+420 566 667 001 v pracovní dny 7:30 - 15:30
Měna:  

Jak správně nastartovat vermikompostér


Jedním ze základních předpokladů pro úspěšný rozjezd vermikompostéru je odhodlání a vytrvalost a trpělivost. Je dobré si před pořízením vermikompostéru uvědomit, že nejde o hnědou popelnici, ale že si domů pořizujeme živý organismus, dalšího domácího mazlíčka, který vyžaduje trochu péče. Pokud se s ním skamarádíte, přinese vám radost, užitek a bude to i zábava.

Bytový vermikompostér  dobře zapadne do každého interiéru. V bytech, kde není dostatek prostoru přímo v kuchyni, ho můžete umístit prakticky kamkoli v bytě, není nijak cítit, navíc dobře vypadá a ostudu před návštěvou vám rozhodně neudělá. 

KDE SEHNAT ŽÍŽALY

Do vermikompostéru se nejlépe hodí kalifornské žížaly, jsou drobnější, mají tmavší barvu a jsou pověstné svou žravostí. Dobrou zkušenost mám s osobním odběrem přímo od provozovatele vermikompostéru. Můžete je oslovit ve specializovaných skupinách na Facebooku nebo přes komunitní mapu Mapko. Žížaly dostanete včetně malého množství vermikompostu, získáte tak zároveň představu o tom, jakou vlhkost do budoucna v kompostéru udržovat.

Dají se žížaly objednat přes internet?

Má objednávka z e-shopu skončila zklamáním – za několik stokorun jsem obdržela maličkou krabičku s nepatrným množstvím žížal, které nepřežily ani dva týdny. Nicméně netvrdím, že je to tak vždy. Pokud se rozhodnete získat žížaly touto cestou, neobjednávejte je v parném létě ani v třeskuté zimě, nepřežily by klimatické podmínky po cestě. 


Jak to na začátku „nakopnout“

  • Na dno kompostovacího patra dejte na kousky natrhaný navlhčený novinový papír, proložky na vajíčka, karton nebo kokosovou drť. 
  • Umístěte žížaly i s vermikompostem.
  • Přikrmte dávkou rostlinných zbytků, která bude odpovídat maximálně ⅓ objemu doneseného vermikompostu. 
  • Krmení položte tak, aby měly žížaly možnost přelézat – přímo na hromádku, hned vedle, nebo rovnou přihrábněte doprostřed. 
  • Pokud jste dostali žížaly bez vermikompostu, přidejte trochu vlhké kokosové drti. Nikdy do kompostéru nedávejte hlínu, za tu vám kaliforňanky nepoděkují! 
  • Volte měkké, rychleji tlející rostlinné zbytky. Ideální jsou listy salátu, různé natě, nebo slupka od banánu.


TIP NAVÍC Na začátku můžete žížalám usnadnit práci tím, že zbytky posekáte v mixéru nebo je dáte přemrazit. V horkých letních dnech vkládání studených (rozmrzlých) zbytků pomůže udržet v kompostéru chladnější mikroklima. Přemrazení je zároveň i prevencí proti zanesení škůdců, kteří by se mohli ve zbytcích schovávat ve formě zárodků a nakladených vajíček. Než zbytky do vermikompostéru vložíte, nechte je rozmrznout a uvolněnou vodu slejte.

ČÍM KRMIT

Potrava by měla být pokud možno rozmanitá. Jednostranná strava zvyšuje riziko problémů

  • Měkká zelenina (salát, okurka, cuketa, dýně) se krásně a rychle rozkládá, ale zároveň obsahují velké množství vody, a ta zvyšuje vlhkost kompostu.
  • Tvrdá kořenová, košťálová zelenina nebo slupky brambor se rozkládají pomalu a mohou začít plesnivět. 
  • Ovocné zbytky obsahují cukry, ve větším množství mají tendenci kvasit.
  • Vermikompostér nepřekrmujte, i poměrně žravé kaliforňanky mají své limity. Postupně, až se objem vermikompostu a počet žížal v něm zvětší, můžete zvyšovat i dávky zbytků, které do kompostéru vhazujeme. Než se kompostér zajede, může to trvat i několik měsíců.

TIP NAVÍC Pokud máte nadbytek jednodruhových kuchyňských zbytků je lepší udělat ústupek stoprocentnímu vermikompostování, než se následně potýkat s problémy, které přejedený kompost způsobí. Když zavařuji košík jablek, slupky putují na venkovní kompost nebo do popelnice, aby kvasící zbytky nelákaly octomilky.

JAK REGULOVAT VLHKOST

Vlhkost je základní parametr, který ve vermikompostéru pravidelně kontrolujte. Příliš vlhký kompostér brzy přinese problémy s muškami, plísní a zápachem. Přílišné sucho nesvědčí žížalám. Stačí nahlédnout pod pokličku jednou za tři čtyři dny a při té příležitosti nakrmit a zkontrolovat vlhkost. Přemokření průběžně reguluji přisypáním pilin, kokosové drti nebo kousků papírové lepenky.

Ačkoli to na začátku může vypadat složitě, časem se s fungováním vermikompostéru jistě sžijete. Jak bude žížal přibývat, z miminka, které ocenilo mixované kašičky, se postupně stane puberťák, který zvládne zkonzumovat vše a možná nepohrdne ani nášupem od sousedů.

Postup založení vermikompostéru a odpovědi na často kladené dotazy najdete také v návodu, který je ke stažení na eshopu.

Další články o kompostování 

  1. Poklad ze dna vermikompostéru
  2. Probuďte pokojovky ze zimního spánku čajem
  3. První české Bokashi
  4. Vermikompostér jako součást školní výuky 


Galerie