÉNĚ NÁROČNÉ ZALÉVÁNÍ

Selský rozum nám říká, že substrát v květináči vyschne mnohem rychleji než půda záhoně. Jenže tady přichází do hry samozavlažování. Nádoby s dostatečnou zásobárnou vody a knoty, které spolehlivě dopraví závlahu ke kořenům. A jak je to s frekvencí zalévání?  Záleží na počasí, orientaci ke světovým stranám, typu, velikosti rostliny a dalších faktorech. Při běžné teplotě (22 - 25 stupňů) se může zálivka v samozavlažovacích nádobách prodloužit až na 2 týdny.

4. EXPERIMENTY POVOLENY

U nových a neobvyklých rostlin se vyplatí vyzkoušet pěstování v nádobě a podle zkušeností se rozhodnout, zda se budou hodit i do zahrady. Bez obav experimentujte i na balkoně, máte-li dost odvahy a trpělivosti, zjistíte, že možnosti nádobových rostlin jsou téměř neomezené.

Když Pavlína slyší větu “To ti tam neporoste” (myslí se tím  její dvě terasy), tak roste hlavně ona. Svou energií a usílím ukazuje, že na balkoně se dá vypěstovat opravdu cokoliv.  Za největší úlet loňské roku považuje topinambur, v minulosti to bylo pepíno, brambory, batáty a dýně. IG @pakvitko

5. KVALITA PŮDY VÁS NEVYKOLEJÍ

Prožíváte zahradnickou noční můru? Je půda na vašem pozemku těžká, jílovitá nebo dokonce kontaminovaná? Aby se zelenině a květinám na záhonech dařilo, měla by půda obsahovat velké množství humusu. Vše se dá napravit mulčováním a obohacením kompostem, ale chce to čas. V nádobách máte složení zeminy pod kontrolou. Dokážete vytvořit ideální podmínky pro růst a připravit různé mixy zeminy podle potřeby konkrétních rostlin a velmi účinné je i dávkování hnojiva.

6. SNADNĚJŠÍ BOJ S PLEVELEM

Nejméně oblíbená zahradnická práce? Vyhrává odplevelování. A s nádobami vás plevel neporazí. Rostliny v nádobách většinou zaberou celý prostor a pro nezvané hosty tam není místo.

7. ZKROTÍTE INVAZIVNÍ DRUHY

Například máta, jakmile ji jednou zasadíte do volné půdy, je schopna za pár let ovládnout půl zahrady. Podobně rozlézavé jsou i některé okrasné traviny. Šup s nim do nádob - nedáte jim šanci dostat se mimo vymezený prostor.

8. ZAHRADA PRO LENOCHY

Platí to hlavně pro bylinky, čím blíž k domu je máte, tím víc s nimi vaříte. Není neobvyklé mít pažitku, bazalku, tymián nebo rozmarýn na zahradě i v nádobách na kuchyňském parapetu. Stejně příjemné je zaběhnout si ráno v pyžamu pro hrst jahod z truhlíku.

I když má Petra relativně velkou zahradu, toužila si zazelenit nejbližší okolí domu. Nejpoužívanější bylinky a lesní jahody byly jasná volba, je praktické mít je vždy při ruce. Proto je má v truhlících na terase hned u vchodu. IG @petrazahradnici

9. MOBILNÍ ZAHRADA

Máte rádi změnu? Přesunout květináč (navíc, když má kolečka) na opačný konec terasy je mnohem jednodušší než přesazování rostlin na zahradě. Mění se během sezóny na balkóně světelné podmínky? Umístěte rostliny tam, kde jim bude lépe. Stěhujete se? Vemte své rostliny sebou. Přichází mrazivá zima? Schovejte choulostive rostliny do tepla.

10. NOVÁ DIMENZE PĚSTOVÁNÍ

Došlo vám místo na zahradě? Ano i to se může stát. Jsou mezi námi zahradníci, kteří při návštěvě zahradnictví neodolají. Odchází s novou odrůdou hortenzie nebo dalším keříkem růží, i když ví, že už je opravdu nemají kam zasadit. Naštěstí kolem domu se vždy najde trochu místa pro květináč a na balkoně je snadno zavěsíte nebo vystavíte do výšky.

Nedostatek místa je u Lucie na 10 m² balkoně hlavní téma. Ve snaze vtěsnat na omezenou plochu co nejvíc rostlin, v sobě možná objevíte kutila, který si poradí s výrobou různých polic, truhlíků i opěrných konstrukcí pro vertikální pěstování. IG @balkonova_zahrada

Další články o pěstování na blogu

1. Kalendář výsevů pro začátečníky

2. Jedlý balkon, průvodce odrůdami


3. Seju, seješ, sejeme

4. Letos ty rajčata vypiplám

6. Jak poznám kvalitní samozavlažovák

7. E-book Vsaďte na samozavlažování

 

 


Galerie